O ile zdrożeją śmieci w Makowie Mazowieckim?

28 6 045

O ile zdrożeją śmieci w Makowie Mazowieckim? 

„W tej chwili samorząd makowski stoi przed ścianą i jest zmuszony do wprowadzenia wyższej stawi za śmieci” – powiedziała nam wiceburmistrz Aneta Dąbrowska we wtorek 26 listopada.

W czwartek 28.11 o godzinie 14:00 rozpocznie się XVI sesja Rady Miejskiej. Jednym z punktów obrad będzie sprawa gospodarki odpadami. Radni zajmą się między innymi określeniem szczegółowego sposobu odbierania odpadów komunalnych oraz wyborem metody ustalenia opłaty oraz stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Będzie drożej, to pewne, nie wiadomo jeszcze o ile.
Śmieci drożeją w całej Polsce

O znaczących podwyżkach cen za odbiór śmieci, które obowiązywać będą od nowego roku, czytamy już od jakiegoś czasu.

W Szczecinie czteroosobowa rodzina mieszkająca w bloku zapłaci za śmieci 90 zł miesięcznie. Posiadacze domów jednorodzinnych zapłacą 94 zł , ale pod warunkiem, że będą odpady segregować. Za śmieci niesegregowane stawka jest dwa razy wyższa.

W Gdańsku nowe stawki obowiązywać będą od lutego 2020 roku. W przypadku bloków opłata ustalana będzie od powierzchni mieszkania i wyniesie 88 gr za metr kwadratowy w przypadku śmieci segregowanych. Za niesegregowane będzie znacznie drożej – 2,64 zł od metra kwadratowego.

W Bydgoszczy cena za odbiór odpadów ustalana jest od mieszkańca. Dotychczasowa stawka w wysokości 13 zł miesięcznie wzrośnie od nowego roku do 22 zł na miesiąc.

Wreszcie Warszawa. W budynkach wielorodzinnych (bloki i kamienice) opłata będzie naliczana od metrażu mieszkania i będzie wynosić 1,20 zł za metr kwadratowy. Dla posiadaczy domów jednorodzinnych obowiązywać będzie jedna stawka w wysokości 94 zł miesięcznie. W Warszawie segregacja odpadów jest obowiązkowa. Gdyby ktoś jednak nie segregował, wówczas zapłaci dwu krotność podanych stawek.

W mniejszych miejscowościach i gminach wcale nie jest lepiej. W podwarszawskiej gminie Marki od 1 czerwca 2019 r. w przypadku deklaracji o segregacji, płacą stawkę 32 zł od osoby na miesiąc, co daje wzrost  o 294 proc. więcej niż dotychczas. W Zielonce ceny wzrosły również od czerwca tego roku o równo – 210 proc., a w Tarnobrzegu segregujący śmieci zapłacą o 177 proc. więcej.

Można spodziewać się, że Maków Mazowiecki nie będzie zieloną wyspą w czerwonym morzu podwyżek.

Dlaczego śmieci tak bardzo drożeją?

Zdaniem włodarzy miast i gmin drastyczny wzrost opłat za gospodarkę odpadami komunalnymi  to rezultat wzrostu kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów.

Rośnie opłata marszałkowska za składowanie odpadów. Jeszcze w 2017 było to 24,15 zł za tonę, w 2018 r. już 140 zł za tonę, w 2019 r. – 170 zł za tonę, w 2020 r. będzie to już 270 zł za tonę – powiedziała nam wiceburmistrz Makowa Maz. Aneta Dąbrowska. – Droższe jest m.in. przetwarzanie odpadów, a to tylko jeden z czynników, który powoduje, że gmina musi dopłacać do systemu, który powinien się samofinansować. Rosną też koszty pracy. Najniższa krajowa od nowego roku wzrośnie aż o 350 zł, do 2600 zł tj. o 15%, a co za tym idzie i pochodne z tym związane. Drożeje także energia elektryczna i inne usługi. Na cenę ma również wpływ ilość osób zadeklarowanych i rosnąca ilość odpadów.

Z opłat pobranych za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gmina pokryje koszty funkcjonowania systemu, które obejmą, zbieranie, transport, przetwarzanie odpadów komunalnych, utrzymanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, obsługę administracyjną systemu i edukację ekologiczną oraz wyposażenie nieruchomości w pojemniki/worki do gromadzenia odpadów zbieranych w sposób selektywny.

W tej chwili samorząd makowski stoi przed ścianą i jest zmuszony do wprowadzenia wyższej stawi za śmieci – powiedziała nam pani wiceburmistrz Aneta Dąbrowska.

O tym co zdecydowali radni, oczywiście poformujemy na http://makowonline.pl.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

 1. Joanna mówi

  Wyżej niż była wcześniej w Makowie, czy wyższej niż w całej Polsce? Robimy quiz.

  1. Alka mówi

   Bez quizu wiadomo
   Drożej niż w całej Polsce i to płacone za 2 mce z gory🤣

 2. zmartwiona mówi

  warto wspomnieć, że kochany pis obniżył PIT i budżet Makowa i innych miast będzie mniejszy, proszę napiszcie też o tym artykuł, jak odchodzimy od samorządów=władza w rękach ludu, a przechodzimy do centralizacji władzy. Rząd będzie miał teraz na wszystko pieniądze a miasto na inwestycje coraz mniej i jeszcze za nauczycieli mają dopłacać.

  1. Tomek mówi

   Biedna zmartwiona nie matacz i nie kręć
   Widac ze z urzędu naszego piszesz
   Nic was nie usprawiedliwi z podwyżkami
   Od kilku lat jest w makowie najdrożej
   Nie zwalać winy na rząd

   1. zmartwiona mówi

    Co, może wszyscy pracują w urzędzie, skoro wybory w Makowie były wygrane w pierwszej turze? Tak trudno uznać, że normalni mieszkańcy mają odmienne od twojego zdanie? Albo żyjesz w bańce informacyjnej albo masz urojenia

 3. Mieszkaniec mówi

  Wypadałoby wspomnieć że przedstawione gminy mają największe opłaty w skali kraju.
  Na drugim końcu są np. Białystok albo Stalowa Wola.

  1. Andrzej mówi

   Dwa powyższe wpisy to wpadka wladzunia kochana.Po stylu wypowiedzi widac ze to wy piszecie zeby usprawiedliwić przyszłościowe podwyżki Wstyd i hańba tak kretaczyc

   1. zmartwiona mówi

    XDDD jasne, powodzenia w dalszym oskarżaniu. Na fb, gdzie można pisać pod nazwiskiem, jakoś tylu chętnych na ciągłe zarzuty do włodarzy nie widzę- lub są pod kontami nieimiennymi, co tylko świadczy o waszym tchórzostwie

    1. Niki mówi

     Zmartwiona zacznij od siebie…czyzby pani vice?

     1. zmartwiona mówi

      XD ani ja w wieku pani vice ani do niej podobna, ale strzelaj dalej, próbując wszystkich dopasowac do twojego krzywego widzenia świata

 4. Observ mówi

  Dlaczego monopol na wywóz śmieci ma tylko MPUK w mieście ?? Jak sobie Pan Prezes nie radzi i jedynym rozwiązaniem jest podwyżka, tak jak to było w przypadku ścieków … to może ogłosić przetarg i niech władze Miasta wybiorą najniższą ofertę. Bo z tego co widać to MPUK widzi rozwiązanie tylko w kieszeni mieszkańców.

  1. Edi mówi

   Słusznie.Od dawna prezes sobie nie radzi ba ale to koleś z ferajny.Przetarg powinien być ogłoszony i upubliczniony

  2. zmartwiona mówi

   to nie jest kwestia podwyżek jedynie przez MPUK, podwyżki będą teraz w całym kraju

 5. Observ mówi

  Dodam jeszcze , że władza czy to rządowa czy samorządowa zawsze patrzyła na kieszeń obywatel więc odnosząc się do komentarzy powyżej nie rozpatrywał bym tego odnośnie partyjności. Odnosząc się do słów Pani Vice… to po pierwsze niech Pani przedstawi rzetelne dane odnoszące się do Miast/Miasteczek z taką samą liczbą mieszkańców , podobną stopą bezrobocia, średnimi zarobkami , a nie porównywanie Makowa do dużych miasta czy miasteczek stanowiących już prawie dzielnice Warszawy , bo składowanie śmieci wynika między innymi z wartości gruntów. Jeżeli chodzi o najniższą krajową to czy pracownicy MPUK zarabiają tak słabo ?? Czy może więcej niż najniższa krajowa ?? Co to w ogóle za stwierdzenie „musi” a może lepiej powiedzieć że poszukamy rozwiązań , które będą tańsze lub na tym samym poziomie co teraz.
  Jeżeli władza nie wie to podpowiem:
  – tak jak już pisałem upubliczniony przetarg na zbiórkę śmieci
  – wydzielenie strefy ekonomicznej i budowa własnej spalarni do celów produkcji ciepła z tzw RDF (wiem łatwo napisać )

  1. Andrzej mówi

   Dokładnie ,chcemy rzetelnej i jasnej wyceny

  2. Jola mówi

   Brawo!!!pisze ktoś bardzo rozsądnie i merytorycznie.Takich ludzi nam trzeba

   1. Olo mówi

    Jolka, Jolka, rozsądnie i merytorycznie. A wiesz jak powstają strefy gospospodarcze? Że trzeba powołać zarząd, a on za darmo nie pracuje. Że strefy nie sprawdziły się i już kombinują co z nimi dalej? A wiesz, jak połowa znafcuf tutaj, że przetargi zgodnie z zasadą zamówien publicznych są jawne?
    Dziękuję za takich merytorycznych znafcuf.

 6. Radny mówi

  Zapraszam wszystkich „mądrali”na posiedzenie komisji 28.11 o godz.10.30 i na sesję godz.14.00.Temat: Gospodarka odpadami w Makowie Maz.

  1. Anka mówi

   Panie radny to niech pan spada ze swojej funkcji skoro sobie nie radzisz.Najprosciej jest robić podwyżki a dietka leci co?!

 7. Mieszkaniec mówi

  Puki Pan Tadeusz będzie rządzić – nie ma co liczyć na tanie śmieci – wiadomo czemu?! W zeszłym roku lub dwa lata temu jak podnoszono koszt wywozu segregowanych do 19 zł, prezes Błysku zaproponował chyba 13 zł lub 14 zł. Kto dalej wywozi śmieci!!! Ale ja mam czyste sumienie na tego pana nie głosowałem.

  1. Włodek mówi

   To jawna kpina z nas mieszkańców.Juz dawno powinien tu wejść prokurator .Nie głosowałem i nigdy bym nie zagłosował na obecnego burmistrza.Cwaniaczek organizuje show występów i mataczy gdzie moze

   1. mlods mówi

    jak powinien wejść prokurator to to zgłoś, a nie jesteś sprytny i tylko anonimowo szargasz czyjeś imię. Wszystkie małe psy potrafią szczekać, a za bramę otwartą nie wyjdą.

    1. Wiesiek mówi

     Wyjdą wyjdą to kwestia czasu

 8. prezes mówi

  Zacytuję – „przetwarzanie odpadów komunalnych”, gdzie, jak, w Makowie. Ta Pani nie wie co mówi! Jak ja z chłopakami którzy pracuj w mpuk rozmawiam co tam się dzieje … w magistracie nie mają zielonego pojęcia, chyba tylko tyle co Pan prezes im powie …

  1. Tadek mówi

   To wszystko to fakty niepodważalne.Ciekawe jak sie wytłumaczą z wykupu nieruchomości w makowie.W Warszawie bonifikata -upust wynosi 98 procent a u nas 70
   I kto tu kogo nabija w butelkę
   Czyzby w makowie mieszkali najbogatsi Polacy
   Wstyd burmistrzu i rado

 9. Observ mówi

  Panie „Radny” to może zrobicie radę w godzinach po 16 co by wszyscy mieszkańcy mieli czas na przyjście i wysłuchanie tego co samorządowcy mają do powiedzenia. Bo jakby Pan nie zauważył to w godzinach podanych przez Pana większość mieszkańców pracuje. Firmy , które świadczą usługi związane z wywozem śmieci jest bardzo dużo i w dodatku posiadają własne spalarnie. Więc ogłoszenie i upublicznienie przetargu to jedyna słuszna droga , jeżeli samorząd nie chce stracić w oczach mieszkańców. Firmy które można zaprosić do rozmów to między innymi lokalny Błysk, trochę dalej BYŚ, całkowicie zewnętrze to SUEZ, SITA i wiele innych. Odnosząc się do jednego komentujących odnośnie ceny za śmieci i problemu jaki ma Miasto a mianowicie to że MPUK po części straciłby swoje przychody z śmieci to może niech MPUK nawiąże ścisłą współprace z Błyskiem w celu wypracowania wspólnych rozwiązań. Błysk posiada swój plac , sortownię i cena za składowanie może być niższa .

  1. Zbigniew mówi

   Brawo za pomysl

   1. Ktosmowi mówi

    Hmmm kto by tam sie Makowem przejmował…
    Inwestycje nad Bałtykiem poczynione,tyły zabezpieczone,emeryturka syta…
    La dolce vita..
    Po nas nawet potop..

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zamknij