Polbram

Weekendowe michałki

3 2 572

Weekendowe michałki 

  • Inwazja biedronek i Mikołajów
  • Popyt na części czołgów
  • Dwugłowa żmija pod Pułtuskiem

Z okazji weekendu dzisiaj trochę lżejszych informacji.

Mikołaje już do nabycia

Zazwyczaj pojawiali się w sklepach tuż po Wszystkich Świętych. W tym roku obsiedli sklepowe półki już w połowie października. Mowa o Mikołajach.

Na zdjęciach: październikowe  Mikołaje.

Popyt na części czołgów

Prawie 75 lat po wojnie o całe czołgi już bardzo trudno. Pasjonaci wydobywają je niekiedy z dna rzek, ale dzieje się tak coraz rzadziej. Autor ogłoszenia, które pojawiło się na słupach w Makowie jest realistą – zadowala się częściami czołgów.

Biedronki w natarciu

Niemal dokładnie przed rokiem – 15 października 2018 r. – pisaliśmy o inwazji azjatyckich biedronek.

https://makowonline.pl/inwazja-niebezpiecznych-biedronek-takze-w-makowie/

W tym roku biedronki również usiłują wcisnąć się do naszych mieszkań, aby w komfortowych warunkach przeczekać zimę. Problem w tym, że ich ukąszenia wywołują świąd i pieczenie. Mogą silnie uczulać i wywoływać poważne problemy z oddychaniem.

Azjatyckie biedronki stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla roślin. Sadownicy skarżą się, że biedronki arlekiny żerują na uszkodzonych przez ptaki owocach – wnikają do środka i pożerają je.

Biedronki arlekiny pochodzą ze wschodniej i środkowej Azji. Od kilkunastu lat występują także w Europie. Zostały sprowadzone, by w ekologiczny sposób walczyły z mszycami. Autorzy pomysłu nie przewidzieli jednak, że azjatyckie biedronki staną się problemem większym niż mszyce, które miały pożerać.

Dwugłowa żmija pod Pułtuskiem

grafika: Lasy Państwowe

Maciej Pawłowski, rzecznik prasowy Rejonowej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, poinformował z kolei na oficjalnej stronie Lasów Państwowych o rzadkim okazie dwugłowej żmii.

„Spacerujący, po znajdującej się na terenie Nadleśnictwa Pułtusk ścieżce edukacyjnej „Nasz Las”, mężczyzna zauważył wygrzewającą się na piasku żmiję zygzakowatą (Vipera berus). Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyż żmije obserwowane były na tym terenie regularnie. Jednak napotkany przez spacerowicza osobnik miał dwie głowy” – napisał rzecznik RDLP.

W czasie weekendu informacja obiegła polskie media. Zainteresowała też ekologów i wróżbitów, dopatrujących się w dwugłowej żmii dziwnych znaków, zwiastujących niebywałe zjawiska w najbliższej przyszłości.

Pozostaje mieć nadzieję, że te biologiczny dziwoląg nie dopełznie w okolice Makowa i nie natknie się na niego żaden grzybiarz.

Na zdjęciu: dwugłowa żmija pod Pułtuskiem. Fotografia ze strony Lasów Państwowych. Fot. Sylwester Podlaski

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Aga mówi

    Czasem mam wrażenie, że w makowonline są zatrudniane osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności na głowę. Tak beznadziejne artykuły, że aż szkoda tu zaglądać.
    To się nawet portalem informacyjnym nie powinno nazywać.

  2. mówi

    świetny artykuł, szanuję!

  3. Bohdan mówi

    Bardzo miło jest czytać Wasze artykuły i to o bardzo zróżnicowanej tematyce. Przybliżają nam historię dawną i niezbyt odległą. Informują o bieżących wydarzeniach i sprawach. Mają po kilka tysięcy odsłon a to najlepiej świadczy i zainteresowaniu czytających. Tak trzymać.
    Pozdrawiam

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej