Szybkozłączka pneumatyczna – dlaczego tak często stosowana jest w przemyśle?

551

Coraz częściej w przemyśle wykorzystuje się medium jakim jest sprężone powietrze. Jednak, aby ono efektywnie było dostarczane niezbędne jest stosowanie szybkozłączek pneumatycznych. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej i poznać zalety stosowania.

Czym jest szybkozłączka pneumatyczna?

Szybkozłączka pneumatyczna ma prostą konstrukcję, jest niewielka, ale pełni bardzo ważną rolę. Pozwala ona na łatwe podłączenie przewodów pneumatycznych, a przy tym można używać jej wielokrotnie. Co ciekawe nie wymaga nawet narzędzi do samego montażu, gdyż można ją instalować, ale też odinstalowywać ręcznie. Duże znaczenie ma także fakt, że wybierając szybkozłączki pneumatyczne wysokiej jakości zyskujecie szczelne podłączenie przewodów pneumatycznych.

Nie trzeba tutaj obawiać się, że dojdzie do wypływu tego czystego medium, które niewątpliwie nie należy do najtańszych. Zwróćcie jeszcze uwagę na fakt, że szybkozłącza pneumatyczne mogą być wykonane z różnych materiałów. Najtańsza, ale też najmniej efektywna jest szybkozłączka pneumatyczna z tworzywa sztucznego, które jednak nie sprawdza się w przemyśle, gdyż bardzo szybko ulega uszkodzeniom, nie jest też odporna na wysoką temperaturę. Oznacza to, że wybierając takie szybkozłącze pneumatyczne trzeba liczyć się z tym, że konieczne byłoby jego ciągłe wymienianie, co wiązałoby się z kosztami, ale też z przerwami w pracy.

Zdecydowanie lepszym wyborem jest szybkozłączka pneumatyczna wykonana z mosiądzu, którą cechuje trwałość i odporność w różnych warunkach, nawet tych trudniejszych, ale i w miejscach, gdzie występuje ryzyko drgań czy uszkodzeń mechanicznych. Do najbardziej specjalistycznych prac wykorzystuje się szybkozłącze do powietrza z dodatkiem niklu, które zapewnia maksymalną efektywność w każdych warunkach.   

Szybkozłącza pneumatyczne rodzaje tych elementów układu pneumatycznego  

Typy szybkozłączek pneumatycznych mogą być naprawdę różne i rzeczywiście należy je dobierać do samej maszyny, ale też warunków pracy. Wyróżniamy różne modele złączek pneumatycznych, które występują w formie prostej, a także przelotowej, kątowej czy grodziowej. Można tutaj zdecydować się na szybkozłączkę powietrza z gwintem zewnętrznym czy wewnętrznym, a także model obrotowy, trójniki typu T bądź Y oraz czwórniki. Tak szeroki wybór sprawia, że można wykonać różnorodne połączenia pomiędzy elementami. Warto jeszcze wiedzieć, że armatura pneumatyczna jest jednym z najważniejszych elementów wykorzystywanych choćby w budowie maszyn.

Występuje w postaci kolanek, trójników czy czwórników, co rzeczywiście sprawia i umożliwia, że można projektować najbardziej zaawansowane systemy pneumatyczne. Ciekawym wyborem jest szybkozłącze do powietrza proste, wtykowe, które z jednej strony posiada wtyk do przewodu pneumatycznego, zaś z drugiej strony wyposażone jest w gwint. Tego typu modele stosuje się do połączenia przewodów pneumatycznych z zaworami czy też siłownikami pneumatycznymi. Szybkozłączka do sprężonego powietrza kątowa, wtykowa zasadniczo ma taką samą funkcję. Trzeba jednak zwrócić uwagę na jej budowę. Różni się tym, że korpus jest kątowy.

Alternatywą dla tego typu modeli jest szybkozłączka pneumatyczna wtykowa przelotowa. To grupa złączek, które umożliwiają podłączenie przewodów z obu stron. Rozdzielacz wielosegmentowy ma za zadanie rozdzielić sprężone powietrze na kilka dróg. Dostępna jest jeszcze zaślepka wtykowa, którą stosuje się wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane podłączenie przewodu do szybkozłączki pneumatycznej. Szybkozłącze do kompresora ukierunkowuje przepływ sprężonego powietrza poprzez przewody. Odbiornikiem może być tutaj określone narzędzie czy system narzędzi, które do pracy wykorzystują sprężone powietrze. Pamiętajcie jeszcze, że szybkozłączkę pneumatyczną dobiera się, biorąc pod uwagę konstrukcję, zastosowanie czy warunki pracy.

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę, jaki jest dopuszczalny zakres temperatur oraz ile wynosi ciśnienie robocze. Dzięki temu szybkozłączki mogą być wykorzystywane w układach takich jak w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne czy też linie transportowe, a nawet kompresory zasilające narzędzia. Stosuje się je także w pojazdach, które wyposażone są w napęd pneumatyczny czy w stołach obrotowych zasilanych sprężonym powietrzem. Można więc pokusić się o stwierdzenie, że szybkozłączki wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie używa się układów pneumatycznych.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej