Co będzie z Przedszkolem Samorządowym nr 2 ?

9 4 901

Co będzie z Przedszkolem Samorządowym nr 2 ? 

Rodziny przedszkolaków i pracownicy Przedszkola Samorządowego nr 2 są zaniepokojeni. Wprawdzie decyzje jeszcze nie zapadły, ale Urząd Miasta rozważna bardzo poważną zmianę.  Polegać ma ona na opuszczeniu przez przedszkole budynku przy ulicy Kościelnej 13 i przeprowadzce do Szkoły Podstawowej nr 1.

 – O zamiarze likwidacji naszego przedszkola w obecnej siedzibie dowiedziałam się we wtorek 21 stycznia na spotkaniu w Urzędzie Miasta. – mówi Beata Sobolewska, dyrektor przedszkola. – Byli na nim obecni pan burmistrz, pani wiceburmistrz, pani skarbnik, przedstawiciele związków zawodowych nauczycieli – ZNP i Solidarności oraz pani z Ośrodka Rozwoju Edukacji. Ważnym punktem spotkania było wystąpienie pani z ORE poświęcone opłacalności i kosztom prowadzenia placówek oświatowych.

Po tym referacie pan burmistrz poinformował nas o zamiarze daleko idącej reorganizacji naszego przedszkola. Ma ona polegać na opuszczeniu dotychczasowej siedziby i przeprowadzce do pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 1. O szczegółach tego pomysłu nie było mowy. Na poniedziałek 3 lutego planowane jest spotkanie pracowników przedszkola oraz przedstawicieli Rady Rodziców z burmistrzem i przedstawicielami władz miasta. Prawdopodobnie wtedy poznamy szczegóły proponowanych rozwiązań.

Wieść o planowanej likwidacji przedszkola wywołała emocje wśród rodziców, którzy o takim rozwiązaniu nie chcą słyszeć. W czwartek 30 stycznia na drzwiach przedszkola zawisło ogłoszenie o planowanym na wtorek 4 lutego zebraniu.

„Zapraszamy zainteresowanych Rodziców, Absolwentów i Rodziców przyszłych wychowanków- Przedszkola Samorządowego nr 2 w Makowie Mazowieckim, którym nie jest obojętny los najmłodszego pokolenia naszego miasta. Spotkanie w sprawie planowanej reorganizacji placówki. 4 lutego o godz. 18:00  Przedszkole Samorządowe nr 2 w Makowie Mazowieckim ulica Kościelna 13”.

Zaproszenie na to spotkanie ukazało się także na fanpage przedszkola.

Wątpliwości i zastrzeżenia

O likwidacji przedszkola w dotychczasowym miejscu rodzice przedszkolaków, z którymi udało nam się porozmawiać, wyrażają się jak najgorzej. Mówią że dzieci lubią to miejsce, swoje przytulne sale, panie przedszkolanki i własny plac zabaw.

– Przyzwyczajenie dziecka do przedszkola to kilkutygodniowy koszmar – mówi jedna z mam. – Teraz gdy wszystko się ułożyło, nie chciałabym tego ponownie przeżywać. Tata innego z przedszkolaków mówi nam, że nie chce nawet myśleć o koszmarze szukania miejsca do zaparkowania pod Jedynką. – Tam już teraz rano i po południu obywa się Armagedon. Nie jest w tej obawie odosobniony. Inni rodzice mówią, że małe dzieci nie powinny mieć kontaktu ze starszymi i silniejszymi dziećmi – a tego w Jedynce uniknąć się nie da, choćby na placu zabaw. Rodzice mówią też że dzieciom smakują posiłki z przedszkolnej kuchni, a to wielki sukces pań kucharek, by dogodzić wybrednym niejadkom.

Ksiądz proboszcz Stanisław Dziekan dostarczył do przedszkola pismo, w którym wyraża zaniepokojenie zamiarem przeniesienia przedszkola w nowe miejsce. „Stanowczego poparcia dla działalności Przedszkola Samorządowego nr 2” udzielili także, prezes Elżbieta Dębek i Zarząd Terenowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Makowie Maz.

Dyrektor Beata Sobolewska podziela te obawy. Podkreśla, że wielką zaletą przedszkola jest jego lokalizacja przy spokojnej ulicy oraz własny plac zabaw. Podkreśla że budynek w ostatnich latach przeszedł wiele remontów i spełnia wszelkie wymogi, stawiane przedszkolom. W Jedynce pomieszczenia trzeba byłoby przystosować do potrzeb przedszkolaków. Choćby toalety. – Przecież to byłyby ogromne koszty – mówi Beata Sobolewska. – A przecież podobno celem planowanej reorganizacji ma być oszczędność.

Wyjaśnienia burmistrza Tadeusza Ciaka

 Z próbą o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji zwróciliśmy się do Urzędu Miasta. Otrzymaliśmy pismo, które w całości zamieszczamy poniżej.

Szanowni Mieszkańcy,
Jak przy każdej próbie zmian organizacyjno-funkcjonalnych w naszym mieście, pojawia się drugi obieg informacji wypełnionych półprawdami a niejednokrotnie kłamstwami, które mają oto uzmysłowić mieszkańcom jak to ich interesy są deptane i kto za to odpowiada, zresztą nie trudno się domyślać że to Rada i Burmistrz Miasta.
Otóż zapewniam Państwa, że tak nie jest.  Samorząd makowski poszukiwał i poszukuje najskuteczniejszych rozwiązań i form, zaspokojenia potrzeb mieszkańców naszej gminy. Samorząd makowski w sposób ciągły monitoruje poziom wydatków bieżących naszego miasta.

Trudno dziwić się, iż finanse oświaty, które zajmują 40% budżetu przyciągają naszą szczególną uwagę. Od roku wszystkie samorządy głośno mówią o problemach ekonomicznych jakie zgotował nam Rząd, który w sposób nie rozważny pozbawił nas części dochodów a podwyżki dla oświaty przygotował z naszych samorządowych pieniędzy (tylko w tym roku do funkcjonowania oświaty dołożyliśmy 2,3 miliona złotych). Efekty tych decyzji mamy możliwość niestety teraz oglądać.

Oczywiście nie jest to jedyny powód próby rozmowy o finansach oświaty. Przepisy oświatowe są tak skonstruowane, że po pierwsze samorząd ma obowiązek zapewnić miejsce tylko dzieciom zamieszkującym nasze miasto.
Po drugie, to do dzieci przedszkolnych najwięcej dokładamy pieniędzy, a ustawodawca nie pozwala nam na przenoszenie tych obciążeń na rodziców.
Po trzecie rozwijające się przedszkola prywatne otrzymują tym więcej pieniędzy im droższe jest utrzymanie dziecka w miejskim przedszkolu (a jeśli przedszkole jest  3 oddziałowe to nie może być ono tanie).
Dochodzi do tego jeszcze kolejny element związany  z demografią i migracją ludności. Z liczbą urodzin nawet nasze Państwo nie radzi sobie najlepiej. Trudno też dziwić się, że nasi mieszkańcy często wyprowadzają się na obrzeża miasta, co przenosi prawa, ale i obowiązki na gminy sąsiednie. Niestety, ograniczone tereny inwestycyjne i problemy największych pracodawców w regionie (Auto-Hit) może nie bezpośrednio, ale nie pomagają tej sytuacji.

Mieszkańcy sami muszą odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcą utrzymać obiekty i instytucje, które ani z przepisów prawa ani z rachunku ekonomicznego nie są uzasadnione? Czy oczekują od swojego burmistrza działań, czy bezczynności poszukiwania rozwiązań czy oczekiwania na lepsze czasy? Czy oczekują zmian, czy chcą tkwić w miejscu.

Mogę bardzo łatwo udowodnić, że zmiany organizacyjne jednostek podlegających Urzędowi Miejskiemu poprowadzone przeze mnie, przynosiły zawsze dobre efekty i dawały oczekiwane rezultaty, chociaż zawsze krytykowane na początku.
Wydatki na oświatę

 

Lata 2012-2019 Otrzymana subwencja oświatowa Wydatki na oświatę

 i wychowanie

Różnica pomiędzy wydatkami                      a subwencja oświatową
2012 6 523 794,00 11 061 578,09 4 537 784,09
2013 6 628 538,00 11 676 675,96 5 048 137,96
2014 6 712 235,00 11 718 881,27 5 006 646,27
2015 6 880 686,00 11 649 848,04 4 769 162,04
2016 7 169 997,00 11 865 401,38 4 695 404,38
2017 7 267 517,00 12 335 300,00 5 067 783,00
2018 7 491 829,00 13 333 658,91 5 841 829,91
2019 7 906 119,00 13 757 831,00 5 872 944,00

 

 

Podsumowanie kosztów utrzymania przedszkoli w przeliczeniu na 1 ucznia

 

Przedszkole Samorządowe nr 1 Przedszkole Samorządowe nr 2 Przedszkole Samorządowe nr 4
2017 7 470 zł  /124   8 855 zł /75 8 349 zł /138
2018 8 844 zł  /123   9 405  zł /74 9 178 zł  /140
2019 8 638  zł / 123 11 010 zł  / 72 9 714 zł /140

 

Na zdjęciach: Przedszkole Samorządowe nr 2 w Makowie Mazowieckim.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Wkurzony mieszkaniec Makowa Mazowieckiego mówi

  Budynek ocieplony, ogrzewanie z miasta, kawał placu. Miasto zainwestowało ogromne pieniądze, a teraz wyprowadzka. Pozorne szukanie oszczędności. Pytanie dla kogo jest szykowana sprzedaż? Jak szukamy oszczędności to może sprzedać dom wieśniaka? Pieniądze ze sprzedaży będą na turbinę, Struzik kasę dał, przebalowaliscie a teraz terminy gonią… Może jeszcze parę pomostów na zalewie? Silowni.. Doniczek…. Jeśli przedszkole nr 2 będzie sprzedane burmistrz powinien wyjechać z miasta. Na taczkach.
  P. S. Jeśli miasto nie ma pieniędzy to dlaczego radni nie obniżyli sobie diet, a burmistrz pensji?

  1. Alfred mówi

   Oj zbiera sie coraz większa burza nad głowa burmistrzuna
   Jego pomysły i rozwiązania od lat sa mocno kontrowersyjne.Czas jego minie bezpowrotnie mamy nadzieje
   A w zasadzie juz pewność..

   1. Krzysiek mówi

    Czas minie a długi zostaną.

   2. Piotr mówi

    Alfred kim Ty jesteś ,że mówisz w liczbie mnogiej i do tego co ciekawe, uważasz że Twój czas jest niepoliczony i niczym nieograniczony a do tego przepowiadsz przyszłość-w końcu spotkałem stwórcę!!!
    Napisz jeszcze coś mądrego płynącego z głębi Twojego majestatu.

  2. Mlods mówi

   Rząd podwyższa pensję nauczycielską i każe za to płacić samorządom a one miałyby przez to zarabiać mniej? Niech posłowie sobie obniżą diety, skoro to ich pomysł!

   1. Fred mówi

    Biedne samorządy i włodarze ich…pensje pewnie głodowe maja i jak tu obniżać jeszcze🤣

  3. Zibi mówi

   Ola Tokarczuk(mam świadomość że sporej grupie piszących to nic nie powie) bardzo trafnie opisuje tą intelektualną śmietankę tych wszystko wiedzących zakutych główek. Panie Tadku rób Pan swoje i nie próbuj się przejmować tymi ,,doradcami „.
   ,,Mówić do kogoś kto nie zrozumie, to próbować otworzyć zamek żdżbłem trawy,to kroić chleb gałązką bazylii,wkręcać żarówkę w ptasie gniazdo,wkładać dyskietkę między dwakamienie.Daremnie.”

   1. Anna mówi

    Krzysiek masz racje burmistrz spadnie ze stołka z wielkim hukiem a długi na długo zostaną z nami

   2. Chyba normalny ? mówi

    Naprawdę jeszcze są homo sapiens , którzy to rozumieją?.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej