Wspomnienie o Adamie Jankowskim z Ciepielewa

6 832

Wspomnienie o  Adamie Jankowskim z Ciepielewa 

Smutna wiadomość. 17 stycznia 2019 roku po ciężkiej chorobie zmarł Adam Jankowski z Ciepielewa, stolarz, cieśla, a przede wszystkim społecznik i pasjonat historii. Twórca Małego Muzeum Rolnictwa w Ciepielewie, laureat XVII edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Pogrzeb śp. Adama Jankowskiego odbędzie się 24 stycznia (czwartek).

Był postacią nietuzinkową. Dzieciństwo miał niełatwe. Jego rodzice zginęli podczas ostatniej wojny. Pan Adam jako sierota wychowywany był przez ojców Salezjanów w Jaciążku. Tam nauczył się zawodu.

Adam Jankowski był znanym w okolicy stolarzem, działaczem społecznym, pasjonatem historii i kolekcjonerem. Stał na czele Społecznego Komitetu Budowy Pomnika w Szelkowie „W hołdzie poległym w obronie Ojczyzny w latach 1920-1946”. Był inicjatorem i współwykonawcą świetlicy wiejskiej w Ciepielewie. Zdobywcą wielu nagród, wyróżnień i odznaczeń honorowych. Przede wszystkim zaś był założycielem pierwszego w powiecie muzeum rolnictwa.

Małe Muzeum Rolnictwa otwarte zostało 23 czerwca 2013 r. Jego twórca poświęcił je swojemu ojcu, dziadkowi i pradziadkowi.

W uroczystości otwarcia placówki udział wzięli prawnukowie pana Adama, którzy z zainteresowaniem oglądali wszystkie eksponaty. Byli też przedstawiciele władz samorządowych oraz obecny minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Małe Muzeum Rolnictwa w Ciepielewie jest placówką prywatną. Adam Jankowski urządził je w swoim gospodarstwie w Ciepielewie. Można w nim podziwiać dawne narzędzia i maszyny rolnicze, powozy, bryczki, sprzęty gospodarstwa domowego, naczynia i inne przedmioty. Ciekawostką jest konny wóz strażacki z XIX w., znajdujący się niegdyś na wyposażeniu straży pożarnej w Węgrzynowie. A także schron zrębowy – niewielki domek na kołach, stanowiący dawniej pomieszczenie socjalne dla pracowników leśnych. Warta obejrzenia jest także XIX-wieczna maglownica, podarowana na otwarcie muzeum przez rzemieślników z Makowa. Sprzęty stanowiące wyposażenie muzeum gromadzone były przez wiele lat. Adam Jankowski sam wszystko naprawiał, czyścił i przygotowywał do ekspozycji.

Za te dokonania Adam Jankowski został laureatem XVII edycji konkursu Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego. Nagroda przyznawana jest wybitnym osobom, których działalność twórcza, charytatywna i społeczna promuje nasz region w kraju i za granicą, a także angażującym się w działania umacniające tożsamość kulturową Mazowsza.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 7 listopada 2016 roku w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Wśród dziesięciorga laureatów z całego województwa mazowieckiego był także mieszkaniec naszego powiatu, Adam Jankowski. Laureaci otrzymali statuetki i dyplomy oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł. Nagrody wręczał marszałek województwa Adam Struzik.

Pozostawił po sobie wiele wspomnień, domów, które zbudował, przedmiotów, które własnoręcznie zrobił.

Jedną z jego ostatnich poważniejszych prac była praca przy budowie Ośrodka Pokoju Bożego w Suchcicach. Gdy podejmował się tej niełatwej pracy, miał już 74 lata i przed podjęciem decyzji wahał się, nie był pewien czy podoła.

Praca miała polegać na postawieniu kilku budynków, ale najtrudniejsza była budowa drewnianej kaplicy. Prace rozpoczęły się wiosną 2009 roku. Pan Adam, w którym przewodnik Ogniska, ojciec Eugeniusz Śpiołek pokładał wielkie nadzieje, podjął się tej pracy. I jak to było w przypadku pana Adama, kiedy się już podjął zadania, to doprowadził je do końca.

15 kwietnia 2009 roku Adam Jankowski zawiesił wiechę na kaplicy w Suchcicach. Zdarzenie to zostało udokumentowane na fotografii.

Pan Adam miał trzy prośby do fotografującego:

  • Po pierwsze, aby tę fotografię udostępnił jak najszerszej publiczności.
  • Po drugie, aby pod zdjęciem napisać, co pan Adam powiedział: „Na chwałę Boga Wszechmogącego i Matki Bożej”.
  • Po trzecie, pan Adam prosił, by napisać, dlaczego w wieku 74 lat podjął się takiego wyzwania zawodowego, jakim jest postawienie dużej drewnianej kaplicy.

– Moi rodzice zginęli podczas ostatniej wojny – powiedział pan Adam. – Jako sierota, wychowywany byłem przez ojców Salezjanów. A ponieważ Ognisko Bożego Pokoju pomaga dzieciom z rozbitych rodzin, sierotom i półsierotom – uważam za swój obowiązek spłacić dług, który mam wobec tych, którzy pomogli mnie, gdy sam byłem bezradnym, osieroconym dzieckiem. Chcę mieć swój udział w budowie czegoś, co będzie pomagało dzieciom i dorosłym.

Na zdjęciach: otwarcie Małego Muzeum Rolnictwa w Ciepielewie w czerwcu 2013 roku

 

oraz pan Adam Jankowski w czasie udowy Ogniska Pokoju Bożego w Suchcicach w kwietniu 2009 roku.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej