Zmieniaj z nami Mazowsze!

0 932

#budżetobywatelski #BOM #25mln

Dwa tygodnie na zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza

Zakup ambulansów ratunkowych, tężnia solankowa z miejscem do wypoczynku czy zdrowotne programy profilaktyczne – to efekt zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Właśnie trawa druga edycja. W tym roku samorząd Mazowsza na realizację projektów przeznaczy aż 25 mln zł. Na zgłaszanie swoich projektów mieszkańcy mają  czas tylko do 30 kwietnia br.

Do pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza zgłoszono aż 231 projektów. Mieszkańcy regionu wybrali 63 projekty, które są w trakcie realizacji z czego 3 z regionu ostrołęckiego – zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. – W tym roku, po raz kolejny chcemy zapytać mieszkańców regionu, co chcieliby zmienić w swoim otoczeniu, jakie projekty i inicjatywy powinny zostać zrealizowane, by na Mazowszu żyło się jeszcze lepiej. To właśnie od Państwa zaangażowania zależy jakie inwestycje powstaną w naszym regionie. Zachęcam do przesyłania projektów wszystkich mieszkańców, którzy mają pomysły na odmienienie naszych małych ojczyzn, a czasu zostało już naprawdę niewiele – dodaje.

Ścieżka rowerowa, warsztaty, a może profilaktyka zdrowotna?

Do 30 kwietnia br. mieszkańcy Mazowsza mogą zgłaszać projekty do drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Wachlarz zagadnień jest szeroki, od ochrony zdrowia, przez doposażanie placówek oświatowych, kulturalnych po tworzenie terenów zielonych czy prowadzenie szkoleń i warsztatów – – zaznacza Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Za nami pierwsza odsłona Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, która pokazała, że Mazowszanie chętnie biorą udział w projektach, które wymagają zaangażowania i służą rozwijaniu lokalnej społeczności. Chcemy więc i w tym roku zaktywizować mieszkańców i dać im swobodę w wyborze najważniejszych dla nich przedsięwzięć. Startujemy z nową energią i liczmy na kolejne ciekawe pomysły, które już wkrótce mogą zostać zrealizowane – dodaje.

Warto pamiętać, że zgłaszane projekty muszą spełniać kilka warunków. Przede wszystkim muszą dotyczyć zadań o charakterze wojewódzkim – np. profilaktyki, promocji i ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego, a także infrastruktury społecznej czy drogowej. Poza tym muszą być zgodne z przepisami prawa i dokumentami strategicznymi województwa. Proponowane inwestycje bądź przedsięwzięcia mogą być realizowane wyłącznie na nieruchomościach województwa, a termin ich realizacji nie może przekroczyć jednego roku budżetowego. Każdy zgłaszany projekt musi zyskać poparcie minimum 50 mieszkańców województwa. Co ważne w tym roku podpisy poparcia pod projektami będzie można zbierać nie tylko na listach papierowych, ale także elektronicznie.

Kto może zgłosić projekt?

Projekty mogą zgłaszać wszyscy mieszkańcy Mazowsza bez ograniczeń wiekowych. Każdy może zarówno zgłosić, jak i poprzeć dowolną liczbę projektów. W imieniu osób małoletnich projekty składają ich przedstawiciele ustawowi.

Zanim wyślesz – skonsultuj!

Tak jak w poprzedniej edycji BOM, również i w tej można skorzystać z możliwości skonsultowania projektu przed jego złożeniem. Każdy kto chciałby z tej możliwości skorzystać, może przesłać wersję roboczą projektu na adres bom@mazovia.pl. Konsultacje to większa szansa na to, że zaprezentowany pomysł uzyska pozytywną ocenę i zostanie poddany pod głosowanie.

Jak zgłosić projekt?

Z uwagi na trwającą sytuację epidemiologiczną najlepszym sposobem na złożenie projektu będzie droga elektroniczna (za pośrednictwem systemu informatycznego dostępnego z poziomu strony bom.mazovia.pl) lub pocztowa. Osoby które nie mają dostępu do internetu, mogą również skorzystać z trzeciej opcji, którą jest złożenie projektu osobiście w siedzibie urzędu w Warszawie lub w jednej z delegatur – Radomiu, Siedlcach, Płocku, Ciechanowie, Ostrołęce, Piasecznie, Żyrardowie czy Wołominie.

Więcej szczegółów: https://bom.mazovia.pl/mapa-realizacji.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej