Nie bądźmy obojętni – zapobiegajmy śmierciom z wychłodzenia

2 326

Nie bądźmy obojętni – zapobiegajmy śmierciom z wychłodzenia. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informuje, że liczba ofiar mrozu od 1 listopada do 2 grudnia tego roku wzrosła do 18. RCB apeluje by dzwonić pod numer 112, jeśli wiemy o bezdomnych spędzających noc na dworze.

Apel o zawracanie uwagi na potencjalne ofiary mrozu wystosowała też do mieszkańców naszego województwa Mazowiecka Komenda Policji.

„Każdego roku na terenie kraju odnotowuje się przypadki zgonów osób, szczególnie bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest ujemna temperatura powietrza, a w konsekwencji nadmierne wychłodzenie organizmu” – czytamy w apelu.

Mazowieccy policjanci jak co roku w okresie jesienno-zimowym podejmują działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu wychłodzenia. Policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, m.in. klatki schodowe, piwnice budynków mieszkalnych, opuszczone budynki, a także ogródki działkowe. Funkcjonariusze współpracują także z instytucjami powołanymi do niesienia pomocy osobom bezdomnym i samotnym.

„Apelujemy do wszystkich, żeby nie przechodzili obojętnie wobec osób, które potrzebują pomocy np. leżących w parkach czy na działkach. Często mylne jest przekonanie, że jedynym powodem takiego zachowania jest ich stan trzeźwości. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni” – napisali policjanci. „Posiadając informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych prosimy, aby przekazywać je do właściwych instytucji, także Policji.

Pamiętajmy, że czasami tylko jeden telefon może uratować komuś życie. Wystarczy zadzwonić na telefon alarmowy 997 lub 112” – kończą swój apel policjanci.

Takie wspólne działania są skuteczne. W zeszłym sezonie jesienno-zimowym na terenie garnizonu mazowieckiego z wychłodzenia nikt nie poniósł śmierci. W analogicznym okresie 2016/17 z wychodzenia zmarły 3 osoby.

Ze swej strony dodajmy, że szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne. Często przebywają w niedogrzanych domach. Niedogrzanych nie tylko z powodu niedostatku opału, ale także braku sił, by napalić w piecu.  Dla starszych, schorowanych ludzi nie tylko mrozy, ale także śliskie chodniki, są przeszkodą nie do pokonania. Dlatego mając takich sąsiadów upewnijmy się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy.

O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej. Można także napisać do nas poprzez formularz kontaktowy lub czat.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej