Strach wyprzedza wirusa

3 3 926

Strach wyprzedza wirusa 

Jeszcze nikt w Polsce oficjalnie nie zachorował na koronawirusa, ale wirus już zaraził Polaków strachem. Obawa przed zachorowaniem szerzy się w całym kraju. Dotarła także do Makowa Mazowieckiego. W żadnej z makowskich aptek nie ma już maseczek na twarz. Na wyczerpaniu są antybakteryjne  żele.

Według danych na czwartek 27 lutego godzina 11:00, w Polsce nie ma ani jednego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Liczba podejrzanych o zakażenie pacjentów wynosi jednak 1672 osoby. W trakcie kontroli jest 47 osób.

Przypadki choroby potwierdzono w 51 państwach. Na całym świecie zanotowano 82 171 osób zarażonych koronawirusem. 32 953 osoby zostały wyleczone, 2804 pacjentów zmarło. Średnia śmiertelność wynosi obecnie 3,40 procent, jest jednak znacznie wyższa wśród osób w podeszłym wieku. (dane wg Onet.pl – https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,zasieg-koronawirusa-covid-19–mapa-,artykul,54726942.html

W makowskich aptekach zabrakło maseczek
Fot. Slawomir Olzacki

Zatelefonowaliśmy do pięciu  makowskich aptek: przy Rynku, Mickiewicza, 1 Maja, Witosa i Moniuszki. Pytaliśmy czy w sprzedaży są maseczki na twarz. Okazało się, że żadna apteka nie ma ich w tej chwili na stanie.

– Nie mamy maseczek, bo od jakiegoś miesiąca nie ma ich w hurtowniach – powiedziała nam Danuta Packo, właścicielka apteki przy Rynku. – Kończą się nam także żele antybakteryjne, o które – podobnie jak o maseczki – pyta wielu klientów.

Szpital w Makowie przygotowany na atak koronawirusa

W maseczki zaopatrzony jest szpital w Makowie.

– Zrobiliśmy wcześniej zakup odpowiedniej ilości masek na twarz – poinformował nas dyrektor Jerzy Wielgolewski. – To właściwie wszystko, co w tym momencie mogliśmy zrobić. Oczywiście mamy przygotowane odpowiednie procedury. Jeśli trafi nam się pacjent z uzasadnionym podejrzeniem koronawirusa, odizolujemy go i przewieziemy w bezpieczny sposób do szpitala zakaźnego. Ważne aby nie panikować. Podejrzewam zresztą, że skutki gospodarcze tej epidemii będą groźniejsze niż skutki zdrowotne. Proszę podkreślić, że nasz szpital zrobił wszystko to, czego od nas wymagają instytucje nadzorujące.

W Rzymie życie toczy się normalnie

W środę wieczorem wylądowała w Warszawie piętnastoosobowa wycieczka, na którą z wraz z rodziną i znajomymi wybrała się Barbara Puchalska z Sali Weselnej Cegielnia w Słoniawach. Na lotnisku przeszli standardową procedurę badania temperatury.

– Nie ma żadnej paniki ani tam, ani tu na lotnisku – powiedziała nam Barbara Puchalska, z którą rozmawialiśmy w środę 26.02. o godzinie 20:05. – Byliśmy kilka w dni w Rzymie, jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu. Nie zauważyliśmy żadnych oznak paniki we Włoszech. Podobnie zresztą w Polsce na lotnisku. Zmierzono nam temperaturę, musieliśmy wypełnić deklarację gdzie przebywaliśmy we Włoszech oraz formularze kontaktowe. Na szczęście nie przedłużyło to pobytu na lotnisku i teraz jesteśmy już w drodze do domu.

Ciekawi byliśmy czy jacyś uczniowie makowskich szkół spędzali ferie we Włoszech. – Jeśli nawet ktoś był, to nie ma obowiązku się tym chwalić – dowiedzieliśmy się. Z informacji, którymi dysponują dyrekcje wynika jednak, że żaden z ich uczniów ferii w słonecznej Italii nie spędzał.

Strach większy od zagrożenia?

Strach przed epidemią wykorzystują media i politycy.

25 lutego „Super Express” w nagłówku napisał, że koronawirus to biologiczna III wojna światowa. (https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/koronawirus-w-polsce-wazna-lekarka-to-biologiczna-trzecia-wojna-swiatowa-szczegoly-aa-btnZ-X2qW-pBQ8.html). Dalej zamieszcza wypowiedź doktor Doroty Gałczyńskiej-Zych, która mówi m.in.:

„Rząd mówi swoje, a lekarze swoje. Tylko że medycy mówią jak jest, nie owijają w bawełnę. – Przygotowani jesteśmy tylko na papierze – powiedziała dr Dorota Gałczyńska-Zych, dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie w rozmowie z „Rzeczpospolitą”. Jak czytamy w dzienniku, w szpitalach nie ma masek, kombinezonów, a lekarze boją się epidemii, która już wkrótce – jak twierdzą – dotrze do Polski. Dla wielu z nich to sytuacja bez precedensu, każdego dnia nasłuchują wieści z Chin, które nie napawają optymizmem. Groźny wirus atakuje członków personelu medycznego. – W Chinach koronawirusem zaraziło się co najmniej 1716 pracowników służby zdrowia, kilku z nich zmarło. Warunki pracy pracowników medycznych są bardzo trudne, możliwości odpoczynku są ograniczone, presja psychiczna ogromna, a ryzyko zakażenia jest wysokie. – Kiedy wirus dotrze do Polski, będziemy musieli się z nim zmierzyć – mówi dr Gałczyńska-Zych. Nie wie jeszcze jaki będzie skutek tej konfrontacji. – To biologiczna trzecia wojna światowa. Jej rozmiary poznamy w boju – ostrzega”.

Na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy Prezydium Sejmu zdecydowało o dacie specjalnego posiedzenia w sprawie rozprzestrzeniającego się na świecie koronawirusa. Odbędzie się ono w poniedziałek o godzinie 10.

 

Medialną burzę wywołał Janusz Korwin-Mikke swoją wypowiedzią. „Wirus zabijający 10% zarażonych to nie „broń biologiczna” lecz środek na polepszenie puli genetycznej narodu i ludzkości (bo umierają najsłabsi i najmniej przezorni)!!” – napisał na Twitterze polityk Konfederacji, załączając link do artykułu nt. koronawirusa (pisownia oryginalna).

Spadki cen akcji na nowojorskiej giełdzie oraz znaczny wzrost ceny złota może jednak potwierdzać opinie, że dzieje się coś poważnego, co znacząco wpłynie na jakość naszego życia w najbliższych miesiącach. Dodajmy do tego odwołane wycieczki turystyczne, imprezy sportowe i kulturalne, możliwość przywrócenia granicznych kontroli. Część tych zjawisk już się zdarzyła, wystąpienia pozostałych jest w tej chwili bardzo prawdopodobne.

 

Na zdjęciu: średniowieczna maska doktora z czasów zarazy w Wenecji.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie – informacja Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

Koronawirus – infolinia 800 190 590

Podstawowe środki ochronne przeciwko nowemu koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Czym jest koronawirus? Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku). Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem? Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.
 Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Dlaczego? Gdy ktoś zarażony wirusem powodującym chorobę układu oddechowego, taką jak COVID-19, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki śliny i śluzu zawierające wirusa. Jeśli jesteś zbyt blisko, istnieje ryzyko, że możesz wdychać wirusa. Unikaj dotykania oczu, nosa i ust Dlaczego? Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli dotkniesz oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, możesz przenieść wirusa z powierzchni na siebie.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie tutaj. Dlaczego? Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy) czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe. Chroń siebie i innych przed zachorowaniem Podejrzenie zakażenie SARS-Cov-2 jest powiązane: – z podróżowaniem po obszarze Chin, w którym zgłoszono przypadki zakażenia SARS-Cov-2, lub – bliskim kontaktem z kimś, kto podróżował po Chinach i ma objawy ze strony układu oddechowego.
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, m.in. z „Komunikatem dla podróżujących”, „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV MEDYCZNE” oraz „Zasadami postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV W PODRÓŻY LOTNICZEJ ”.
Maseczki
Nie zaleca się używania masek na twarz przez zdrowych ludzi w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się SARS-Cov-2. Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się niektórych chorób układu oddechowego. Jednak stosowanie samej maseczki nie gwarantuje powstrzymania infekcji i powinno być połączone ze stosowaniem innych środków zapobiegawczych, w tym higieną rąk i zasadami ochrony podczas kaszlu czy kichania (patrz wyżej) oraz unikaniem bliskiego kontaktu z innymi ludźmi (co najmniej 1 metr odległości). Światowa Organizacja Zdrowia doradza racjonalne stosowanie maseczek.
Używaj maseczek tylko wtedy, gdy masz objawy ze strony układu oddechowego (kaszel lub kichanie), podejrzewasz u siebie infekcję SARS-Cov-2 przebiegającą z łagodnymi objawami lub opiekujesz się osobą z podejrzeniem infekcji SARS-Cov-2. Sprzęt ochrony układu oddechowego powinien być oznakowany znakiem CE, który potwierdza, że został prawidłowo zaprojektowany i skonstruowany, wykonany z właściwych materiałów. Więcej informacji o podstawowych środkach ochrony przeciwko rozwojowi epidemii koronawiursa znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie.
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Mlods mówi

    Korwin taki sprytny, a jakoś nie zauważył, że prawie cała medycyna to pomaganie słabszym i sam z niej skorzystał przy zapaleniu wyrostka robaczkowego (i pewnie nie tylko wtedy), zamiast pozwolić się wyeliminować z puli genów. Hipokryta.

  2. Jan mówi

    No i wyszło włochom podejście bez paniki do zagrożenia. Po Chinach mają najwięcej zarażonych 7375 osób i 366 śmiertelnych.

  3. Jan mówi

    Ciekawe czy osoby z Makowa Mazowieckiego o których pisze w powyższym artykule, są pod okiem sanepidu lub są objęte kwarantanną.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej