Śmieci na gondolach, czyli gospodarka odpadami w Wenecji

2 927

Śmieci na gondolach, czyli gospodarka odpadami w Wenecji 

W Wenecji obowiązuje segregacja odpadów. Śmieci od mieszkańców są odbierane codziennie. Opłata za śmieci naliczana jest od osoby i metrów kwadratowych. Pięcioosobowa rodzina zajmująca 100 metrowe mieszkanie płaci za odbiór śmieci około 39 euro miesięcznie.

Ceny śmieci budzą emocje. Przed tygodniem napisaliśmy o tym, jak sprawa gospodarki odpadami wygląda w Albanii. Tam mieszkańcy nie płacą za śmieci. Pod względem ekonomicznym jest to rozwiązanie najlepsze. Pod względem ekologicznym prawdopodobnie jest to rozwiązanie najgorsze.

https://makowonline.pl/sposob-na-tanie-smieci/

Tym razem przyglądamy się kwestii śmieciowej w mieście wyjątkowym, jedynym w swoim rodzaju – w Wenecji. Szukaliśmy odpowiedzi na kilka pytań:
  • Czy mieszkańcy Wenecji mają obowiązek segregowania śmieci?
  • Jeśli tak, to do ilu pojemników i jakich?
  • W jaki sposób i jak często śmieci są odbierane z posesji?
  • Jaki jest sposób naliczania opłaty za śmieci? Czy od osoby (mieszkańca), czy od metrów kwadratowych mieszkania, czy w jakiś inny sposób?
  • Ile wynosi miesięczna opłata za śmieci?
  • Dokąd są wywożone śmieci z miasta i w jaki sposób są przetwarzane?

Przesłaliśmy te pytania do naszych przyjaciół, Valerii Duflot i Sebastiana Fagarazzi,

https://makowonline.pl/co-warto-zobaczyc-w-makowie-wez-udzial-w-naszej-sondzie/

mieszkańców Wenecji, założycieli bardzo interesującego portalu Venezia Autentica – warto zajrzeć!

https://veneziaautentica.com/
Oto co nam napisali.
  • Tak, Wenecjanie są zobowiązani do segregacji odpadów. Niezastosowanie się do tego powoduje wysokie grzywny
  • W Wenecji odpady należy podzielić na trzy kategorie:
    • papier;
    • szkło, plastik i metal;
    • „zmieszane” (wszystko inne)

Wenecja jest częścią „metropolitalnego miasta Wenecji”, które ma obszary zarówno na lagunie (Wenecja, Murano, Burano itp.), jak i na stałym lądzie (Mestre i Marghera).

Na lądzie stałym znajdują się pojemniki, do których mieszkańcy mogą wnosić śmieci, podzielone na:

  • zmieszane/
  • papier /
  • szkło,plastik i metal.
Aby uzyskać dostęp do pojemników, każde gospodarstwo domowe otrzymuje kartę elektroniczną.

W Wenecji na lagunie jest inaczej. Ponieważ miasto jest gęsto zaludnione i gęsto zabudowane, mieszkańcy zawsze odmawiali kontenerów na śmieci, ponieważ byłyby zbyt blisko ich domów, szkół, sklepów itp.

Od dziesięcioleci śmieci w Wenecji są zbierane systemem „od drzwi do drzwi”. Odbiór śmieci  odbywa się codziennie lub co drugi dzień, w zależności od „rodzaju” śmieci: śmieci zmieszane są zbierane każdego dnia. Papier w poniedziałek, środę, piątek. Plastik i metal we wtorek, czwartek i sobotę.

Śmieci są ręcznie odbierane przez pracowników komunalnych i wkładane do ich wózków. Wozy są pchane ręcznie po mieście, przez liczne mosty i mostki. Gdy są pełne, są opróżniane do łodzi śmieciarek, które są przycumowane przy nadbrzeżach szerszych kanałów. Następnie – po zapełnieniu – łodzie odpływają na wyspę Sacca Fisola. Stamtąd śmieci zabierane są (też łodziami) na stały ląd w celu recyklingu. Bardzo mała część odpadów, których nie można poddać recyklingowi ani przetworzyć w celu wytworzenia paliwa stałego, kończy na wysypisku śmieci na lądzie stałym.

CIEKAWE:
Do ubiegłego roku śmieci były układane za drzwiami i zbierane przez pracowników zakładu oczyszczania miasta. Jednak mewy weneckie stały się bardziej żarłoczne i zaczęły rozrywać wszystkie pojedyncze worki na śmieci pozostawione bez nadzoru. W rezultacie codziennie rano ulice i sąsiednie kanały w Wenecji były pokryte śmieciami.
Aby tego uniknąć, teraz śmieci muszą być przekazywane bezpośrednio od mieszkańców do pracowników komunalnych.
Jeśli dana osoba musi wyjść (do pracy, do szkoły itp.) przed zebraniem śmieci przez pracowników, musi sama przynieść swoje śmieci do jednej z dużych śmieciarek czekających w jednym z najbliższych większych kanałów.

Metropolitalne miasto Wenecja może poszczycić się stopniem recyklingu odpadów komunalnych powyżej 60%. Gorszy wskaźnik ma miasto Wenecja położona na lagunie – tam stopień recyklingu wynosi nieco ponad 33%. Może to wynikać z faktu, że chociaż samo miasto liczy mniej niż 53 000 mieszkańców, to każdego roku do Wenecji przybywa ponad 20 milionów turystów, którzy śmieci nie segregują. Wyrzucają śmieci do pojemników w całym mieście.

 

Metropolitalna Wenecja to miasto zajmujące pierwsze miejsce we Włoszech pod względem recyklingu, wśród miast liczących ponad 200 000 mieszkańców.

Sposób naliczania opłat za śmieci to połączenie stałej opłaty za osobę plus opłaty za metr kwadratowy mieszkania. Na przykładzie pięcioosobowej rodziny, zajmującej mieszkanie wygląda to następująco:

5 x 37,8 euro = 189 euro

100 x 2,81 euro = 281 euro

Razem czyni to kwotę 470 euro – ROCZNIE! Miesięcznie taka przykładowa rodzina płaci około 39 euro.

Fakturowanie odbywa się co dwa miesiące.

Na zdjęciach: gospodarka odpadami w Wenecji. Fot. Sebastian Fagarazzi (dziękujemy!)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej