Na makowskim Broadwayu

0 4 102

Na makowskim Broadwayu 

Spektakl z Broadwayu w Miejskim Domu Kultury. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr I im. Marii Curie-Skłodowskiej przygotowali musical pt. „Heathers” i wystąpili w Miejskim Domu Kultury w Makowie Mazowieckim w środę 27 listopada.

Musical „Heathers” jest błyskotliwy, absurdalny, niepokojący, przesiąknięty amerykańską popkulturą, dowcipny i upiorny zarazem. Takie zestawienie brzmi prawie niemożliwie, ale „Heathers” to wybuchowa mieszanka. Pod warstwą kolorów, świetnej muzyki, czarnego humoru i dobrej zabawy kryje się coś znacznie więcej. To historia, która porusza takie tematy, jak śmierć, samobójstwo, dyskryminacja, prześladowanie, przemoc czy strzelanina w szkole.

W groteskowy sposób przedstawia samotność, toksyczne związki, homofobię, bullying (znęcanie się, zastraszanie), okrucieństwo nastolatków i obojętność dorosłych. Jest to świat zwariowanych nastolatków, pędzących za sławą, byciem zauważonym, nieszanujących rodziców, a także nieliczących się z konsekwencjami własnych czynów.

 – Bardzo podobał mi się ten spektakl. Doceniam wkład wszystkich wykonawców. Zaznaczam, że poruszali ważne i trudne tematy, i za to podziwiam całą ekipę. – powiedziała Elżbieta Modzelewska, wicedyrektor LO.

– Z perspektywy uczestnika muszę przyznać, że praca nad musicalem sprawiła mi ogromną przyjemność. Atmosfera panująca między artystami sprawiła, że opowiadanie o problemach współczesnego świata było prostsze, niż gdybyśmy mieli robić o tym wykład. – mówi tegoroczny maturzysta, Hubert Sawicki.

– Najlepsze jest obrazowe dotknięcie problemu, które nie tylko przykuwa uwagę, ale jest też przyjemniejsze dla osób przygotowujących występ. Swoboda przekazu, nienaruszenie granicy komfortu, a także nieobecność kłopotliwych pytań są elementami znacznie zwiększającymi komfort pracy aktorskiej – dodaje Bartosz Wysocki, jeden z uczestników musicalu.

Całość podsumowała Katarzyna Napiórkowska.

– Młodzież z naszej szkoły podjęła się bardzo trudnej tematyki. Chcieli pokazać świat, jaki ich naprawdę otacza, a nie mrzonki o rzeczywistości. Wykazali się niebywałą odwagą, ale i kunsztem aktorskim oraz muzycznym. Mam nadzieję, że to zachęci innych do mówienia i rozmawiania na trudne tematy.

Wykonawcy – uczniowie liceum zostali przygotowani przez panią pedagog Katarzynę Napiórkowską oraz pana Mateusza Tyburskiego i Olgę Przybysz, którzy prowadzili zajęcia muzyczno-wokalne z emisji głosu. Za oświetlenie i dźwięk podczas występu odpowiadały Kamila Lewandowska i Zofia Skwarcan, nad którymi czuwał pan Włodzimierz Żegliński.
Musical „Heathers” to rockowy musical oparty na filmie Daniela Watersa z 1988 roku o tym samym tytule.  Po sukcesie w Los Angeles spektakl wystawiany był na Off-Broadway w 2014 roku, a następnie w Off-West End w 2018 roku, a także w San Francisco i Sydney. Muzykę i teksty piosenek napisali Laurence O’Keefe i Kevin Murphy.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej