Wydarzenia roku 2019 – część 4

0 1 283

Wydarzenia roku 2019 – część 4 

Pierwsze dni nowego oku przeznaczyliśmy na spojrzenie wstecz. Oto najważniejsze – naszym zdaniem – wydarzenia minionego roku w naszym mieście.
Październik
Podsumowanie debaty o bezpieczeństwie

3 października w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim odbyła się Ewaluacyjna Debata Społeczna, na której dyskutowano o bezpieczeństwie na terenie powiatu makowskiego. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez makowską policję przy współudziale starosty makowskiego.

W spotkaniu uczestniczył starosta Zbigniew Deptuła, funkcjonariusze makowskiej policji, młodzież z Zespołu Szkół im. Żołnierzy AK oraz mieszkańcy Makowa.

https://makowonline.pl/podsumowanie-debaty-o-bezpieczenstwie/

Spotkanie z ministrem Krzysztofem Tchórzewskim

W  czwartek 3.10 w Sali kina Mazowsze odbyło się spotkanie mieszkańców Makowa Mazowieckiego i powiatu makowskiego z  ministrem Krzysztofem Tchórzewskim i kandydatami na posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości – Barbarą Rogalską i Robertem Mamątowem.

https://makowonline.pl/spotkanie-z-ministrem-krzysztofem-tchorzewskim/

 

13.10. 2019 r. Wybory parlamentarne 2019 – zdecydowane zwycięstwo PiS

Według kompletnych danych, w powiecie makowskim PiS uzyskał poparcie 62,51%, PSL – 14,93%, Koalicja Obywatelska – 9,65%, SLD – 6,20%, Konfederacja – 5,76%. Największe poparcie – 72,49 proc wyborców – Prawo i Sprawiedliwość uzyskało w gminie Czerwonka.  W samym Makowie PiS uzyskał 49,59 proc. głosów.

Wyniki wyborów do Sejmu w powiecie makowskim:

 • Prawo i Sprawiedliwość – 62,51%
 • Polskie Stronnictwo Ludowe – 14,93%
 • Koalicja Obywatelska – 9,65%
 • Sojusz Lewicy Demokratycznej – 6,20%
 • Konfederacja Wolność I Niepodległość – 5,76%
 • Bezpartyjni I Samorządowcy – 0,64%
 • Akcja Zawiedzionych Emerytów Rencistów – 0,30%

Robert Mamątow wygrał wybory do Senatu:

 • Robert Mamątow (PiS) – 64,1% (najwięcej głosów – 74,23% – zdobył w gm. Czerwonka, najmniej – 52,9% – w Makowie Maz.)
 • Tadeusz Nalewajk (PSL) – 35,9% (najwięcej głosów – 47,1% – zdobył w Makowie Maz., najmniej – 29,86% – w gm. Płoniawy-Bramura).

https://makowonline.pl/wybory-parlamentarne-2019-zdecydowane-zwyciestwo-pis/

Różaniec Fatimski na makowskim Rynku

W niedzielę 13 października po Mszy św. o godz. 16:00 na Rynku w naszym mieście setki wiernych odmówiły Różaniec Fatimski. Uroczość zakończyła tegoroczne spotkania fatimskie.

Różaniec Fatimski został odmówiony w 102. rocznicę ostatnich Objawień Matki Bożej Fatimskiej.

https://makowonline.pl/rozaniec-fatimski-na-makowskim-rynku/

Męski różaniec na Rynku

Na zaproszenie „wspólnot makowskich” w czwartek 17 października na makowskim Rynku odbyła się modlitwa różańcowa. Przyszli nie tylko mężczyźni. Wspólna modlitwa miała uroczystą oprawę dzięki udziałowi męskiej grupy różańcowej Nazaret.

https://makowonline.pl/meski-rozaniec-na-rynku/

 

Maków wyemituje obligacje na 700 tys. zł

Na sesji Rady Miasta Maków Mazowiecki 25 października 2019 roku radni zgodzili się, by miasto wyemitowało obligacje komunalne na okaziciela w łącznej liczbie 700 (siedemset) sztuk o wartości nominalnej 1.000,00 zł każda, na łączną kwotę 700.000,00 zł.

Emisja obligacji zostanie dokonana w trybie oferty niepublicznej poprzez skierowanie propozycji nabycia obligacji do indywidualnych adresatów w liczbie mniejszej niż 150 (osób lub indywidualnego adresata.

https://makowonline.pl/makow-wyemituje-obligacje-na-700-000-zl/

Listopad
Dwa zaduszkowe koncerty w MDK przy pełnej sali

Zaduszki Muzyczne w makowskim MDK stały się największym wydarzeniem muzycznym w naszym mieście i okolicy. W tym roku wejściówki na koncerty „rozeszły się” już pierwszego dnia. Organizatorzy i wykonawcy zdecydowali się wystąpić tego samego dnia z drugim koncertem. Za każdym razem występowali przed pełną widownią.

Dziewiąte Zaduszki Muzyczne spotkały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności. Dla porządku przypomnijmy, że Zaduszki Muzyczne to projekt, w którym co roku udział bierze kilkunastu muzyków z okolic Makowa Mazowieckiego, Ostrołęki oraz Pułtuska. Wszystkich łączy jeden cel – oddanie hołdu artystom, którzy odeszli.

https://makowonline.pl/dwa-zaduszkowe-koncerty-w-mdk-przy-pelnej-sali/

Monografia Makowa na ukończeniu

Prace nad pierwszym tomem monografii Makowa Mazowieckiego zbliżają się do końca. W sobotę 9 listopada odbyło się spotkanie przedstawicieli wydawców – Jana Rutkowskiego, prezesa Stowarzyszenia Pomocy Liceum i Roberta Kluczka z profesorem Januszem Szczepańskim, który jest redaktorem wydania.

Pierwszy tom monografii, obejmujący okres od średniowiecza po rok 1945, będzie liczył około 720 stron. Wszystkie teksty zostały już złożone i zatwierdzone do druku.  Do zrobienia pozostała ostateczna korekta, skład książki, opracowanie projektu okładki oraz wybór materiałów ilustracyjnych.

https://makowonline.pl/monografia-makowa-na-ukonczeniu/

„Ku wolnej Polsce” – wystawa, konkurs i żywe lekcje historii w Domu Wesołka

W piątek 8 listopada od rana do wieczora w „Domu Wesołka” panował duży ruch. Miejsce to odwiedziły wszystkie generacje makowian -0 od przedszkolaków, poprzez młodzież szkolną aż do słuchaczy Makowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wszystko za sprawą wystawy historycznej, żywych lekcji historii i konkursów zorganizowanych pod hasłem „Ku wolnej Polsce”.

Dzień wcześniej, w czwartek (7.11) odbył się pokaz filmu „Piłsudski” (2019). Zgodnie z założeniem, że projekt „Ku wolnej Polsce” łączy pokolenia, film obejrzeli wspólnie uczniowie klas VII i VIII makowskich szkół podstawowych, uczniowie szkół średnich (LO i ŻAK) oraz Makowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

https://makowonline.pl/ku-wolnej-polsce-wystawa-konkurs-i-zywe-lekcje-historii-w-domu-wesolka/

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości

Okazale wypadły tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Makowie Maz. Przybyły liczne poczty sztandarowe, dobre było nagłośnienie, wieńce składano przy dźwięku werbli, był też hejnał odegrany na trąbce przez kapelmistrza Miejskiej Orkiestry Dętej Andrzeja Jednoroga.

Uroczystość odbyła się przed południem pod pomnikiem „Bohaterów poległych w walce o niepodległość w latach 1914-1920”. Po złożeniu wieńców uczestnicy uroczystości udali się do kościoła farnego, gdzie wzięli udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny. Nabożeństwo sprawowali ksiądz proboszcz Stanisław Dziekan i ks. Józef Śliwka.

W nabożeństwie wzięli licznie udział mieszkańcy naszego miasta.

https://makowonline.pl/uroczyste-obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci/

Udany występ naszych karateków na Mistrzostwach Polski w Makowie Maz.

Nasi karatecy odnieśli sukces w Mistrzostwach Polski Kyokushin Juniorów i Młodzieżowców Polskiego Związku Karate. Mamy wicemistrza oraz trzy trzecie miejsca!

W sobotę 16.11 nasze miasto było gospodarzem znaczącej imprezy sportowej – Mistrzostw Polski Kyokushin Juniorów i Młodzieżowców Polskiego Związku Karate. W imprezie uczestniczyło 217 zawodników z 77 klubów z całej Polski. Nasi zawodnicy odnieśli znaczące sukcesy:

 • II miejsce i tytuł Wicemistrza Polski Młodzieżowców wywalczył Krzysztof Modzelewski,
 • III miejsce zajął Łukasz Kacprzycki
 • III miejsce zdobyła Natalia Nalewajk
 • III miejsce zdobyła Weronika Czajka

https://makowonline.pl/udany-wystep-naszych-karatekow-na-mistrzostwach-polski-w-makowie-maz/

Obchody 77. rocznicy likwidacji getta w Makowie Mazowieckim

 Otwarciem wystawy zatytułowanej „Przez dziurkę od klucza” oraz koncertem kołysanek i piosenek żydowskich  w Domu Wesołka uczciliśmy 77. rocznicę likwidacji makowskiego getta. Obydwa wydarzenia – a szczególnie koncert – przyciągnęły liczną publiczność na ten nastrojowy i pełen refleksji wieczór.

https://makowonline.pl/obchody-77-rocznicy-likwidacji-getta-w-makowie-mazowieckim-2/

 

Owacja na stojąco i „100 lat” od publiczności po koncercie „Szmaragdów”

Niedzielny (25.11) koncert „Szmaragdów”, zatytułowany „Na cygańską nutę” przejdzie do historii zespołu jako jednej z najbardziej udanych występów. Sala wypełniona po brzegi żywo reagującą publicznością, świetny występ, barwne stroje – a na koniec gromkie brawa, owacja na stojąco i „100 lat” od zachwyconej publiczności.

Takiej publiczności może pozazdrościć „Szmaragdom” wiele zespołów. Takiego zaangażowania, pasji, entuzjazmu, może zazdrościć „Szmaragdom” wielu młodszych wykonawców.

Koncert „Na cygańską nutę” porwał publiczność. Zachwyciły stroje, przygotowane specjalnie na tę okazję.

https://makowonline.pl/owacja-na-stojaco-i-100-lat-od-publicznosci-po-koncercie-szmaragdow/

Śmieci drożeją – od nowego roku zapłacimy 28 zł od osoby za miesiąc

W czasie wczorajszej (28.11) sesji Rady Miejskiej radni zdecydowali się podnieść opłatę za odbiór odpadów komunalnych do 28 zł od osoby za miesiąc. Za przyjęciem nowych stawek było 9 radnych, 4 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu. Nowa opłata obowiązywać będzie do połowy 2020 roku. Wtedy okaże się czy podwyżka jest wystarczająca i pozwala na zbilansowanie gospodarki odpadami.

Odbiorcą śmieci będzie nadal MPUK. Za odbiór 1 tony odpadów będzie pobierał 850 zł. Jest to jedna z niższych stawek na Mazowszu.

https://makowonline.pl/smieci-drozeja-od-nowego-roku-zaplacimy-28-zl-od-osoby-za-miesiac/

Grudzień
Liceum oficjalnie otwarte po rozbudowie i modernizacji

W mikołajkowy piątek 6 grudnia w LO im. M. Curie-Skłodowskiej odbyła się uroczystość oficjalnego otwarcie po rozbudowie i modernizacji. Z tej okazji szkołę odwiedziło wielu znakomitych gości na czele z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem.

https://makowonline.pl/liceum-oficjalnie-otwarte-po-rozbudowie-i-modernizacji/

 

Motomikołaje 2019 na makowskim Rynku

Od kilku lat dzieci w naszym mieście wiedzą, że Mikołaj przyjeżdża do nich nie tylko na saniach zaprzężonych w renifery, ale także na motocyklach. Niecierpliwie oczekiwały więc niedzieli 8 grudnia, kiedy to Motomikołaje zapowiedzieli swój przyjazd na Rynek w Makowie.

W niedzielne popołudnie Rynek zapełnił się dziećmi, które tłumnie przyszły razem z rodzicami i opiekunami. Motomikołaje nie zawiedli. Przyjechali punktualnie i przywieźli paczki z prezentami.  Nie spodziewali się jednak aż takiej frekwencji.

– Przygotowaliśmy 450 paczek, niestety, nie dla wszystkich wystarczyło, zabrakło nam około pięćdziesięciu – powiedział nam jeden ze zmartwionych Motomikołajów.

Dodatkową atrakcją dla zebranych były występy dzieci ze szkół w Płoniawach Bramurze i Krasińcu, które poprzedziły finał, czyli rozdawanie paczek. Świetny program przygotowany był pod kierunkiem pani Janiny Napiórkowskiej.

https://makowonline.pl/motomikolaje-2019-na-makowskim-rynku/

Wigilia 2019 na makowskim Rynku

Miejska Wigilia 2019, która odbyła się w piątek 13 grudnia, zgromadziła mniej mieszkańców niż przed rokiem. Winna była pogoda, chociaż tuż przed rozpoczęciem uroczystości deszcz przestał padać. Kto jednak przyszedł, nie żałował. Było serdecznie, wesoło, a rozgrzać można się było ciepłym barszczykiem i pierogami.

https://makowonline.pl/wigilia-2019-na-makowskim-rynku/

Harcerze wreszcie na swoim

Uroczyste przekazanie nowej harcówki odbyło się w piątek 20 grudnia. Uroczystość odbywała się przed harcówką i rozpoczęła się od powitania gości przez komendantkę makowskiego hufca Małgorzatę Kobylińską i podziękowań zwłaszcza dla burmistrza za tak piękny i potrzebny harcerzom obiekt.

https://makowonline.pl/harcerze-wreszcie-na-swoim/

Mamy najlepszy szpital na Mazowszu!

Na koniec roku świetna wiadomość nie tylko dla pracowników makowskiego szpitala, ale dla wszystkich mieszkańców Makowa i powiatu. W rankingu szpitali w Polsce, organizowanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z „Rzeczpospolitą”, szpital w naszym mieście uznany został za najlepszy na Mazowszu! W rankingu szpitali powiatowych szpital w Makowie Maz. zajął drugie miejsce w Polsce. W rankingu wszystkich szpitali w cały kraju nasz szpital zajął czwarte miejsce!

https://makowonline.pl/mamy-najlepszy-szpital-na-mazowszu/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zamknij