Polbram

Co zrobić, aby medycy zostali na Mazowszu?

0 184

Na Mazowszu brakuje lekarzy, pielęgniarzy i ratowników. Dlatego sejmik Mazowsza chce ich zachęcić, aby nie tylko studiowali na Mazowszu, ale także związali się z marszałkowskimi szpitalami czy pogotowiem i właśnie tu rozpoczęli swoją karierę.

Najpóźniej do końca września ruszy nabór wniosków stypendialnych dla studentów kierunku lekarskiego, pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne. Stypendia ufunduje samorząd województwa mazowieckiego. Mogą się o nie starać studenci V lub VI roku na kierunku lekarskim oraz III roku na kierunkach pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne. Warunki są dwa. Pierwszy to dobre wyniki w nauce i średnia ocen z egzaminów za ostatni rok studiów jest nie mniejsza niż 4,40. Drugi to zobowiązanie się do podjęcia pracy w placówkach samorządu województwa mazowieckiego przez okres pracy odpowiadający okresowi pobierania stypendium liczony pełnymi latami tj. 12 miesięcy. Lista podmiotów leczniczych w których, możliwe jest odpracowanie stypendium zostanie określona przez Zarząd Województwa Mazowieckiego i opublikowana wraz z ogłoszeniem o naborze wniosków.

O jakie stypendium można zawalczyć? Wysokość stypendium dla studentów kierunku lekarskiego to 3 000 zł brutto miesięcznie, a dla studentów kierunków pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne 2 000 zł brutto. Stypendium jest wypłacane w miesięcznych ratach przez 9 miesięcy.

Nasz program stypendialny w poprzednich latach cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego widzimy w nim szansę i chcemy go kontynuować – podkreśla Anna Brzezińska, członkini zarządu województwa mazowieckiego. – Szpitale samorządu województwa to jedne z najlepszych placówek. Są znakomicie wyposażone i kładą olbrzymi nacisk na rozwój. To idealne miejsce na rozpoczęcie kariery i zebranie cennych doświadczeń.

Program stypendialny samorządu województwa mazowieckiego ma na celu poprawę sytuacji finansowej medyków na początku kariery zawodowej – dodaje Sylwia Lacek, wiceprzewodnicząca sejmikowej Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego. – Program ma skłonić przyszłych studentów do podjęcia studiów na kierunkach, w których na rynku pracy występują największe braki. Mowa o takich kierunkach jak lekarski, pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne.

Szczegółowe informacje dotyczące programu stypendialnego, w tym termin składania wniosków, lista specjalizacji deficytowych oraz przewidywana liczba przyznanych stypendiów, zostaną przedstawione do końca września.

Do tej pory ze stypendiów skorzystało już 257 młodych medyków, w tym 157 studentów kierunku lekarskiego, 90 studentów kierunku pielęgniarstwo oraz 10 studentów kierunku ratownictwo medyczne.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej