Sahara nadciągnęła nad Maków Mazowiecki i okolice

1 19 118

Sahara nadciągnęła nad Maków Mazowiecki i okolice 

  • 2 kolizje i zablokowana droga krajowa 60 z Makowa do Różana
  • 3 pożary lasów
  • 1 zerwany dach i 1 baner reklamowy
  • 1 przewrócony przystanek autobusowy.
Taki jest bilans wichury, która przeszła nad naszym powiatem w poświąteczny wtorek 23 kwietnia.

We wtorek nad całą Polską wiał porywisty wiatr. Najsilniejsze porywy odnotowano na Kasprowym Wierchu, wiało tam z prędkością 108 kilometrów na godzinę, w Ustce – 79 km/h. W Toruniu, Bydgoszczy, Płocku i Warszawie wiatr osiągał 76 km/h. Można przypuszczać, że z podobną prędkością wiało w powiecie makowskim.

Brak opadów w ostatnim czasie sprawił, że gleba jest bardzo wysuszona. Na terenach otwartych, wśród pół, porywisty wiatr wzbijał w górę drobne frakcje piasku i pyłu. W Makowie najbardziej widoczne to było nad zalewem, gdzie wichura zwiewała pył z remontowanej ulicy Mazowieckiej oraz przy wyjeździe z Makowa w kierunku Różana.

Kolizje na DK 60

Właśnie na drodze krajowej 60 z Makowa Maz. do Różana doszło dziś tuż po południu do dwóch kolizji. „Ok. godziny 13 zderzyły się trzy samochody osobowe. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał. Ruch na trasie odbywa się wahadłowo” – powiedziała nam oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Makowie Mazowieckim mł. asp. Monika Winnik.

Trzy pożary lasów i zerwany dach

Pełne ręce roboty mieli też dzisiaj strażacy. Jak poinformował nas Bartosz Kołodziejski z makowskiej Państwowej Straży Pożarnej strażacy gasili dziś 3 pożary lasów na terenie powiatu makowskiego.

Pierwszy wybuchł około godziny 10:00 (zgłoszenie o 10:23) w okolicach Karolewa (gm. Krasnosielc). Mimo trwającej 3 godziny akcji gaśniczej, spłonęło około pół hektara lasu.

Drugie zgłoszenie o pożarze lasu strażacy otrzymali o godz. 10:45. Palił się las w Paulinowie, gm. Różan (na zdjęciu obok).. Akcja gaszenia pożaru trwała do godziny 14:00. Pożar strawił hektar lasu.

Największy pożar wybuchł w gminie Młynarze około godziny 14:00 (zgłoszenie o 13:59). Ogień strawił tam 2 ha lasu, akcja strażaków w chwili publikacji tego materiału jeszcze trwa, z tym że polega już tylko na dogaszaniu pogorzeliska.

– Od dawna nie padało, lasy są bardzo przesuszone, wystarczy iskra by wywołać pożar, a silny wiatr sprawia, że ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie – apelujemy o zachowanie jak największej ostrożności z ogniem – dodaje Bartosz Kołodziejski.

Ponadto strażacy odnotowali jeden przypadek zerwania dachu we wsi Bobino Grzybki (gm. Płoniawy Bramura) oraz przewrócenia banera reklamowego w Makowie.

 

 

 

 

W Retce wichura przewróciła i wywiała w pole przystanek autobusowy – zdjęcie przysłał nam nasz Czytelnik Mateusz – dziękujemy!

Jutro może spaść brudny deszcz

Według prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie we wtorek do Polski napłynie również pył znad Sahary. Chmura pustynnego pyłu pojawi się na południowych krańcach kraju we wtorek, a całą Polskę obejmie w środę. – Drobne ziarenka piasku zaczną spadać na ziemię wraz z deszczem, którego w tym czasie spodziewamy się w województwach południowych, zachodnich i centralnych. W przypadku braku chmur, niebo może przybrać pomarańczowe barwy – czytamy na portalu twojapogoda.pl. – Zawartość pyłu w powietrzu będzie kilkanaście razy mniejsza niż nad Saharą. Wystarczy to jednak, aby ziarenka piasku stały się tzw. jądrami kondensacji, na których osadzają się i łączą ze sobą krople wody. Gdy są na tyle duże, aby ostać się pionowym ruchom powietrza, tzw. prądom wstępującym, wówczas zaczynają opadać na ziemię w postaci tzw. brudnego deszczu – dodaje twojapogoda.pl.

Zdjęcia: Grażyna Myślińska, PSP w Makowie Maz., KPP Maków Maz., Mateusz.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. wert mówi

    Saharę to wy macie w głowie.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej