Uroczyste obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej

2 970

Uroczyste obchody Dnia Patrona w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, uchwalony przez Sejm we wrześniu 1998 roku, jest także Dniem Patrona makowskiego Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej. W tym roku, ze względu na okrągłą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, święto to było wyjątkowo uroczyste.

Do rocznicy napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę nawiązywali w przemówieniach zarówno dyrektor szkoły Dariusz Milewski, jak i goście uroczystości – wicestarosta powiatu makowskiego Dariusz Budny oraz , proboszcz parafii św. Brata Alberta, ksiądz Marek Podsiadlik.

– Jesteśmy Polakami i wy jako nowe pokolenie też powinniście czuć się Polakami i dla Polski, tak jak patron naszej szkoły, powinniście być gotowi do podjęcia wysiłku. Waszym zadaniem nie jest czyn zbrojny, ale to, by stawać się obywatelem, który odpowie na wyzwania czekające na nas w przyszłości. Mam nadzieję, że zarówno my jako szkoła, i wy jako uczniowie, podołamy temu wyzwaniu – mówił Dariusz Milewski.

Ksiądz Marek Podsiadlik przypomniał o ofierze życia, jaką złożyły poprzednie pokolenia

– Wiele osób przelało krew, żeby bronić wolności, którą nasz kraj tak umiłował – mówił ksiądz proboszcz. – Obyśmy my już nigdy nie musieli tego robić. Żebyśmy za to, całe życie pracowali dla niej, by była coraz piękniejsza, wspanialsza, lepsza. Żeby na tej ziemi znaleźli swoje miejsce wszyscy, którzy chcą tu żyć, chcą tu pracować i chcą wychowywać swoje dzieci.

W czasie uroczystej akademii uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.

Wzruszającym momentem było przyznanie tytułu „Przyjaciółka Szkoły” wieloletniej przewodniczącej Rady Rodziców Jadwigi Świętoreckiej.

Spotkanie z Olgierdem Łukaszewiczem

Spotkanie młodzieży z Olgierdem Łukaszewiczem było kolejną atrakcją obchodów Dnia Patrona. Przed spotkaniem z aktorem wybrani uczniowie z klas II, III i IV technikum obejrzeli film „Generał Nil” w reż. Ryszarda Bugajskiego. Film  opowiada historię Augusta Emila Fieldorfa, ps. „Nil”- generała brygady Wojska Polskiego, dowódcy Kedywu Armii Krajowej, zastępcy Komendanta Głównego AK , organizatora zamachu na Franza Kutscherę i  najbardziej poszukiwanego przez hitlerowców funkcjonariusza Państwa Podziemnego, który po wojnie w 1953 roku został  zamordowany przez władze komunistyczne. Rolę generała Augusta Fieldorfa „Nila” zagrał w filmie Ryszarda Bugajskiego Olgierd Łukaszewicz.

Po projekcji filmu  rozpoczęło się spotkanie z aktorem. Pytania zadawane przez młodzież panu Olgierdowi Łukaszewiczowi w pierwszej części spotkania dotyczyły pracy aktora, przygotowania do roli, warsztatu aktorskiego, kariery , w drugiej  części dyskusja dotyczyła  współczesnego rozumienia patriotyzmu. Rozmówca okazał się człowiekiem bardzo kompetentnym, otwartym,  ciekawym również opinii młodzieży na  tematy Polski i Polaków.

Następnie pan Olgierd Łukaszewicz spotkał się z młodzieżą i rodzicami w czytelni szkolnej, by porozmawiać, rozdać autografy i zrobić pamiątkowe zdjęcie.

Spotkanie  młodzieży z aktorem przygotował i poprowadził Paweł Jakubowicz nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół.

Piasek historii
default

Świętowaniu dnia patrona oprócz uroczystego apelu towarzyszyło wiele innych wydarzeń. Na boisku szkolnym, już od samego rana, uczniowie usypywali z piasku znak Polski Walczącej wraz z napisem „Pamiętamy”. Znak został następnie sfotografowany z góry, dronem. Obok trwały zawody sportowe, które również nawiązywały do historii i wojskowości. Nie zabrakło też kuchni polowej. Żołnierską strawę przygotowali uczniowie klas gastronomicznych.

Młodzież wzięła również udział w 10. Memoriałowym Biegu Żołnierzy Armii Krajowej. Uczestnicy przebiegli odcinek 1500 metrów po ulicy noszącej imię patrona szkoły.

Na zdjęciach: Dzień Patrona w ŻAK 27.09.2019 r.

Fot. Grażyna Myślińska, Sławomir Gos i Marcin Koperski z kl. II TE

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej