Żonkile pamięci po raz drugi w Makowie Mazowieckim

5 160

Żonkile pamięci po raz drugi w Makowie Mazowieckim 

Ponad 1000 żonkili wręczyli uczestnicy akcji „Żonkile pamięci” makowianom. W akcji, która odbyła się w środę 17 kwietnia, wzięło udział ponad trzydziestu uczniów z makowskiego liceum, SP nr 1 oraz słuchaczki Makowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wolontariusze wręczali żółte kwiaty, symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, przechodniom, a na zakończenie przeszli pod Lapidarium na terenie dawnego żydowskiego cmentarza, gdzie złożyli kwiaty i udekorowali macewy papierowymi żonkilami.

Główny organizatorem akcji w Polsce jest Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. W kraju akcja odbywa się po raz siódmy, w Makowie Mazowieckim po raz drugi – za sprawą Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka”.

– Wcześniej w ramach akcji odbyły się w Centrum Dialogu Kulturowego „Dom Wesołka” lekcje historyczne oraz warsztaty, w których uczestniczyła młodzież z SP 1, L.O. oraz słuchaczki z MUTW, podczas których przywracaliśmy pamięć o wydarzeniach w getcie warszawskim i makowskim a także wykonywaliśmy papierowe kwiaty – mówi Iwona Kowalska z „Domu Wesołka”.

Powstanie w warszawskim getcie było największym zbrojnym zrywem Żydów w czasie II wojny światowej.  Wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku przypada więc 76. rocznica tego wydarzenia.
Warto wyjaśnić skąd pomysł, by to właśnie żonkile były symbolem rocznicy powstania w warszawskim getcie. Otóż Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim, co roku 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN postanowiło kontynuować tę tradycję, rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.
”Nosząc żonkile pokazujemy, że łączy nas pamięć o tych, którzy zginęli w walce o godność. W tym roku stanie się to w momencie szczególnym – w 100. rocznicę urodzin ostatniego przywódcy powstania i 10. rocznicę jego śmierci. Dodajmy, że rok 2019 jest w Warszawie rokiem Marka Edelmana” – napisali organizatorzy akcji.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej