Rada Miejska nada imię makowskiemu rondu

2 967

Rada Miejska nada imię  makowskiemu rondu. Jak poinformował nas przewodniczący Rady Miejskiej w Makowie Maz., Jerzy Dąbrowski, nadanie nazwy rondu w Makowie leży w wyłącznych kompetencjach RM.  

W związku z wątpliwościami w tej sprawie, (czytaj: https://makowonline.pl/podsumowanie-naszej-sondy-czyje-imie-bedzie-nosic-rondo-w-makowie/ ) Rada zwróciła się z prośbą o opinię w tej sprawie do Kancelarii Radców Prawnych J. Nieściór i Z. Wójtański s.c. Treść ekspertyzy nie pozostawia wątpliwości:

„Zgodnie z art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym p odejmowanie uchwał w sprawach  nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz.U. z 2017 r.  poz. 2222 oraz z 2018 r.  poz. 12 ,  138 ,  159  i  317 ), a także wznoszenia pomników należy do kompetencji Rady Gminy. Kamil Prus. Kancelaria Radców Prawnych. J. Nieścior i Z. Wóltański s.c”.

– W związku z treścią otrzymanej ekspertyzy sprawą nadania imienia dla makowskiego ronda Rada zajmie się ustalenia nazwy w najbliższym czasie – powiedział Jerzy Dąbrowski. – Zgodnie z procedurą,

zanim sprawa stanie na obradach sesji RM, najpierw zostanie przedyskutowana w komisjach. Radni wezmą pod uwagę wyniki naszej sondy, w której wypowiedziało się ponad półtora tysiąca osób.

Pozostaje nam zatem z ciekawością i spokojem oczekiwać na decyzję radnych.

Przy okazji okazało się, że sprawa nadawania nazw drogom publicznym nie jest jasno uregulowana.

Wątpliwości w tej sprawie miał także burmistrz Krapkowic. Na jego prośbę senator Obremski zwrócił się do marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z prośbą o jednoznaczne stanowisko w tej sprawie. Marszałek Karczewski z kolei poprosił o stanowisko Ministerstwo Infrastruktury. W marcu tego roku otrzymał odpowiedź. Oto najbardziej interesujące fragmenty tego pisma:

Obecnie obowiązujące przepisy nie określają zasad nadawania nazw drogom publicznym nie będącym ulicą, placem lub drogą wewnętrzna w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych.

Zgodnie bowiem z art. 18 ust. 2. pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U z 2017 r. poz. 1875 ze zm.) do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie  uchwał w sprawach herbu gminy, nazw ulic i placów będących drogami publicznymi lub nazw dróg wewnętrznych w rozumieniu ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, a także wznoszenia pomników.

Wspomniane w oświadczeniu senatora Obremskiego pismo Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) stanowiło odpowiedź na wystąpienie Burmistrza Krapkowic, który pismem zwrócił się do GDDKiA o opinię w zakresie nadania nazwy rondu. Przy czym

z żadnych powszechnie obowiązujących przepisów nie wynika konieczność uzyskiwania opinii zarządcy drogi publicznej przed nadaniem nazwy ulicy.

Należy zatem stwierdzić, iż opinia wydana przez GDDKiA nie ma żadnej mocy wiążącej wobec organu nadającego nazwę ulicy.

Natomiast należy pamiętać, iż zgodnie z art. 25 ustawy o drogach publicznych, budowa, przebudowa,  remont, utrzymanie i ochrona skrzyżowań dróg różnej kategorii, wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi w pasie drogowym oraz urządzeniami bezpieczeństwa i organizacji ruchu, związanymi z funkcjonowaniem tego skrzyżowania, należy do zarządcy drogi właściwego dla drogi wyższej kategorii. W omawianym przypadku rondo to skrzyżowanie drogi krajowej nr 45 i drogi wojewódzkiej nr 409, a zatem GDDKiA jako zarządca drogi wyższej kategorii odpowiada za utrzymanie i ochronę tego skrzyżowania.

W opinii resortu infrastruktury dopiero w momencie lokalizowania na skrzyżowaniu tablicy z nazwą ronda GDDKiA jako zarządca drogi powinien wyrazić zgodę na umieszczenie tej tablicy w pasie drogowym drogi publicznej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej