Polbram

Weekend w Wiedniu. Co warto zobaczyć w stolicy Austrii?

0 816

Wiedeń to największe miasto w Austrii, które jest położone w północno-wschodniej części tego kraju nad rzeką Dunaj. To malownicze miasto słynie z pięknej architektury i wielu fascynujących zabytków. Ponadto w stolicy Austrii mają miejsce ważne wydarzenia o charakterze gospodarczym, kulturalnym i sportowym.

Pałac Hofburg

Weekendowe zwiedzanie Wiednia warto rozpocząć od Pałacu Hofburg. Ten imponujący zamek był siedzibą władców Austrii przez ponad siedem wieków. Wspomniany zabytek był rezydencją Habsburgów i jednocześnie jest jednym z najstarszych pałaców w Europie. Na przestrzeni lat zamek był systematycznie rozbudowywany, dlatego można w nim bez problemu znaleźć elementy architektury gotyckiej, barokowej, klasycystycznej czy renesansu. W Pałacu Hofburg warto zwiedzić między innymi Dziedziniec Szwajcarski, muzeum Sisi, apartamenty cesarskie, cesarski skarbiec i muzeum historii sztuki.

Pałac Schönbrunn

Turyści często zastanawiają się, co zobaczyć w Wiedniu, by spędzić udany weekend i dobrze poznać miasto. Pałac Schönbrunn to barokowa budowla, będąca dawną letnią rezydencją Habsburgów. Przy pałacu znajduje się przepiękny park, a całość została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ze względu na niepodważalne walory historyczne i architektoniczne. W Pałacu Schönbrunn można zwiedzać 45 z 1441 pomieszczeń, a do największych atrakcji należą Sala Lustrzana, Chiński Gabinet Owalny i Błękitny Salon Chiński.

Opera Wiedeńska

Opera Wiedeńska zachwyca imponującymi rozmiarami i niesamowitą architekturą. Jest to miejsce, które od momentu powstania przyciąga sławy z całego świata, a obecnie tworzonych jest tam około 50 oper rocznie. Budynek Opery Wiedeńskiej został częściowo zniszczony w trakcie II wojny światowej, a następnie go odbudowano. Turyści mogą zwiedzać wnętrze budowli z przewodnikiem. Jest to doskonała okazja, by zobaczyć loże i scenę, a także dowiedzieć się jak przygotowywane są spektakle oraz poznać wiele ciekawostek architektonicznych.

Katedra św. Szczepana

Katedra św. Szczepana uchodzi za symbol Wiednia. Sama katedra mierzy 107,2 m, ma szerokość 34,2 m, a jej budowę rozpoczęto już w XII. Najwyższa z czterech wież ma wysokość 136,44 m, a turyści mogą wejść na punkt widokowy, z którego widać piękną panoramę Wiednia. Katedra św. Szczepana została wybudowana w stylu gotyckim. W środku można zwiedzić między innymi ołtarz, kaplice boczne i skarbiec.

Prater

Prater to duży wiedeński park rozrywki z zabytkowymi atrakcjami, z których największą sławą cieszy się ogromny diabelski młyn. Wejście do parku jest bezpłatne, a na każdą atrakcję trzeba wykupić osobny bilet. Na miejscu można skorzystać z kolejek górskich, domu strachów i licznych karuzel. W parku znajduje się również bogate zaplecze gastronomiczne.

Wybierając się na weekend do Wiednia, warto przygotować sobie szczegółowy plan zwiedzania. Wiedeń to miasto, które ma swój niepowtarzalny urok. W centrum poza zabytkami i atrakcjami turystycznymi można znaleźć sporo zieleni oraz wiele modnych restauracji i kawiarni. Dlatego stolica Austrii to doskonałe miejsce na spędzenie aktywnego weekendu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej