Tegoroczna zima w Polsce była najcieplejsza od 240 lat!

0 1 964
Tegoroczna zima w Polsce była najcieplejsza od 240 lat! 
Zima meteorologiczna – czyli ta liczona od 1 grudnia do końca lutego – była w Polsce najcieplejsza od 240 lat, czyli od początku prowadzenia pomiarów – podał portal twojapogoda.pl –  https://www.twojapogoda.pl/

Według danych zgromadzonych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, po raz pierwszy w historii średnia temperatura zimą w Polsce sięgnęła 4 st, C powyżej wieloletniej normy.

Klimat szaleje

„Od kiedy tylko na ziemiach polskich prowadzi się obserwacje pogody, nigdy nie było tak ciepłej i bezśnieżnej zimy, która nie przyniosła tęgich mrozów, w dodatku w wielu miejscach śnieg nie zdołał się utrzymać nawet przez chwilę. Za to nie brakowało oznak wiosny, nawet w styczniu” – czytamy na portalu https://www.twojapogoda.pl/

Nawet naukowcy, którzy ostrzegali, że zimy będą coraz cieplejsze, nie spodziewali się, że pierwsza tak ciepła i bezśnieżna zima zdarzy się aż tak szybko. Według ich opinii to bardzo niepokojące zjawisko, źle wróżące na przyszłość postępujących zmian klimatycznych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) posiada zapisy pomiarów i obserwacji pogody na ziemiach polskich od 1779 roku, kiedy rozpoczął je Karol Bystrzycki, astronom królewski. Na tle ostatnich 240 lat nie zdarzyła się jeszcze zima, która przyniosłaby średnią ogólnokrajową temperaturę na poziomie przeszło 4 stopni powyżej normy wieloletniej.

Dotychczas najcieplejszą zimę mieliśmy na przełomie 1989 i 1990 roku, kiedy średnia anomalia temperatury sięgnęła około 3,5 stopnia. Rekord ten został właśnie pobity z nawiązką przeszło pół stopnia, a to bardzo dużo.

Tegoroczna zima okazała się nie tylko ekstremalnie ciepła, ale też bezśnieżna. W wielu miejscach zachodniej Polski śnieg prószył, ale za sprawą dodatniej temperatury nie zdołał się utrzymać nawet przez chwilkę. Przy kontakcie z powierzchnią ziemi natychmiast się roztapiał.

Źródło: TwojaPogoda.pl / IMGW-PIB.

Na zdjęciach: Krokusy w ogródku, Maków Maz. 4 marca 2020 r. Jeśli macie Państwo zdjęcia oznak tegorocznej wcześniejszej wiosny, bardzo prosimy o nadsyłanie do redakcji makowonline.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej