Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Makowie

3 450

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą w Makowie 

Prawie 100 osób wzięło udział w spotkaniu z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które odbyło się w siedzibie starostwa w czwartek 21 listopada. W spotkaniu uczestniczyli starosta makowski Zbigniew Deptuła i burmistrz Makowa Maz. Tadeusz Ciak.

Zebrani mieli okazję wysłuchać sprawozdania z działalności makowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, które złożył prezes Stanisław Rulka.  Mieli także okazję wysłuchać prelekcji pani psycholog z Akademii Medycznej w Warszawie na temat cukrzycy. Prelegentka, sama chora na cukrzycę, mówiła o tym, że ta podstępna choroba wiele zabiera, ale oferuje też coś w zamian, na przykład możliwość poznawania ludzi, walczących z chorobą, czy też podejmowania działań popularyzujących społeczną wiedzę na temat tej choroby.

– W ciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiły pod tym względem duże zmiany – mówiła pani psycholog. – Przechodnie, policjanci, funkcjonariusze straży miejskiej są w stanie rozpoznać osobę, która ma objawy niedoboru cukru. Kiedyś powszechne było przekonanie, że takie osoby są po prostu nietrzeźwe.

Interesujący wykład na temat diety i jej wpływu na przebieg cukrzycy wygłosiła pani pielęgniarka, mgr Iwona Kluczyk z Akademii Medycznej w Warszawie.

Radca prawny Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, pan Marchwicki bardzo pochwalił działalność Stowarzyszenia Powiatowego w Makowie, mówiąc, że jest to najlepsze i najbardziej prężnie działające Stowarzyszenie w całej Polsce.

Uczestnicy spotkania mieli także okazję do poddania się fachowym pomiarom poziomu cukru, ciśnienia oraz poziomu cholesterolu.

Starosta Zbigniew Deptuła oferował członkom Stowarzyszenia Diabetyków wszelką możliwą pomoc w ich działalności.

Burmistrz Tadeusz Ciak oficjalnie poinformował o przydzieleniu Stowarzyszeniu Diabetyków miejsca w nowej harcówce. Przekazanie kluczy do nowej siedziby ma nastąpić w najbliższy poniedziałek, 25.11.

Wojewódzkie Stowarzyszenie Diabetyków ufundowało obiad dla uczestników spotkania.

Zbiórka żywności w przyszły weekend

W przyszły piątek i sobotę Stowarzyszenie wraz z wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej nr 2 przeprowadzi zbiórkę żywności we wszystkich marketach w Makowie. Będą zbierać żywność z której zrobią paczki dla szkół, przedszkoli, dla kościoła, tam będą te paczki rozdawane. W ubiegłym roku udało się zebrać żywności na 200 paczek, każda po 10 kg.

O makowskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Stowarzyszenie diabetyków w naszym mieście ma już 35 lat. O początkach działalności opowiada prezes Stanisław Rulka.

W 2018 roku Stowarzyszenia pozyskało i przekazało potrzebującym ponad 80 ton żywności wartej około pół miliona złotych.

– Rozdawanie żywności to tylko jedno z naszych zajęć. Główną naszą działalnością jest oczywiście pomoc osobom chorym na cukrzycę. Członkowie naszego stowarzyszenia mogą liczyć na szkolenia, spotkania z diabetologami, kardiologami i innymi specjalistami. Pozyskujemy glukometry, aparaty do wstrzykiwania insuliny. Jesteśmy aktywni także na innych polach. Bierzemy udział w prawie wszystkich wydarzeniach miejskich. Wystawiamy nasz namiot, gdzie można zmierzyć poziom cukru, poradzić się. Organizujemy też wyjazdy. W ostatnich latach odbyliśmy siedmiodniową pielgrzymkę do Watykanu, byliśmy w Wiedniu, na Słowacji, w Wenecji. Odbyliśmy pielgrzymki do Lichenia, Częstochowy i wiele innych – mówi prezes Stanisław Rulka.

Światowy Dzień Cukrzycy (polska nazwa – Dzień Walki z Cukrzycą)
Światowy Dzień Cukrzycy (ang. World Diabetes Day) to międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).
W 2006 roku Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Odpowiadając na apel IDF i jej członków, oraz m.in. poparcie organizacji diabetologicznych z całego świata, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą (rezolucja 61/225 z 20 grudnia 2006), ustanawiając dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych[1].
Uznano za konieczne zwiększenie wysiłków w celu promowania i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej.
Odkrycie insuliny w roku 1921 spowodowało, że śmiertelna do tej pory choroba – cukrzyca insulinozależna, stała się chorobą przewlekłą. Frederick Banting, który swoim odkryciem odmienił losy diabetyków na całym świecie, zasłużył zarówno na Nagrodę Nobla, jak i na to,  by Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony był w rocznicę jego urodzin. Patrząc na 14. listopada przez pryzmat odkrycia insuliny jest to niewątpliwie radosne wydarzenie, wręcz święto dla osób, których trzustka nie wydziela tego niezbędnego do życia hormonu.
14 listopada ma też inny wymiar, który dobrze oddaje polska nazwa – Dzień Walki z Cukrzycą. Dzisiaj bardziej palącym problemem staje się bowiem cukrzyca typu 2, choroba uznawana za epidemię XXI wieku. Choroba trudna w leczeniu, kosztowna, prowadząca do rozwoju powikłań w obrębie całego organizmu, ale co najważniejsze, choroba na którą mamy wpływ. Naszym zadaniem na 14. listopada jest mówić głośno o konieczności profilaktyki cukrzycy typu 2., o konieczności badań kontrolnych, wreszcie o konieczności uznania cukrzycy za jeden z głównych problemów zdrowotnych naszych czasów. Musimy nadać tej chorobie należną jej rangę i systemowo z nią walczyć. Bo niestety, jak pokazują statystyki polskie i światowe, coraz bardziej wymyka się nam ona spod kontroli. (na podst. Wikipedia i strona Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – https://diabetyk.org.pl/)

Na zdjęciach: spotkanie z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w makowskim starostwie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej