Rok 2018 w skrócie

1 2 223

Rok 2018 w skrócie 

Pierwszy weekend nowego oku przeznaczyliśmy na spojrzenie wstecz, w rok 2018, który pożegnaliśmy przed tygodniem. Oto najważniejsze – naszym zdaniem – wydarzenia minionego roku w naszym mieście.

Marzec 2018

 

Zakaz niedzielnego handlu – pierwsza niedziela

Puste parkingi przed Lidlem, Biedronką, Millą  i Tesco. W czynnych w niedzielę sklepach osiedlowych właściciele nie odnotowali zwiększonego ruchu. Opinie w sprawie zakazu są nadal podzielone. W tych trzech zdaniach dało się opisać sytuację w Makowie w pierwszą niedzielę z zakazem handlu.

Aneta Dąbrowska wiceburmistrzem Makowa

Aneta Dąbrowska oficjalnie objęła funkcję zastępcy burmistrza Makowa Mazowieckiego w poniedziałek 26 marca. Do jej kompetencji będą należeć wydziały oświaty, polityki mieszkaniowej, inwestycje miejskie oraz geodezja.

– Zależało mi na tym, żeby zatrudnić fachowca. Osobę, która ma doświadczenie w kierowaniu zespołem ludzkim, jest pełna pomysłów i energii – powiedział burmistrz Tadeusz Ciak. – Jednym z zadań mojego zastępcy będzie usprawnienie pracy Urzędu Miejskiego. Chcę, by mieszkańcy byli zadowoleni z pracy urzędników. Przed nami realizacja ważnych inwestycji. Będzie to wymagało starannego nadzoru. Jestem przekonany, że pani Aneta Dąbrowska wywiąże się z tego zadania. Fot. Katarzyna Kurek

 

 

 

Była żywą kroniką Makowa

W Wielki Piątek 31 marca zmarła Katarzyna Olzacka, regionalistka, społecznik i miłośnik historii, autorka MakowonLine. Przez dłuższy czas zmagała się z chorobą nowotworową. Była nauczycielką, regionalistką, bibliotekarką, pasjonatką historii Makowa Mazowieckiego. Przez wiele lat pełniła stanowisko prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Makowskiej, angażując się w wiele różnych projektów. Uwielbiała historię. To jej poświęcała najwięcej swojego czasu. Była współautorką wielu publikacji, między innymi o historii makowskich Żydów.

 

 

Kwiecień 2018

Przebudowa makowskiego Rynku idzie pełną parą

Rozpoczęte w środę 4 kwietnia prace przy rewitalizacji Rynku od poniedziałku nabrały tempa.  W ostatnim tygodniu marca zostały wycięte drzewa i krzewy. W poniedziałek 9 kwietnia na pustym już placu koparki pracowały na obydwu częściach Rynku – północnej i południowej. Robotnicy ogradzali teren robót ogrodzeniem z metalowej siatki. Prowadzonym z rozmachem pracom przygląda się wielu mieszkańców.

Zanim doszło do realizacji projektu, miasto ogłaszało trzy przetargi na rewitalizację rynku. Dopiero za trzecim razem udało się wyłonić wykonawców, a i wtedy nie obyło się bez kłopotów: firma Gutkowski z Leszna, która  za 11 780 900 zł. miała realizować pierwszą część zamówienia, czyli Rewitalizację Centrum Starego Miasta, nie podpisała umowy. W rezultacie burmistrz zdecydował się złożyć zamówienie u kolejnego oferenta. Jest nim firma Strabag, która podpisała umowę i przystąpiła do robót. Strabag to wielki europejski koncern budowlany, znany na całym świecie. Rocznie realizuje ponad 15 tys. projektów i szczyci się wysoką jakością realizowanych inwestycji. Oprócz prac na makowskim Rynku, trwa także remont i przebudowa budynku przy ul. Grabowej. Wykonawcą jest PHU Premium z Ojrzenia. Łączny koszt obydwu inwestycji (rewitalizacji Rynku i remont budynku przy Grabowej) to 14,5 mln zł. Prawie połowę tej kwoty – 7 mln zł miasto otrzymało w formie dofinansowania inwestycji.

Mały  Antoś zapisał się w historii miasta

Półtoraroczny Antoś zapisał się w historii miasta. Jest ostatnim mieszkańcem Makowa, który siedział na zielonej żabie z fontanny, zanim trafi ona na nowe miejsce nad zalewem. Siadanie na żabach było ulubioną rozrywką kilku generacji brzdąców. Przy tej okazji rodzice, ciocie i wujkowie często robili im zdjęcia.

 

 

 

Minister Mariusz Błaszczak odwiedził Maków

W niedzielę 15. kwietnia, na spotkanie z mieszkańcami miasta, do Makowa przybył minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. Spotkanie odbyło  się w Miejskim Domu Kultury. Tym spotkaniem Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło przygotowania do kampanii wyborczej do samorządów lokalnych. Spotkanie trwało ponad 2 godziny. Po spotkaniu Mariusz Błaszczak powiedział m.in. – Przyjechałem przedstawić nasze propozycje, propozycje PIS, żeby wysłuchać ocen dwóch lat naszych rządów. Naszą siłą zawsze była rozmowa z ludźmi , ja jestem zadowolony i bardzo dziękuje wszystkim tym, którzy na to spotkanie przyszli. Nie wszyscy, którzy przyszli na spotkanie zgadzali się, co było słychać, jestem za to im również wdzięczny.

Obraz i relikwie św. Stanisława Kostki w dekanacie makowskim

Od makowskiej fary rozpoczęła się peregrynacja obrazu i relikwii św. Stanisława Kostki w dekanacie makowskim. W uroczystości powitania obrazu i relikwii licznie uczestniczyli ministranci, dzieci, młodzież, mieszkańcy Makowa oraz księża z dekanatu makowskiego. Powitaniu i Mszy św. w parafii św. Józefa przewodniczył ks. Krzysztof Ruciński, diecezjalny duszpasterz młodzieży, w koncelebrze księży z dekanatu.

O tym, że rok 2018 będzie przeżywany pod patronatem św. Stanisława Kostki zdecydowali biskupi w czasie 377. Zebrania Plenarnego KEP. W roku 2018 przypadała bowiem 450. rocznica śmierci młodego jezuity

Prace przy budowie ronda

Od poniedziałku 23. kwietnia prace przy budowie ronda u zbiegu ulic Różańskiej, Warszawskiej i Mazowieckiej, nabrały tempa.

Nowe rondo ma z założenia zwiększyć bezpieczeństwo ruchu drogowego na tym ruchliwym skrzyżowaniu. Jest to wspólna inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządu Powiatu w Makowie i Burmistrza Miasta. Porozumienie w tej sprawie podpisane zostało na wiosnę ubiegłego roku.

Żonkile pamięci po raz pierwszy w Makowie

W 75. rocznicę powstania w Getcie Warszawskim wolontariuszki z LO i Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozdały przechodniom ponad 200 papierowych żonkili. Mieszkańcy Makowa chętnie przyjmowali ten symbol pamięci o powstańcach i przyklejali do ubrań.

W pierwszej akcji „ Żonkile” w Makowie wzięły udział uczennice makowskiego liceum: Patrycja Rogalska z II B, Aleksandra Chrzanowska z I D, Martyna Bobowska z II C, Laura Sierbińska z III D oraz Kasia Sześciórka z klasy III D. Drugą grupę wolontariuszek stanowiły panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku: Eryka Wiecińska, Barbara Napiórkowska, Sylwia Krupińska, Alicja Kacprzycka i Krystyna Dąbrowska z wnuczkiem.

Żonkile były symboliczne, pięknie wycięte z żółtego papieru na którym była data powstania w getcie.

Wolontariuszki przeszły ulicami Makowa, odwiedziły też przedszkole, gdzie obdarowany żonkilami został personel placówki. Na zakończenie akcji wszystkie wolontariuszki udały się do  Urzędu Miasta, gdzie przyjęte przez panią wiceburmistrz, której tak jak pozostałym paniom urzędniczkom wręczyły ten symboliczny żółty kwiatek.

26 kwietnia – „Dom Wesołka”, dawny Dom Modlitw, uroczyście otwarty

  

Budynek jest piękny, ceremonia otwarcia ze świetnym koncertem zespołu NeoKlez była świetnie przygotowana, dopisali goście. Jeśli kogoś zabrakło to tylko przedstawicieli organizacji żydowskich. Uroczystość otwarcia „Domu Wesołka” rozpoczęła się filmem, który przypomniał historię makowskiego Bet-Ha Midrasz, a zakończyła świetnym koncertem zespołu NeoKlez.– Mam nadzieję, że ten budynek stanie się miejscem wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Będzie on dostępny dla wszystkich mieszkańców Makowa. Rewitalizacja budynku i nadanie mu nowych funkcji jest jedynym w regionie tego typu połączeniem zaplecza kulturalnego miasta z jego wartością historyczną. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wiara, upór i determinacja ludzi, którzy wierzyli w ten projekt. Mam nadzieję, że państwo wypełnicie to miejsce, i będziecie z niego korzystać – mówił burmistrz Tadeusz Ciak.

Krótka historia budynku i remontu. Bet Ha-Midrasz, zwany nowym Domem Modlitw lub małą synagogą, budowany był przez rodzinę rabina Efraima Fiszela Najmana-Salomona od 1857 r. z własnych funduszy. Mieściła się w nim sala modlitw i dom studiów religijnych. Nad salą modlitw mieściło się prywatne mieszkanie rabina. Za czasów rabina Jehudy Łejba Grabena w 1882 r. założono tu jesziwę (rodzaj wyższej szkoły talmudycznej dla nieżonatych studentów), której uczniem był m.in. Nachum Sokołow – dziennikarz i znany działacz organizacji syjonistycznej. Budynek został zniszczony w czasie ostatniej wojny. Po roku 1945 odbudowano go na dom mieszkalny, zachowując jego elewację. Ostatni lokatorzy opuścili dom przy ul. Zielony Rynek 5 w 2013 roku. Wiosną 2017 r. rozpoczął się remont niszczejącego budynku.  Przeprowadziła go makowska firma Zakład Usług Produkcji i Handlu „ZUPiH” Jan Górliński. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln zł. Miasto włożyło pół miliona, milion złotych to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Maj 2018

Piotr Piątek z Makowa, prymus roku,  awansowany jako pierwszy

W sobotę, 5. maja na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się Centralne Obchody Dnia Strażaka. W czasie uroczystości 319 funkcjonariuszy otrzymało promocję na pierwszy stopień oficerski. Jako pierwszy oficerskie szlify otrzymał prymus roku mgr inż. Piotr Piątek z Makowa Mazowieckiego. Mianowania w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji dokonali komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski wraz ze swoim zastępcą nadbryg. Markiem Jasińskim.

Na zdjęciach: Piotr Piątek z prezydentem RP Andrzejem Dudą, 29. listopada 2015 oraz uroczystość promocji na Placu Piłsudskiego w Warszawie 5. maja 2018 r.

25 – 26 maja

Stulecie Jedynki

Od Mszy św. w kościele farnym rozpoczęły się obchody jubileuszu 100-lecia powołania do życia Szkoły Podstawowej nr 1 w Makowie, zwanej powszechnie Jedynką.

Nabożeństwu, w którym uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, władze samorządowe i liczni absolwenci Jedynki,  przewodniczył przedstawiciel biskupa, ks. infułat prof. dr hab. Wojciech Góralski. Po Mszy św. uczestnicy nabożeństwa wyremontowaną kładką przez turbinę przeszli z kościoła do Jedynki.  Następnie odbyła się uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowego kamienia z tablicą, upamiętniającą jubileusz szkoły. Poświęcenia dokonał ks. prałat Stanisław Dziekan. Fundatorem obelisku jest dawny absolwent Jedynki, Jan Rutkowski. Następnie uczestnicy uroczystości jubileuszowych przeszli do hallu szkoły, gdzie pani dyrektor Anna Kamińska i burmistrz Makowa, absolwent szkoły, Tadeusz Ciak odsłonili pamiątkową tablicę, upamiętniającą jubileusz. Poświęcił ją ks. prałat Stanisław Dziekan. Obecna na uroczystości sędziwa córka Władysława Broniewskiego, Maria Broniewska-Pijanowska, nie kryła wzruszenia.

Podziękowania, gratulacje, odznaczenia, nagrody i dyplomy oraz znakomity występ artystyczny uczniów szkoły – taki był w największym skrócie przebieg dalszej – po Mszy św., odsłonięciu pomnika i tablicy pamiątkowej – części obchodów jubileuszu szkoły.

Od Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego, szkoła otrzymała medal Pro Masovia. Burmistrz Makowa Tadeusz Ciak wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Makowie Maz, Jerzym Dąbrowskim, wręczył też odznaki Za zasługi dla miasta Makowa Mazowieckiego”. Otrzymali je: Jerzy Szymborski i Stanisław Podolak. Specjalnym dyplomem uhonorowana została najstarsza nauczycielka szkoły, pani Władysława Karpińska.

Drugi dzień jubileuszu Jedynki upłynął pod znakiem przyjacielskich spotkań, wspomnień i wzruszeń. Deszcz i burze nie pozwoliły organizatorom na zaplanowane spotkanie na boisku szkolnym, wszystko musiało się odbywać w gościnnych murach szkoły. Miało to swoje zalety, bo skupieni w jednym miejscu absolwenci byli razem, nie musieli się szukać. Sprzyjało to większej integracji i  dawało poczucie wspólnoty.

Największe zainteresowanie wzbudziła wystawa starych fotografii. Ustawione stelaże ze zdjęciami miały karteczki z datami nauki poszczególnych roczników.

Czerwiec 2018

13 czerwca 2018 r.

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Makowa 

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z mieszkańcami Makowa Mazowieckiego w Parku Sapera rozpoczęło się punktualnie o 17 i trwało godzinę. Pierwsza od 88. lat wizyta głowy państwa w naszym mieście nie przyciągnęła tłumów, ale – jak na Maków – frekwencja była bardzo dobra. Wedle rozmaitych szacunków, w spotkaniu wzięło udział od 500 do 1000 osób.

Pierwsi uczestnicy spotkania pojawili się w Parku Sapera tuż po 15. Czas oczekiwania na prezydenta umilały Miejska Orkiestra Dęta i zespół „Szmaragdy”. Prezydent Andrzej Duda nadszedł od strony Jedynki. Wierszykiem o pyzie na polskich dróżkach, prezydenta powitały ubrane w stroje ludowe dzieci. Po powitaniu przez najmłodszych, przyszła kolej na powitanie przez seniorki ze „Szmaragdów”.

Następnie powitalne przemówienie wygłosił burmistrz Makowa Mazowieckiego Tadeusz Ciak. W swoim wystąpieniu nawiązał do wizyty prezydenta Ignacego Mościckiego w maju 1930 roku. Burmistrz podkreślił, że na drugą w historii miasta wizytę głowy państwa mieszkańcy czekali aż 88 lat. Podkreślił, że taka wizyta to ogromne wyróżnienia dla naszego miasta. W dalszej części swego wystąpienia Tadeusz Ciak nawiązał do tego, że Maków w ostatnim czasie bardzo zmienia się na korzyść i w tej chwili jest wielkim placem budowy. Podziękował także wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju miasta i zaprosił prezydenta Dudę na obchody 600-lecia Makowa – już za 3 lata.

Prezydent Andrzej Duda wyraził radość z obecności w naszym mieście. Nawiązując do wydarzeń z historii Makowa, podkreślił patriotyzm i przywiązanie do tradycji mieszkańców miasta. Prosił o upamiętnienie wszystkich tych mieszkańców Makowa, którzy w przeszłości przyczynili się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Prezydent zaapelował też o udział w organizowanym przez niego referendum konsultacyjnym (które ostatecznie nie doszło do skutku – przyp. red.). Po przemówieniach przyszedł czas na krótkie rozmowy z uczestnikami spotkania, autografy i pamiątkowe fotografie. Szczególnie dużo czasu Andrzej Duda poświęcił harcerzom, ze wszystkim się przywitał i zamienił kilka słów. Spotkanie zakończyło się o godzinie 18.

Prezydent Andrzej Duda w Urzędzie Miejskim

W czasie wizyty w Makowie prezydent Andrzej Duda spotkał się nie tylko z mieszkańcami Makowa, ale również z samorządowcami i znaczącymi osobistościami naszego miasta. Spotkanie odbyło się w Urzędzie Miejskim w Makowie Maz. W czasie gospodarze i dostojny gość wymienili się upominkami. Burmistrz Tadeusz Ciak wręczył prezydentowi Dudzie porcelanowy kwiat maku. Prezydent Andrzej Duda zrewanżował się obrazem, przedstawiającym Pałac Prezydencki.

Prezydent wpisał się, a ścisłej mówiąc, złożył podpis pod wpisem w Księdze Pamiątkowej.„Na pamiątkę wizyty w Makowie Mazowieckim, w roku obchodów jubileuszu setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, z podziękowaniem za miłe przyjęcie i najlepszymi życzeniami dla władz samorządowych miasta i powiatu oraz wszystkich mieszkańców tej ziemi. Andrzej Duda”.

Dni Makowa 2018 16- 17 czerwca

Udały się Dni Makowa 2018. Program imprez był bogaty. Zaprezentowali się zarówno makowscy wykonawcy, jak i zaproszeni przez organizatorów. Miejska Orkiestra Dęta dała bardzo udany koncert. Wśród zespołów zaproszonych na Dni Makowa A.D. 2018 znalazł się legendarny Bayer Full, Andree i Filip Lato.

Gwiazdą Dni Makowa był Robert Gawliński i „Wilki”. Ich koncert zamykał święto naszego miasta. Zgromadził też największą liczbę publiczności. Przy okazji mogliśmy się przekonać, że teksty wielu przebojów Gawlińskiego publiczność zna na pamięć. W zbiorowym śpiewaniu najlepiej wychodził refren „piękne jak okręt”.

Gawliński robił wrażenie zmęczonego. Nawet umieszczony na scenie Red Bull nie bardzo dodawał mu skrzydeł. W śpiewaniu często wyręczał się publicznością. Długimi solówkami wspomagali go także koledzy z zespołu. Koncert był profesjonalny, zespół brzmiał świetnie, 26 lat koncertowania procentuje, ale zabrakło poweru.Tylko raz Gawliński był prawdziwy. Było to wtedy, gdy zaśpiewał „Son of the Blue Sky”.

Po koncercie były bisy i smutek, że to już koniec Dni Makowa.

Obchody 20. rocznicy erygowania parafii św. Brata Alberta – 17 czerwca

Był biskup, burmistrz i władze miasta, były tłumy wiernych, inscenizacja w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej, piękna homilia biskupa Piotra Libery, orkiestra dęta, a na koniec urodzinowy tort.

Dopisała też pogoda. Bez żadnej przesady można powiedzieć, że rocznicowe uroczystości i odpust w parafii pw. św. Brata Alberta, były imponujące i to mimo wielu innych atrakcji, których w niedzielę 17 czerwca w Makowie nie brakowało, jako że trwały właśnie Dni Makowa.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się inscenizacją dramatu napisanego przez Karola Wojtyłę  pt. „Brat naszego Boga”. Napisana w latach 1944-1950, sztuka przedstawia losy polskiego powstańca, malarza i zakonnika św. brata Alberta Chmielowskiego, patrona parafii.

W czasie homilii bp płocki Piotr Libera mówił m.in. o najważniejszych wydarzeniach z życia parafii. Biskup Piotr Libera dziękował władzom za zrozumienie znaczenie i roli Kościoła dla życia społeczności lokalnej.  Dziękował parafianom za stworzenie wspólnoty parafialnej i ofiarnośc. Wyraził także uznanie pracę na rzecz parafii proboszczowi ks. Krzysztofowi Biernatowi – za „gorliwy i bliski ludziom styl duszpasterstwa”. Uroczystości odpustowe i jubileuszowe zakończyły się: procesją eucharystyczną wokół kościoła, ucałowaniem relikwii św. Brata Alberta oraz degustacją tortu, przedstawiającego kościół pw. św. Brata Alberta,  upieczonego na tę uroczystość przez uczniów klasy gastronomicznej Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej.

Sierpień 2018 r.

Ingres nowego proboszcza w parafii św. Brata Alberta

W niedzielę 5 sierpnia, odbyła się uroczystość liturgicznego wprowadzenie w obowiązki proboszcza wspólnoty parafialnej ks. Marka Podsiadlika.

Urzędowego wprowadzenia nowego proboszcza dokonał dziekan makowski ks. kan. Stanisław Dziekan, który najpierw podał do publicznej wiadomości nominację proboszczowską, sygnowaną przez biskupa płockiego, Piotra Liberę, po czym poprosił przyjmującego urząd kapłana o powierzenie wspólnoty parafialnej Bożej Opatrzności. Klęcząc przed otwartym tabernakulum, ks. Marek Podsiadlik prosił w modlitwie o Boże błogosławieństwo dla swej posługi. Nowy proboszcz przyjął również z rąk księdza dziekana Pismo Święte oraz kielich z pateną, symbolizujące główne zadania duszpasterskie proboszcza: przepowiadanie Słowa Bożego oraz sprawowanie Ofiary Eucharystycznej. Duszpasterza powitali także jego nowi parafianie, dzieci wręczyły kwiaty.

Wrzesień 2018 r.

Rondo w Makowie oficjalnie otwarte i ochrzczone.

„Rondo 100-lecia Niepodległości Polski” – taką nazwę przyjęli radni Rady Miejskiej podczas uroczystej sesji, która odbyła się 6 września.

Nasz portal miał w tym swój udział. Jak w oficjalnym komunikacie napisała Alicja Prejs, kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego, Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Promocji UM w Makowie Maz.: „Nazwa ronda jest uhonorowaniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, które wypada w tym roku, ale także była najchętniej wybieraną nazwą w sondzie, w której wzięli udział mieszkańcy Makowa na stronie lokalnego portalu makowonline.pl ”.

Oficjalnego otwarcia ronda dokonali w czwartek 6 września burmistrz Makowa Tadeusz Ciak, wicestarosta makowski Dariusz Wierzbicki, radni miejscy, radni powiatowi i przedstawiciele GDDKiA.  Poświęcenia pierwszego makowskiego ronda dokonał ks. Stanisław Dziekan.

Powstanie ronda jest zasługą nie tylko lokalnych władz oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jest to także wynik postulatów mieszkańców Makowa i powiatu, którzy przez wiele lat zwracali się do władz miasta i powiatu z prośbą o rozwiązanie problemu korków na skrzyżowania ulicy Różańskiej i Warszawskiej. Już w czasie inauguracji roku szkolnego w poniedziałek 3 września można było się przekonać, że istnienie ronda  zwiększyło płynność ruchu.

Maków przed wiekami po raz czwarty

W sobotę 15 września w Parku Sapera odbył się IV Festiwal Rekonstrukcji Historycznej. Impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Małe Księstwo Makowskie obfitowała w liczne atrakcje. Do Makowa przyjechało 7 grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Dzięki nim w Parku Sapera czas się cofnął o kilka wieków.

Impreza rozpoczęła się hucznie, ostrzałem Makowa z wałów Orzyca. Później odbywały się pokazy musztry, walki szermiercze, potyczki i pokazy konne. Bardziej pacyfistycznie nastawiona publiczność mogła podziwiać pokazy sokolników. Można było też podziwiać scenę z codziennego życia polskiego szlachcica oraz zaopatrzyć się w wyroby rękodzielnicze, w tym także „hafty dla szlachty”.

IV Festiwal Rekonstrukcji Historycznej zakończyła walna bitwa między wojskami polskimi a szwedzkimi. Wygrali nasi, którzy szli na Szweda z bojowym okrzykiem „nie chcemy IKEI!”.

 „Kler” zapełnił kino „Mazowsze”

 

 

W dniu premiery filmu „Kler”  na obydwa seanse wyprzedano wszystkie bilety. Podobnie było przez kolejny tydzień. Film okazał się frekwencyjnym i kasowym hitem w historii kina w Makowie. Na film tłumnie wybrali się nie tylko makowianie. Wiele osób przyjechało z Ostrołęki, Przasnysza i Pułtuska, gdzie „Kleru” nie wyświetlano.

Październik 2018 r.

Nowy blok operacyjny w makowskim szpitalu

Oficjalne otwarcie bloku operacyjnego i OIOM w makowskim szpitalu odbyło się 3 października. Nowy blok operacyjny kosztował ponad 10 mln zł. Pieniądze na tę inwestycję pochodziły ze środków własnych szpitala, powiatu oraz gmin Karniewo i Szelków. W uroczystości otwarcia obiektu wzięli udział m.in. marszałek mazowiecki Adam Struzik, starosta Zbigniew Deptuła, dyrektor szpitala Jerzy Wielgolewski oraz przewodniczący rady powiatu Janusz Gójski.

Nabożeństwo Fatimskie na ulicach Makowa

W sobotę 13 października po Mszy św. o godz. 18:00 ulicami Makowa przeszła procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Nabożeństwo Fatimskie odbyło się dokładnie w 101. rocznicę ostatnich Objawień Matki Bożej Fatimskiej. Procesja przeszła ulicą Kościelną, następnie przez Duński Skwer i ulicami  Moniuszki i Kilińskiego z powrotem do kościoła.

Debata kandydatów na burmistrza Makowa Mazowieckiego

W zorganizowanej przez nasz portal – makowonline.pl – debacie kandydatów na burmistrza Makowa Mazowieckiego zdecydowało się wziąć udział troje kandydatów: Hanna Jaroszewska, Wojciech Michalski i Tadeusz Ciak.

Debata trwała prawie 2 godziny i składała się z sześciu części. Była emocjonująca, chwilami ostra, odbywała się przy pełnej Sali widowiskowej kina „Mazowsze”.

Zmarł Jan Włoczkowski

17 października 2018 roku po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Jan Włoczkowski, makowianin, społecznik, wieloletni pracownik Starostwa Powiatowego w Makowie. Od urodzenia związany z Makowem. Miał 63 lata.

Rynek w Makowie uroczyście otwarty

Uroczystość, która odbyła się w czwartek 18 października na makowskim Rynku, wypadła okazale. Dopisali goście, publiczność i pogoda. Imprezę rozpoczęła Miejska Orkiestra Dęta pod kierownictwem Andrzeja Jednoroga. Muzycy wystąpili w nowych, efektownych strojach. Wagę chwili podkreśliła prowadząca uroczystość Anna Winiarek. Przypomniała, że na makowskim Rynku działy się najważniejsze wydarzenia w historii naszego miasta.

Jako pierwszy przemówił burmistrz Makowa, Tadeusz Ciak. – Dzięki tej inwestycji przywrócimy tej części miasta funkcje społeczno-gospodarcze, a tym samym wpłynie na utworzenie z najstarszej części miasta terenu atrakcyjnego pod względem turystycznym i  estetycznym – powiedział burmistrz. Tadeusz Ciak podkreślił, że rewitalizacja makowskiego Rynku to nie jedyna inwestycja w Makowie. – Nasze miasto zyskało nowe oblicze dzięki rewitalizacji Centrum Starego Miasta. Projekt „Miasto Dwóch Kultur” rozpoczął się remontem zabytkowego budynku Bet-Hamidrasz, który mieści się przy ul. Zielony Rynek – powiedział burmistrz. Tadeusz Ciak podziękował wszystkim, którzy najbardziej przyczynili się do realizacji inwestycji.

Po przemówieniu burmistrza Rynek został poświęcony przez ks. Marka Podsiadlika.

Nadszedł moment przecięcia wstęgi. Pierwszą część uroczystości zakończył świetny koncert Miejskiej Orkiestry Dętej.

Druga część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 17:00. Zainaugurowały ją „Szmaragdy”, które wystąpiły w brawurowym repertuarze, włącznie z tańcami w cygańskich strojach. Bardzo udany był benefis Marianny Jastrzębowskiej. Następnie w swoim dobrze znanym, miłym dla ucha repertuarze, wystąpiły Żuki.

Uroczystość zakończył efektowny pokaz świetlny nowej fontanny. Zgromadził bardzo liczną publiczność i wywołał aplauz. Nowa fontanna przypadła makowianom do gustu.

21 października – wybory samorządowe

Tadeusz Ciak burmistrzem na drugą kadencję. Tadeusz Ciak wygrał już w pierwszej turze, uzyskując 52,86 proc. głosów. Wyniki pozostałych kandydatów : Wojciech Michalski – 22,17 proc., Jacek Jaworowski – 18,53 proc., Hanna Jaroszewska – 6,44 proc.

Grudzień 2018

Szlachetna Paczka trafiła do rodzin w Makowie i powiecie

32 rodziny z powiatu makowskiego otrzymały w tym roku piękną świąteczną niespodziankę – Szlachetną Paczkę. Wszystko za sprawą wielkiej liczby darczyńców, pomocników i sześciu wolontariuszek: Małgorzaty Wawrzyńczak, Justyny Wiśniewskiej, Agnieszki Radziszewskiej, Magdaleny Kaczmarek, Ewy Rutkowskiej i Agnieszki Michalskiej. Tegoroczny finał Szlachetnej Paczki odbył się 8-9 grudnia w Zespole Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej.

Radni uchwalili drastyczną podwyżkę opłat za śmieci

13 grudnia, w czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej radni uchwalili drastyczną podwyżkę opłat za śmieci. Od nowego roku za śmieci segregowane zapłacimy 19 zł, za zmieszane dwa razy drożej – 38 zł. Uchwalenie nowych opłat za odbiór śmieci poprzedziła burzliwa dyskusja. Od czasu ostatniej podwyżki, która miała miejsce półtora roku temu,  mieszkańcy miasta płacili miesięcznie 12 zł za odpady selektywne i 24 zł za odpady zmieszane (od osoby). Za podwyższeniem stawek było 13 radnych. Radny  Mróz był przeciw, a radny Traczewski wstrzymał się od głosu.

Zmarł dr med. Wojciech Komenda

Dr med. Wojciech Komenda, wieloletni ordynator Oddziału Wewnętrznego makowskiego szpitala zmarł nagle 20 grudnia 2018 r. w wieku 76 lat.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Anna mówi

    Czy w Makowie może się odbyć jakaś uroczystość bez mszy? Przegląd roku i prawie 1/3 wydarzeń związana z kościołem.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Zamknij