Jak uzyskać niemiecki numer VAT?

614

Niemieckie przepisy dotyczące podatku VAT zostały dostosowane do standardów unijnych. Proces ten nie oznacza jednak, że zagraniczni przedsiębiorcy mają w Niemczech życie usłane różami. Kwestie rejestracji i rozliczeń tego podatku w RFN wciąż rodzą wiele pytań. W dzisiejszym artykule opowiemy o procedurach rejestracyjnych, z jakimi muszą się zmierzyć przyszli płatnicy niemieckiego VAT-u. Jak zarejestrować swoją działalność podlegającą pod przepisy rozliczeniowe go dotyczące? Jak uzyskać specjalny numer, który umożliwi odprowadzanie należnego podatku?

Rejestracja do VAT w Niemczech – co się z nią wiąże?

Należy z góry zaznaczyć, że nie wszystkie firmy działające na niemieckim rynku są zobowiązane do rejestracji w lokalnym systemie rozliczeń VAT. Przepisy podatkowe w RFN podają dość jednoznaczny katalog podmiotów, które muszą dokonać rejestracji. Należą do nich m.in. przedsiębiorstwa importujące towary do Niemiec z krajów pozawspólnotowych, firmy wykonujące usługi transportu osób, sklepy internetowe po przekroczeniu limitu dochodów w wysokości 100 tysięcy euro, czy podmioty wykonujące usługi budowlane, wykończeniowe i aranżacyjne.

Objęcie obowiązkiem rejestracji VAT-u nie oznacza automatycznego nadania numeru na rzecz przedsiębiorcy. Osoba prowadząca działalność gospodarczą musi na własną rękę wystąpić z wnioskiem o nadanie numeru VAT, a następnie dostarczyć komplet wymaganych dokumentów. Wniosek należy złożyć do urzędu skarbowego właściwego miejscu prowadzenia działalności. Większość firm z Polski działających w modelu internetowym nie posiada siedziby na terenie Niemiec. Dla nich miejscem właściwym do złożenia wniosku pozostaje Urząd Skarbowy w Berlinie. Rząd niemiecki wypracował kilka udogodnień, dzięki którym rejestracja do VAT w Niemczech przebiega znacznie szybciej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Wszystkie formalności można teraz załatwić w formie online. Po akceptacji wniosku przez Urząd Skarbowy firma otrzyma niemiecki odpowiedni NIP-u – tzw. Steuernummer. Posłuży on do rozliczenia VAT-u zgodnie z zasadami przyjętymi w RFN. Dodatkowym wymogiem dla firm prowadzących z terenu Niemiec działalność w innych państwach członkowskich UE staje się konieczność uzyskania numeru Umsatzsteuer-Identifikationsnummer (Umsatzsteuer ID). Samych rozliczeń VAT należy dokonywać za pośrednictwem serwisu www.elster.de, pobierając stamtąd specjalną aplikację – ElsterFormular. Na chwilę obecną nie ma możliwości rozliczania się w języku angielskim.

Księgowość Oleśnica – rejestracja do VAT w Niemczech

Rejestracja do VAT w Niemczech przebiega zazwyczaj bezproblemowo. Schody zaczynają się przy próbie rozliczenia podatku. Konieczna znajomość lokalnych przepisów podatkowych sprawia, że polscy przedsiębiorcy często popełniają błędy, skutkujące postępowaniem korygującym w niemieckich urzędach. Aby oszczędzić sobie tego typu problemów, warto skorzystać z usług profesjonalnych podmiotów, specjalizujących się w międzynarodowym doradztwie podatkowym. Dla polskich firm prowadzących zagraniczną księgowość Oleśnica oferuje usługi biura rachunkowego Inito. Od naszych ekspertów uzyskasz kompleksowe wsparcie przy rozliczeniach i rejestracji do VAT w Niemczech, mając gwarancję poprawności całego procesu. Więcej informacji o ofercie znajdziesz pod adresem https://inito.pl/.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej