Starczowzroczność – jak sobie z nią poradzić? Najlepsze sposoby na poprawę widzenia

0 587

Sokoli wzrok nie jest nam dany na całe życie. Nawet osoby, które w młodym wieku nie mają żadnych problemów ze wzrokiem, w miarę upływu lat zaczynają mieć problemy z ostrym widzeniem. Szczególnie uciążliwe jest skupienie wzroku na obiektach, które znajdują się w pobliżu – aby przeczytać coś drobnym drukiem, trzeba coraz bardziej oddalać tekst od oczu. Niestety, tak jak inne narządy w naszym organizmie, tak i narząd wzroku z biegiem lat ulega procesom starzenia. Takich zmian nie można cofnąć, są natomiast sposoby na poprawę codziennego funkcjonowania.

Starczowzroczność – problem z widzeniem u osób dojrzałych

Choroby oczu, jakie pojawiają się u osób w starszym wieku, mają różny przebieg i przyczynę. Jedną z częstych dolegliwości jest prezbiopia, nazywaną również starczowzrocznością. To dysfunkcja soczewki, która w miarę upływu lat traci swoją elastyczność i zdolność dostosowania do dobrego widzenia obiektów znajdujących się w różnej odległości. Z czasem staje się grubsza i bardziej sztywna, co przekłada się na gorszą jakość widzenia. Starczowzroczność objawy daje z początku niewielkie, jednak z biegiem czasu mogą one znacznie obniżać jakość codziennego życia. 

Syndrom długiej ręki – pierwszy powód do niepokoju

Jak rozpoznać, czy cierpimy na starczowzroczność? Objawy mogą dotyczyć nie tylko samego narządu wzroku, ale również całego organizmu. Choroby oczu mają bowiem wpływ na całe nasze funkcjonowanie. Zaczyna się zwykle do rozmazanego obrazu i problemy z czytaniem z bliskiej odległości. Z biegiem czasu ta odległość wzrasta, co sprawia, że książkę czy telefon trzeba trzymać na wyciągnięcie ręki. Podczas czytania zaczynamy szybciej się męczyć, co skraca czas przeznaczony na lekturę. Do tego może dochodzić podwójne widzenie, bóle głowy (szczególnie po dłuższej lekturze), zmęczenie oczu, a nawet bóle kręgosłupa, związane ze zmianą pozycji podczas czytania. Objawy starczowzroczności z wiekiem się pogłębiają, dlatego warto wybrać się do okulisty już na etapie początkowych problemów ze wzrokiem. 

Po pierwsze – właściwa diagnoza

Choroby oczu mogą dawać niejednoznaczne objawy. Dolegliwości, jakich doświadczamy przy starczowzroczności, mogą być również spowodowane przez inne choroby. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu wzroku u okulisty, który dysponuje odpowiednim sprzętem diagnostycznym. Jeśli wstępne przypuszczenia okażą się słuszne, a diagnozą będzie prezbiopia, jej objawy można zniwelować za pomocą odpowiednio dobranego leczenia. 

Po drugie – dobrze dobrane leczenie

Jeśli cierpisz na starczowzroczność, objawy, które utrudniają codzienne życie można zniwelować za pomocą odpowiednio dobranych soczewek kontaktowych. W leczeniu prezbiopii świetnie sprawdzają się soczewki wieloogniskowe, które mają różne obszary ostrości i pozwalają na dobre widzenie zarówno odległych przedmiotów, jak i tych znajdujących się w niewielkiej odległości. Choroby oczu, takie jak prezbiopia, można również leczyć laserowo lub chirurgicznie. O tym jakie rozwiązanie będzie najlepsze, zawsze powinien jednak zdecydować lekarz okulista. Starczowzroczność i inne choroby oczu, choć nie da się ich cofnąć, można skutecznie okiełznać, poprawiając tym samym jakość życia na długie lata. 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej