Spotkanie Joanny Jax z uczniami

2 579

Spotkanie Joanny Jax z uczniami 

W poniedziałek 13 października popularna pisarka Joanna Jax spotkała się z uczniami makowskich szkół – liceum ogólnokształcącego, Zespołu Szkół oraz Szkoły podstawowej nr 2. Spotkanie odbyło się w makowskim LO.

– Nie trzeba rezygnować z marzeń – przekonywała Joanna Jax młodych ludzi.

Opowiadała o tym jak spełniło się jej marzenie, by zostać pisarką. O tym jak napisała swoją pierwszą powieść w głowie, a później przelała ją na znaki. O znaczeniu szczegółów i konieczności studiowania literatury przedmiotu, by postaci, sytuacje i miejsca wyglądały wiarygodnie. Omówiła też cały proces wydawniczy, od momentu pomysłu na opowieść aż po doprowadzenie do wydania książki.

Młodzi ludzie, wśród których przeważały dziewczęta, słuchały z zainteresowaniem. Później przyszła pora na pytania i odpowiedzi oraz autografy.

Joanna Jax jest obecnie bardzo popularna i rozchwytywana. Do spotkania w Makowie namówiła ją nauczycielka – Barbara Roter, która z Joanną Jax (wtedy Jakubczak) studiowała na jednym roku. Pomysł zorganizowania spotkania autorskiego w Makowie zrodził się niedawno, w czasie spotkania absolwentów, a teraz doszedł do skutku.

Gratulujemy i dziękujemy!

Poniżej zamieszczamy relację z tego spotkania napisaną na gorąco przez uczestniczkę, Zuzannę Chodkowską.
Spotkanie z Joanną Jax, czyli historia w literaturze

Jak pisać ciekawie o historii? Czy bycie pisarką w obecnych czasach jest łatwe? Czy można pogodzić życie prywatne z pracą?

W poniedziałek, 13 stycznia Liceum nr I im. Marii Curie- Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim miało zaszczyt gościć jedną z najbardziej znanych polskich autorek, Joannę Jakubczak, ps. Joanna Jax, autorki bestsellerowej powieści o Von Beckach oraz sagi „Zemsta i przebaczenie”, czyli pozycji z literatury kobiecej, czytanych równie chętnie przez mężczyzn.

W czasie spotkania autorskiego uczniowie liceum oraz zaproszeni goście – Anna Pawlik, Marzena Sado, Barbara Napiórkowska-Roter wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Makowie Mazowieckim oraz Agata Kobylińska z uczniami z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim, mieli szansę dowiedzieć się o procesie, jakim jest wydanie książki oraz samo napisanie powieści. Pani Joanna Jax opowiedziała jak to wyglądało w jej przypadku, jaką drogę musiała przejść do chwili, w której ma możliwość opowiadania o tym czytelnikom.

Pisarka zdradziła, jaki ogrom pracy musi włożyć, aby stworzyć wszystkie elementy fabularne danej powieści.

„Kapuściński powiedział, że na każdą napisaną stronę ma przeczytane dwie. Ja mam sześć”.

Autorka w ten sposób podkreśliła, że powieściopisarstwo historyczne jest trudną sztuką, ponieważ jeśli chce zdobyć się uznanie czytelników i krytyków, należy być profesjonalistą.

Laureatka „Wawrzyna”, czyli Literackiej Nagrody Warmii i Mazur, poleciła „przyszłym pisarzom”, żeby nie bali się spełniać swoich marzeń, ponieważ nigdy nie jest na to za późno. Sama Joanna Jax nie wiedziała, że jej życie może się tak potoczyć. Kiedy zaczynała pisać, pracowała zawodowo w korporacji finansowej, miała więc świadomość, że niełatwo będzie pogodzić pasję i obowiązki. Dzisiaj jest jedną z kobiet, które stały się autorytetami zarówno w świecie literackim jak i codziennym życiu.

Dzięki spotkaniu uczniowie dowiedzieli się jak wygląda „od podszewki” proces jakim jest wydanie książki od napisania pierwszych słów aż do trafienia powieści na półki. Joanna Jax przywołała słowa polskiej noblistki

– Olga Tokarczuk powiedziała, że pisarz to najbardziej samotny zawód świata. Tutaj nikt wam nie pomoże. Musicie wszystko od początku do końca zrobić sami. Dlatego nie jest to praca dla każdego, nawet jeśli ma lekkie pióro, jak to wam mówią nauczyciele.

Po ukończeniu pisania powieści najważniejszym etapem jest ocena pracy przez krytyków. Od niej zależy to, czy książka będzie miała szansę zdobyć uznanie w szerszym gronie czytelników, którzy często kierują się opiniami innych.

Podobne doświadczenia ma Gabriela Niezgoda z klasy 1C- autorka książki pt. „Zabójczy Dotyk” wydanej z własnej inicjatywy i własnym nakładem finansowym.

– Po spotkaniu z panią Joanną Jax przekonałam się, że nie powinnam rezygnować ze swoich marzeń. Dowiedziałam się, że wydanie książki wymaga dużo cierpliwości, poświęceń i ciężkiej pracy. Spotkanie z autorką znanych książek przekonało mnie do wysłania swojej pozycji wielu wydawnictwom. Jestem pewna, że będę dalej pisać! – powiedziała Gabriela.

 

Dzięki spotkaniu z olsztyńską pisarką, która potrafiła zaskarbić sobie sympatię, nie tylko przez swoje powieści, ale również przez zwykłą rozmowę, każdy kto myśli o karierze pisarza jest o krok bliżej do spełnienia swojego marzenia, a każdy miłośnik książek Joanny Jax może czuć się usatysfakcjonowany.

Inni uczniowie Liceum nr I w ten sposób wspominają spotkanie autorskie:

Spotkanie z Panią Joanną Jax dało mi motywację do pracowania nad własnym stylem literackim i nadzieję na to, że ja również mam szansę na zostanie w przyszłości pisarką.

Na spotkaniu dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących samego wydania książki, ale również o pozycjach, których jest autorką. Mam nadzieję, że uda się zorganizować więcej spotkań z pisarzami tak wspaniałymi, jak Joanna Jax, ponieważ, według mnie, było to naprawdę fascynujące przeżycie dla pożeraczy książek.

Na zdjęciach: Spotkanie z Joanną Jax w makowskim liceum, 13.01.2020, fot. Sławomir Olzacki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej