Fascynujący świat pająków i skorpionów w Domu Wesołka

1 4 371

Fascynujący świat pająków i skorpionów w Domu Wesołka 

Do 8 marca w Domu Wesołka można podziwiać rzadkie okazy pająków, skorpionów i krocionogów. Wystawa budzi duże zainteresowanie makowian. Kuratorem wystawy i jednocześnie opiekunem zwierząt jest Krzysztof Brzostek z Mrągowa. Rozmawiamy z nim o fascynującym świecie pająków i krocionogów oraz o celu organizowania takiej wystawy.
Skąd u pana to zainteresowanie tymi zwierzętami?

Takie zwykłe zwierzęta jak koty czy psy mnie nudzą, a pająki są niezwykle fascynującymi zwierzętami. Lubię jak mogę podglądać i poznawać tę część natury. Zwłaszcza, że każde terrarium, w którym przebywają pająki, czy skorpiony, jest pieczołowicie odtworzone pod kątem warunków naturalnych w jakich żyją te zwierzęta.

Bardzo ciekawi mnie ich proces rozwoju, jak porzucają wylinkę, to bardzo ekscytujący proces. To jest takie hobby, które po jakimś czasie zamienia się w chorobę, chce się więcej i więcej poznawać tę część przyrody.

Kiedy wystawa zawitała do mojego miasta, to nie był początek mojej fascynacji tymi zwierzętami. Już wcześniej hodowałem pająki. Wystawa zachęciła mnie tylko do tego, żeby jeździć z nią po Polsce i dzielić się wcześniej nabytą wiedzą o tych zwierzętach.

Celem wystawy nie jest tylko prezentowanie okazów, ale przede wszystkim opowiadanie o zwierzętach, przybliżanie ich życia dla oglądających. Istotne jest to, żeby ludzie wychodzili z wystawy z dużą dawką wiedzy o tych stworzeniach. Często zachęcamy ludzi do przełamywania swojego leku przed pająkami. Danie pająka na rękę i pokazanie, że nie jest to jak w powszechnej opinii coś strasznego, pokazuje ludziom, że nie jest to ani groźne ani nieprzyjemne. Dzięki wystawie wielu osobom udało się swój strach przełamać.
Prezentowane na wystawie pająki są z całego świata. Jak trafiły do Polski?

To zaczęło się już w PRL-u, wtedy te zwierzęta były odławiane i przywożone do Polski. To dało początki wielu hodowlom. Wszystkie prezentowane okazy są właśnie z hodowli w Polsce, są już tutaj urodzone.

Kto odwiedza te wystawy?

Ludzie odwiedzający wystawę są różni, jedni przychodzą właśnie aby przełamać swój lęk. Sporo czasu im zajmuje zanim zbliżą się do terrarium, a inni przychodzą by poszerzyć swoją wiedzę, bo już wcześniej wykazywali zainteresowanie tymi zwierzętami. Wtedy pytają gdzie można kupić pająka, jaki gatunek jest najlepszy dla początkujących hodowców. Chętnie wtedy opowiadam, mam dużą wiedzę, to moja praca i wielka pasja.

Przeciętni ludzie mają mało wiedzy o pająkach, bo pająki zawsze były u nas przedstawiane jako coś złego, czego należy się bać. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie prawdziwej wiedzy, nie tej zaczerpniętej z filmów typu horror o tych zwierzętach. Pamiętajmy, że to my jesteśmy więksi i pająki nas się boją.

Robię to co kocham i taka praca sprawia mi wielka frajdę. Najczęściej opowiadam o tym, czym się karmi pająki, które są jadowite.

A czym się karmi pająki?

Pająki jedzą wszystkie owady. Lubią świerszcze, karaczany. Na rynku jest dużo dostępnych owadów kręgowych, którymi można karmić pająki. W pokarm zaopatrujemy się w sklepie zoologicznym. Wszystkie owady do karmienia pająków muszą być żywe, bo pająki to drapieżniki. Karmi się je w zależności od rozmiaru. Takie świeże pająki, tuż po wyjściu z kokonu karmi się raz na trzy, cztery dni. Dorosłe sztuki można raz na dwa tygodnie. Niektóre pająki potrafią sobie robić głodówkę i nie jedzą nawet przez rok.

Czy ma pan jakiś ulubiony gatunek?

Moim ulubionym gatunkiem jest ptasznik olbrzymi. Może wynika to z sentymentu, bo to jest jeden z pierwszych pająków, którym się zainteresowałem i obserwacja jego życia dostarczyła mi najwięcej frajdy. Tak się zazwyczaj zaczyna to hobby, potem dochodzą inne gatunki. W domu mam swoją hodowlę, rodzina zaakceptowała moje hobby. Nawet jak jestem na wyjeździe to karmią moje zwierzęta. Ale w miarę jak się rozrastała moja hodowla, kiedy wszystkie wolne miejsca zajmowały pająki to już mniej życzliwie patrzyli.

Jak jest główny cel wystawy?

Edukacja, przybliżenie życia tych zwierząt (np. pokazanie budowy gniazd, proces wylinki), przełamanie stereotypu, uświadomienie, że nie należy ich się bać i jak sam tytuł wystawy mówi pokazanie, że jest to niezwykle fascynujący świat.

Dziękujemy za rozmowę
Wystawa „Fascynujący świat pająków i skorpionów”,
Dom Wesołka, 3-8 marca 2020 r. , w godzinach 10:00 – 18:00. Ceny biletów: 15 zł normalny, 10 zł ulgowy, grupa szkolna 8 zł od ucznia, bilet rodzinny (2+2) – 40 zł, dzieci do lat 4 gratis.
Na wystawie prezentowane są 32 okazy:  pająki, skorpiony i krocionogi). Kuratorem wystawy i jednocześnie opiekunem zwierząt jest Krzysztof Brzostek z Mrągowa. Wystawa cały czas podróżuje po Polsce, rzadko się zdarza aby był jakiś przestój miedzy wystawami. Główna lokalizacja firmy Araneus mieści się  w Wałbrzychu. Jeśli zdarza się przerwa to tam właśnie pająki odpoczywają.

Na zdjęciach: wystawa pająków, skorpionów i krocionogów w Domu Wesołka, 3 marca 2020r. Fot. Grażyna Myślińska

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Arek mówi

    Kiedy wystawa w Olsztynie?

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej