Zapraszamy na wystawę – „Kadry z Bukowiny”

2 162

Zapraszamy na wystawę – „Kadry z Bukowiny”. 

Szanowni Państwo, Drodzy Czytelnicy! Mamy zaszczyt zaprosić Państwa do Tarczyna na wernisaż naszej wystawy zatytułowanej „Kadry z Bukowiny” – w niedzielę 9 grudnia o godz. 16:00.

Prezentowane na wystawie fotografie przedstawiają Polaków lub ludzi o polskich korzeniach, którzy mieszkają na terenie Bukowiny, historycznej krainy w Karpatach, położonej pomiędzy Karpatami Wschodnimi a środkowym Dniestrem. Bukowina, która była kiedyś księstwem koronnym monarchii austro-węgierskiej, a od zakończenia II wojny światowej w części należy do Rumunii, a w części do Ukrainy. Zwana „Krainą łagodności” Bukowina jest do dziś szczególnym a mało znanym regionem Europy.

Zasadniczą datą w kształtowaniu się fenomenu Bukowiny był 1775 rok. Wówczas, na mocy pokoju w Kuczuk Kajnardży większa część Bukowiny przypadła Austrii, która przyłączyła ją do Galicji. Austriacy zastali na Bukowinie olbrzymie połacie lasów, zupełnie niezagospodarowane. Pod panowaniem habsburskim tę zieloną pustynię zasiedliła fala imigracji bukowińskiej.

Początek polskiemu osadnictwu na terenie Bukowiny dało sprowadzenie przez administrację austriacką w 1792 r. kilkudziesięciu rodzin górniczych z okolic Bochni i Wieliczki do wsi Kaczyka (Cacica), gdzie budowano wówczas kopalnię soli. Następną falę osadnictwa stanowili górale z Czadeckiego, którzy pojawili się na Bukowinie w początkach XIX w.

Również na Bukowinie północnej, należącej obecnie do Ukrainy, zachowały się polskie wsie, z których największe to Stara Huta i Piotrowce Niżne.

Potomkowie pierwszych osadników, chociaż nigdy nie mieszkali w granicach państwa polskiego, do dziś zachowali wiarę, język i obyczaje przodków. To fenomen na skalę międzynarodową.

„Kadry z Bukowiny”, które powstały przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to część szerszego projektu, który realizujemy od kilkunastu lat. Zatytułowaliśmy go „Polacy na obrzeżach Rzeczypospolitej”. Naszym celem jest stworzenie portretu zbiorowego Polaków i potomków polskich osadników zamieszkujących Ukrainę, Rumunię, Węgry oraz Bośnię i Hercegowinę – bo i tam dotarli pod koniec XIX niezmordowani górale czadeccy. Chcemy pokazać naszych bohaterów w codziennych życiowych sytuacjach, w pracy, domu, odpoczynku. Pokazać kim są, gdzie pracują, jak świętują i wypoczywają.

Wystawie owarzyszyć będzie koncert muzyczny pt. „Nie tylko piazzola” w wykonaniu „DUO CELLO GUITAR”.

Serdecznie zapraszamy!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej