Jak zabezpieczyć plac budowy przed kradzieżą? Podpowiadamy!

0 455

Postawienie nowego budynku, nawet małego domku jednorodzinnego, to trwające miesiącami prace. W tym okresie na niezabezpieczony odpowiednio teren mogą wtargnąć nieuprawnione osoby, dokonując kradzieży materiałów i narzędzi, a także aktów wandalizmu. Czy można tego uniknąć? Jak najbardziej! W tym artykule podpowiadamy, co zrobić, aby na placu budowy nie dochodziło do takich zdarzeń.

1) Ogrodzenie i oświetlenie miejsca budowy

Dla wielu osób jest to oczywiste, chociaż wciąż zdarzają się tacy, którzy postanawiają oszczędzić na tymczasowym płocie. Jednak potencjalni złodzieje zyskują wtedy dostęp do placu z dowolnej strony i mogą się zakraść niezauważeni przez nikogo, nawet w zamieszkanej okolicy. Następnie bez trudu wyniosą z niego wszystkie wartościowe przedmioty. Łupem najczęściej padają narzędzia i małe maszyny budowlane, deski, zaprawy murarskie i inne materiały, których ceny w ostatnim czasie poszły mocno w górę, przewody, a nawet okna czy drzwi. Brak płotu naraża ponadto na wizyty dzikich zwierząt, które mogą narobić szkód. Oczywiście, ogrodzenie z siatki czy inna tymczasowa ochrona nie stanowi stuprocentowo pewnej blokady – zarówno ludzie, jak i zwierzęta mogą ją pokonać – ale w połączeniu z oświetleniem, stałym lub włączającym się po wykryciu ruchu przez czujniki, wykazuje bardzo dużą skuteczność.

2) Ochrona i monitoring

Najbardziej pewne zabezpieczenie terenu, szczególnie w połączeniu z wcześniej wymienionymi. Firmy ochroniarskie coraz częściej zajmują się zabezpieczeniem dopiero powstających obiektów. Nie mówimy tu oczywiście o stróżu przebywającym stale na miejscu, a profesjonalnym monitoringu, z kamerami wykrywającymi ruch i umiejącymi rozpoznać potencjalne zagrożenie. Po natychmiastowym przekazaniu do centrali takiej informacji, wraz z obrazem, następuje błyskawiczna decyzja, czy wysłać na miejsce patrol lub odpowiednie służby. Możesz też samodzielnie zamontować system kamer – po wewnętrznej oraz zewnętrznej stronie ogrodzenia – i otrzymywać powiadomienia w aplikacji mobilnej na smartfonie. Zatrudnienie agencji ochrony jest jednak wygodniejsze, a skuteczność wyższa. Jeśli interesuje Cię profesjonalna ochrona we Wrocławiu, zachęcamy do sprawdzenia oferty firmy SafeSpace.

3) Czujniki i system alarmowy

Po instalacje alarmowe sięgają dziś nie tylko różnego rodzaju przedsiębiorstwa i instytucje, ale jest to także coraz popularniejsze rozwiązanie w przypadku prywatnych domów oraz mieszkań. Najczęściej montaż następuje bliżej końca prac wykończeniowych, a czasem nawet już po zamieszkaniu. Warto jednak zamontować czujniki alarmu i pozostałe elementy potrzebne do jego pracy od razu po doprowadzeniu budynku do stanu surowego zamkniętego. To wtedy często likwiduje się tymczasowe ogrodzenie, ponieważ wszystkie materiały i narzędzia potrzebne do wykończenia można trzymać zamknięte w środku budynku. Jednak okna oraz drzwi bywają niedostatecznym zabezpieczeniem przed złodziejem. Za to alarm może podziałać zniechęcająco lub umożliwić reakcję firmy ochroniarskiej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej