Goście z Ukrainy w naszym mieście

2 677

Goście z Ukrainy w naszym mieście 

W piątek 27 września Maków odwiedzili goście z Ukrainy. Była to 18-osobowa grupa dyrektorów i  prezesów, prowadzących społeczne placówki oświatowe na Ukrainie. Goście odwiedzili Urząd Miejski w Makowie Maz., kościół farny i Szkołę Podstawową nr 2.

W Urzędzie Miejskim zostali powitani przez burmistrza, Tadeusza Ciaka, a następnie z zainteresowaniem obejrzeli przygotowane dla nich prezentacje o mieście i organizowanych u nas wydarzeniach społecznych i kulturalnych oraz pracy szkół.

Przedstawicielki Miejskiego Domu Kultury, dyrektor Anna Winiarek i Katarzyna Wojnarowska opowiadały o akcjach integracyjnych organizowanych przez MDK: m.in. o akcji „Kolorowe podwórko” oraz działaniach Makowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

O inicjatywach oświatowych oraz mieście i gminie Lipno mówiła Renata Gołębiewska, sekretarz miasta Lipno.

Następnie goście udali się do kościoła farnego, gdzie ksiądz proboszcz Stanisław Dziekan opowiedział im o historii kościoła oraz o odnalezieniu i restauracji obrazu Matki Bożej. Zainteresowanie gości z Ukrainy wzbudziły także trwające prace przy renowacji zabytkowego nagrobka.

W Szkole Podstawowej nr 2 goście obejrzeli przygotowaną dla nich prezentację o działaniach i pracy szkoły oraz mieli okazję porozmawiać z uczniami. Ze szczególnym zainteresowaniem goście obejrzeli pracownie językowe szkoły.

Wyjeżdżając z naszego miasta, goście podkreślali życzliwość gospodarzy i miło atmosferę spotkań. Możemy też mieć nadzieję, że część makowskich inicjatyw znajdzie zastosowanie w ich pracy na Ukrainie.

Wybieram polski
Wizyta studyjna dla dyrektorów, prezesów prowadzących społeczne placówki oświatowe na Ukrainie jest realizowana przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach projektu „Wybieram Polski”. Program staży i wizyt studyjnych finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej RP.
Uczestnicy projektu przebywali w Polsce (głównie w Warszawie) w dniach 23-29 września. Oprócz roboczych wizyt w szkołach polskich i wymiany doświadczeń z polskimi placówkami w zakresie: opracowania rocznego planu pracy szkoły, organizowania procesu nauczania, sprawowania nadzoru, w tym prowadzenia ewaluacji pracy szkoły, organizowania uroczystości i imprez szkolnych we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym, uczestnicy projektu mieli też zapewniony bogaty program kulturalny.
Dyrektorzy, biorący udział w projekcie, podczas wizyty studyjnej odwiedzili  instytucje i organizacje pozarządowe wspomagające nauczanie języka polskiego i w języku polskim za granicą, a także  instytucje oświaty i polskie szkoły.  Wizyta studyjna przyczyniła się do nawiązania współpracy kadry zarządzającej szkół polonijnych ze szkołami w Polsce.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej