Podsumowanie naszej sondy „Czyje imię będzie nosić rondo w Makowie?”

5 133
Podsumowanie naszej sondy „Czyje imię będzie nosić rondo w Makowie?”.
  • W głosowaniu wzięło udział 1 535 osób.
  • Trzy pierwsze kandydatury uzyskały łącznie 80,10 proc. głosów
  • Wyniki głosowania zostaną wzięte pod uwagę przez władze miejskie przy wyborze patrona ronda.

Przyjęło się, że ronda w Polsce mają swoich patronów. Gdy na początku lipca zapytaliśmy w Urzędzie Miejskim, kto zostanie patronem pierwszego ronda w Makowie? w odpowiedzi usłyszeliśmy: Intensywnie nad tym pracujemy, ale nie ma decyzji w tej sprawie.

Pomyśleliśmy, że opinie Czytelników naszego portalu mogą być pomocne przy podejmowaniu decyzji i postanowiliśmy zamieścić sondę z propozycjami.

Zanim wytypowaliśmy naszych kandydatów, przyjrzeliśmy się jakich patronów mają ronda w innych miastach w Polsce. Ustaliliśmy że:

  • W Ostrołęce patronami rond są postacie historyczne, jedne bardziej, inne mniej związane z miastem.
  • Podobnym tropem poszedł sąsiedni Przasnysz.
  • Pułtusk na patronów swoich rond wybrał sławnych Polaków raczej niezwiązanych z miastem.
  • Ciechanów, który może poszczycić się aż dziesięcioma rondami, na patronów wybrał zarówno postaci historyczne, jak i bohaterów zbiorowych.
  • W Żorach nowe ronda nazwano je nader praktycznie, tak by ułatwiać orientację kierowcom.
Przejrzeliśmy w ten sposób więcej miast. Wszędzie zasada jest podobna Na patronów wybiera się albo wielkich Polaków, albo zasłużone organizacje, albo postacie zasłużone dla miasta lub regionu.

Wedle tej samej zasady wyłoniliśmy naszą listę propozycji dla ronda w Makowie.

Odzew na sondę przerósł nasze oczekiwania – w głosowaniu wzięło udział 1 535 osób (z jednego adresu IP można było oddać tylko jeden głos).

Preferencje uczestników sondy okazały się klarowne. Pierwsza trójka kandydatów – Rondo Różańskie, Rondo 100-lecia Odzyskania Niepodległości oraz Rondo im. Św. Jana Pawła II uzyskała łącznie 80,13 procent wszystkich głosów.

  • 472 głosy (30,75 proc.) oddane zostało na propozycję Rondo Różańskie.

  • 453 głosy (29,51 proc.) oddano na propozycję Rondo 100-lecia Niepodległości.

  • 305 głosów (19,87 proc.) było za tym, by rondo nosiło imię św. Jana Pawła II.

Oznacza to, że na pozostałe 10 propozycji oddane zostało 19,87 procent głosów.

Półtora tysiąca opinii to znacząca liczba. Zapytaliśmy więc zarówno przewodniczącego rady Miejskiej w Makowie Maz., Jerzego Dąbrowskiego, jak i burmistrza, Tadeusza Ciaka, czy zebrane w sondzie opinie będą brane pod uwagę przy nadawaniu patrona makowskiemu rondu.

Z Urzędu Miejskiego uzyskaliśmy odpowiedź następującą:

– Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym nadawanie nazw ulic, placów, dróg należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej i następuje w drodze uchwały – powiedziała nam Alicja Prejs. – Propozycje przedstawione w sondzie będą z pewnością drogowskazem dla naszych radnych, ale  na chwilę obecną trudno powiedzieć,  jaką nazwę przyjmie pierwsze rondo w Makowie Mazowieckim. Mam nadzieję, że przed najbliższą sesją radni wypracują jakieś porozumienie. Każdy przedstawi swoje argumenty i trzeba będzie znaleźć jakieś porozumienie pomiędzy oczekiwaniami społeczności lokalnej, a polityką związaną z sensownym nazewnictwem.

Przewodniczący Rady Miejskiej, Jerzy Dąbrowski, powiedział nam z kolei:

– Ustalenie nazwy ronda nie leży w kompetencji Rady Miasta.  Teren należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych. To właściciel ma prawo nadawać nazwę, Rada Miasta może natomiast wnioskować do właściciela o uwzględnienie sugerowanej nazwy ronda. Wiem, że była sonda na waszym portalu, zgłoszono interesujące propozycje.

Mnie osobiście najbardziej przypada do gustu nazwa Rondo 100-lecia Niepodległości – powiedział przewodniczący Rady. – To chyba byłaby najwłaściwsza nazwa, tym bardziej że  na spotkaniu z Prezydentem Andrzejem Dudą w sali konferencyjnej  była taka sugestia ze strony prezydenta, żeby zostawić jakąś pamiątkę z tego jubileuszu. Myślę, że to jest chyba świetny pomysł, żeby to rondo było tak nazwane i jednocześnie uhonorowana tę rocznica.

Jeśli chodzi o radnych to ten temat jeszcze nie był brany na razie pod uwagę nawet na komisjach. Myślę że na początku sierpnia spotkamy się z przewodniczącym komisji oświaty i z radnymi i wspólnie wypracujemy stanowisko.

Ze swej strony możemy dodać, że Rondo 100-lecia Niepodległości, byłoby jednym z pierwszych rond w Polsce, noszących takie imię.  Pod warunkiem, że decyzja zapadłaby szybko. Dowiedzieliśmy bowiem, że od wtorku 31 lipca w Ostrołęce ma zacząć się przebudowa na rondo skrzyżowania ulic Jana Pawła II i Blachnickiego. Rondo to ma nosić nazwę 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w głosowaniu.

 

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej