Inwazja niebezpiecznych biedronek także w Makowie

3 696

Inwazja niebezpiecznych biedronek także w Makowie. 

  • Obserwowana w całej Polsce inwazja biedronek dotknęła także Maków.
  • Wdzierające się do naszych domów i mieszkań biedronki to biedronki azjatyckie a nie poczciwe polskie boże krówki.
  • Ukąszenia biedronek azjatyckich są niebezpieczne – mogą wywoływać alergie.

– Po południu wyszłam na taras na papierosa – opowiada nam mieszkanka osiedla Grzanka. – Ściana domu skierowana jest na południowy zachód, więc była pięknie oświetlona słońcem i nagrzana. Na tej ścianie dostrzegłam masę punkcików – to były biedronki. Na dodatek nie domknęłam drzwi i kiedy wróciłam do pokoju, w środku były już chmary tych owadów. Wędrowały p[o parapecie, zasłonach i po ścianach.

Wzięłam odkurzacz i zaczęłam je zasycać. Wypełniły pół worka w odkurzaczu.

W pierwszej klatce w Domu Chłopa ściana szczytowa skierowana jest na południe. Tam także zaobserwowano inwazję azjatyckich biedronek. Co interesujące, nie atakują parteru, ale już na wysokości pierwszego piętra są ich całe chmary.

Jak się dowiadujemy, azjatyckie biedronki wcale nie poczuły wiosny. Przeciwnie – szukają ciepłych miejsc na przezimowanie. Przy okazji boleśnie gryzą, wystarczy chwila nieuwagi.

Ich ukąszenia wywołują świąd i pieczenie. Mogą silnie uczulać i wywoływać poważne problemy z oddychaniem.

Azjatyckie biedronki stanowią zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla roślin. Sadownicy skarżą się, że biedronki arlekiny żerują na uszkodzonych przez ptaki owocach – wnikają do środka i pożerają je.

Biedronki arlekiny pochodzą ze wschodniej i środkowej Azji. Od kilkunastu lat występują także w Europie. Zostały sprowadzone, by w ekologiczny sposób walczyły z mszycami. Autorzy pomysłu nie przewidzieli jednak, że azjatyckie biedronki staną się problemem większym niż mszyce, które miały pożerać.

W Polsce importowane biedronki już w 2006 roku uznane zostały za gatunek inwazyjny.

Biedronki arlekiny pożerają nie tylko mszyce, ale niszczą także nasze rodzime biedronki siedmiokropki. Zjadają larwy naszych biedronek i wyjadają im pożywienie. Biedronki arlekiny są też o wiele bardziej płodne niż nasze siedmiokropki.

Czym różni się biedronka azjatycka od polskiej siedmiokropki?

  • Po liczbie kropek: nasza biedronka ma ich 7, biedronka azjatycka może nie mieć wcale, albo mieć dużo – do dwudziestu trzech.
  • Po umaszczeniu: biedronki azjatyckie nie są jednolicie czerwone, mają różne umaszczenia – od żółtego, poprzez czerwone aż do czarnego.
  • Po wielkości i kształcie: biedronki azjatyckie mają długość od pięciu do ośmiu milimetrów. Ich ciała są owalne.

Na zdjęciach: azjatyckie biedronki na Grzance.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej