Kiedy i do jakich zastosowań używamy śrub DIN931?

0 1 021

Śruby są jednymi z najistotniejszych części konstrukcji, które są używane w wielu dziedzinach przemysłu, budownictwie, motoryzacji, a nawet energetyce i służą łączeniu wielu elementów. Na rynku dostępnych jest wiele typów śrub, różnej budowie a także przeznaczeniu. Jednym z podstawowych typów śrub są śruby DIN 931, ISO 4014, PN 82101.

Wspomniany typ śrub najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle metalowym i służy do łączenia metalowych konstrukcji. Śruba zbudowana jest z sześciokątnego łba i ogwintowanego w części długości trzpienia. Pozostała niegwintowana część trzpienia pozwala na montaż odpowiedniej podkładki, dzięki czemu cała konstrukcja  śruby ulega wzmocnieniu. Na gwintowaną część można założyć nakrętkę, której zadaniem będzie zabezpieczenie śruby przed przesunięciem się lub wypadnięciem. Do wkręcania lub wykręcania tego typu śrub można wykorzystać zwykły płaski klucz lub model grzechotkowy.

 Śruby o normie DIN 931 w praktyce są wykorzystywana nie tylko przy instalacji metalowych konstrukcji, ale często dzięki nim montuje się blachy czy niektóre drewniane elementy. Śrub DIN 931 można także używać przy konstruowaniu niektórych maszyn i urządzeń o wielorakim przeznaczeniu.

 To co charakterystyczne dla śrub DIN 931 o normie ISO 4014 jest obecności metrycznego gwintu o różnej średnicy. Wartość ta podawana jest w milimetrach, a najczęstszym wyborem są śruby o gwincie w rozmiarze M3 – M64. Wybierając śrubę warto zwrócić uwagę na dwa parametry – plastyczność oraz wytrzymałość na rozciąganie. Informacje te znajdują się na łbie śruby.

 Omawiany typ śrub może być zrobiony z różnego typu materiału. Najczęściej dostępne są śruby DIN 931 ze stali węglowej lub nierdzewnej o oznaczeniu A2. NA rynku nie brakuje też śrub wykonanych ze stali kwasoodpornej A4 lub mosiądzu czy miedzi. Warto dodać, że można spotkać jeszcze śruby posiadające specjalna powłokę, najczęściej wykona z ocynku galwanicznego lub ogniowego. Są także śruby z powłoką wykonaną z cynku płatkowego, termodyfuzyjnego oraz niklu.

https://www.elgo-sruby.pl/

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej