ABC klimatyzacji – jak przygotować urządzenie do sezonu letniego?

0 655

Wielkimi krokami zbliża się sezon wiosenno-letni. Za oknem będzie coraz cieplej, a każdy kolejny dzień stanie się dłuższy. Powoli czas pomyśleć więc o kompleksowym serwisowaniu klimatyzacji domowej, aby – przy nadejściu upałów – bez problemu uruchomić swoje urządzenie i cieszyć się jego pracą. Na czym polega ABC klimatyzacji? O czym warto pamięć, przygotowując sprzęt do pracy w lecie?

Jesienią i zimą klimatyzacja jest zwykle urządzeniem nieaktywnym lub pracującym z dużo mniejszym obciążeniem. Po zakończeniu konserwacji posezonowej dochodzi do dezaktywacji sprzętu. Chociaż klimatyzacja zwykle nie jest używana w chłodne dni, to i tak przed uruchomieniem wymaga kompleksowego serwisu.

Dlaczego należy odpowiednio przygotować klimatyzację do lata?

Nieużytkowane urządzenie też się eksploatuje. W elementach pracy klimatyzacji osadzają się kurz, roztocza, a niekiedy nawet wilgoć i grzyby (oraz inne drobnoustroje). Uruchomienie sprzętu w takiej postaci to najlepsza droga do chorób układu oddechowego oraz zniszczenia wrażliwych części urządzenia ochładzającego powietrze.

Poza tym dobrze jest robić regularne przeglądy pracy klimatyzacji, aby wykluczyć mniejsze usterki (mogące w przyszłości zmienić się w poważne awarie). Im szybciej wymienisz elementy eksploatacyjne, tym lepiej dla ogólnego stanu urządzenia.

Na czym polega przygotowanie klimatyzacji do sezonu letniego?

Konieczne jest wyczyszczenie wszystkich filtrów klimatyzacji. W zależności od rodzaju można użyć do tego wody z mydłem (najlepiej szarym), a po kompleksowym wypłukaniu i osuszeniu, warto spryskać powierzchnię filtra środkiem antybakteryjnym. Przed zamontowaniem filtra w klimatyzatorze, należy też dokładnie oczyścić obudowę klimatyzacji – przy użyciu wilgotnej szmatki. Im więcej kurzu uda się zebrać, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Warto też użyć odkurzacza i sprężonego powietrza, aby wyczyścić elementy trudniej dostępne. Pamiętaj, że kurz będzie ograniczać wydajną pracę klimatyzacji. Wymienione części warto czyścić także w czasie eksploatacji urządzenia.

ABC klimatyzacji – o tym nie możesz zapomnieć!

Kompleksowe ABC klimatyzacji to nie tylko filtry i odkurzanie obudowy. W przypadku bardziej rozwiniętych zabrudzeń, warto pokusić się też o kompleksowe czyszczenie parownika i skraplacza. Należy użyć do tego silnych środków odgrzybiających i antybakteryjnych i z tego względu prace warto wykonywać w gumowych rękawicach. Nie każdy sobie z tym poradzi – w przypadku trudności należy zamówić profesjonalną usługę przygotowania klimatyzacji do lata.

Co dalej? Po kompletnym przygotowaniu klimatyzacji włącz urządzenie i spójrz, jak funkcjonuje sprzęt. Jeżeli zaobserwujesz gdzieś wycieki lub mało wydajną pracę, zwróć się do wyspecjalizowanego serwisu w celu naprawy. Im szybciej się za to zabierzesz, tym bardziej wydajna będzie Twoja klimatyzacja latem i wiosną!

Sprawdź więcej na – Kliwent – Klimatyzacja i wentylacja

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej