Goście z Ukrainy w naszym mieście

3 2 794

Goście z Ukrainy w naszym mieście 

W piątek 27 września Maków odwiedzili goście z Ukrainy. Była to 18-osobowa grupa dyrektorów i  prezesów, prowadzących społeczne placówki oświatowe na Ukrainie. Goście odwiedzili Urząd Miejski w Makowie Maz., kościół farny i Szkołę Podstawową nr 2.

W Urzędzie Miejskim zostali powitani przez burmistrza, Tadeusza Ciaka, a następnie z zainteresowaniem obejrzeli przygotowane dla nich prezentacje o mieście i organizowanych u nas wydarzeniach społecznych i kulturalnych oraz pracy szkół.

Przedstawicielki Miejskiego Domu Kultury, dyrektor Anna Winiarek i Katarzyna Wojnarowska opowiadały o akcjach integracyjnych organizowanych przez MDK: m.in. o akcji „Kolorowe podwórko” oraz działaniach Makowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

O inicjatywach oświatowych oraz mieście i gminie Lipno mówiła Renata Gołębiewska, sekretarz miasta Lipno.

Następnie goście udali się do kościoła farnego, gdzie ksiądz proboszcz Stanisław Dziekan opowiedział im o historii kościoła oraz o odnalezieniu i restauracji obrazu Matki Bożej. Zainteresowanie gości z Ukrainy wzbudziły także trwające prace przy renowacji zabytkowego nagrobka.

W Szkole Podstawowej nr 2 goście obejrzeli przygotowaną dla nich prezentację o działaniach i pracy szkoły oraz mieli okazję porozmawiać z uczniami. Ze szczególnym zainteresowaniem goście obejrzeli pracownie językowe szkoły.

Wyjeżdżając z naszego miasta, goście podkreślali życzliwość gospodarzy i miło atmosferę spotkań. Możemy też mieć nadzieję, że część makowskich inicjatyw znajdzie zastosowanie w ich pracy na Ukrainie.

Wybieram polski
Wizyta studyjna dla dyrektorów, prezesów prowadzących społeczne placówki oświatowe na Ukrainie jest realizowana przez Fundację „Wolność i Demokracja” w ramach projektu „Wybieram Polski”. Program staży i wizyt studyjnych finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej RP.
Uczestnicy projektu przebywali w Polsce (głównie w Warszawie) w dniach 23-29 września. Oprócz roboczych wizyt w szkołach polskich i wymiany doświadczeń z polskimi placówkami w zakresie: opracowania rocznego planu pracy szkoły, organizowania procesu nauczania, sprawowania nadzoru, w tym prowadzenia ewaluacji pracy szkoły, organizowania uroczystości i imprez szkolnych we współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym, uczestnicy projektu mieli też zapewniony bogaty program kulturalny.
Dyrektorzy, biorący udział w projekcie, podczas wizyty studyjnej odwiedzili  instytucje i organizacje pozarządowe wspomagające nauczanie języka polskiego i w języku polskim za granicą, a także  instytucje oświaty i polskie szkoły.  Wizyta studyjna przyczyniła się do nawiązania współpracy kadry zarządzającej szkół polonijnych ze szkołami w Polsce.

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Anna mówi

    Sory. Odkąd obejrzałam film WOŁYŃ nie chcę słyszeć o Ukraińcach.

    1. Antoni mówi

      Aniu,straszne to czasy były.Moze historia przemówi realnie do współczesnych i nie powtórzą sie straszne wydarzenia .
      My bardziej reagujemy negatywnie i ze złością na czasy współczesne i nie mozemy ze spokojem patrzeć na obecna ,skorumpowana władze.
      To powinnismy zmienić im szybciej tym lepiej.

      1. Partyzant mówi

        Tylko że Stepan Bandera jest czczony na ukrainie jak Król, Car, lepiej jak nasz prezes. w Polsce.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej