Relacja z debaty kandydatów na burmistrza Makowa Mazowieckiego

4 369

Relacja z debaty kandydatów na burmistrza Makowa Mazowieckiego. 

W zorganizowanej przez nasz portal – makowonline.pl – debacie kandydatów na burmistrza Makowa Mazowieckiego zdecydowało się wziąć udział troje kandydatów: Hanna Jaroszewska, Wojciech Michalski i Tadeusz Ciak.

Debata trwała prawie 2 godziny i składała się z sześciu części. Poniżej prezentujemy obszerny zapis z tej debaty. Z powodów technicznych (brak czasu) nie byliśmy w stanie zapisać wszystkich wypowiedzi i odpowiedzi. Znajdziecie je Państwo w plikach dźwiękowych, dotyczących poszczególnych fragmentów debaty.

Dla tych, którzy chcieliby wysłuchać całej debaty bez żadnych skrótów, zamieszczamy też nagranie całej debaty – od początku do końca.

Mamy nadzieję, że zorganizowana przez makowonline.pl debata i spotkanie z kandydatami pozwolili Państwu na lepsze poznanie kandydatów ich programów – a tym samym oddanie głosu na najlepszego – Państwa zdaniem – burmistrza naszego miasta. Wybór należy do Państwa My apelujemy o jednio – weźcie udział w tych wyborach.

Do zobaczenia przy urnach w niedzielę 21 października.

Pytanie do wszystkich kandydatów

Dlaczego zdecydował się Pan, Pani kandydować na stanowisko burmistrza ?

Tadeusz Ciak – dlaczego będzie później, najpierw przedstawię moich radnych, bo to są ludzie, którzy poświęcili swój czas, doświadczenie zawodowe, swoją pracę społeczną i myślę, że każdy z nich zasługuje na to, by się tutaj Państwu pokazać i zaprezentować. Mirosław Piątek, Grzegorz Boguszewski, Marian Paczkowski, Zdzisław Sawicki, Waldemar Zabielski, Dariusz Miecznikowski. Dlatego kandyduję, że chcę kontynuować to co zaczęliśmy. Dlatego, że statystyki i obraz naszego miasta pokazują, że kierunek który obraliśmy 4 lata temu i do którego was zachęcilismy, oddaliście swoje głosy na niego i mam nadzieję, że was nie zawiodłem chcemy kontynuować. Chcemy iść dalej tą drogą, którą sobie wyznaczyliśmy. Budowa elektrowni wodnej, ścieżek rowerowych, terenów inwestycyjnych po byłym PGR. Jest to proces bardzo złożony, ale jest to jedno z niewielu miejsc, które dawałoby miejsca pracy i rozwój usług dookoła Makowa. Rozwiązanie problemów po Mobilisie, cała komunikacja PKS. Czekamy na ustawę o transporcie komunalnym. Komunikacja miasta, dalsze inwestycje z drogami GDDK, budowa małej obwodnicy, czekają też budowy na wielu osiedlach. Mógłbym je teraz wymieniać ale to nie jest miejsce. Wszystkie one zostaną wpisane do dokumentu, który jest dokumentem strategicznym. Chce tylko powiedzieć, że poprzedni na lata 205 – 2022 zrealizowaliśmy w 80 %. Już dzisiaj w 80 %. Szanowni Państwo, udowodniliśmy że dotrzymujemy słowa i że jesteśmy skuteczni w pozyskiwaniu środków. Posiadamy odpowiednie doświadczenie i zapewniam, że pracy się nie boimy. Czy ten czas dacie nam, zależy tylko od głosów Państwa. Proszę o głos na radnych Komitetu Nasze Miasto, na mnie, ale przede wszystkim na rozwój Makowa, który  został rozpoczęty. Dziękuję ślicznie.

Wojciech Michalski – Proszę Państwa, zdecydowałem się ubiegać o stanowisko burmistrza miasta Makowa Mazowieckiego ponieważ to element aktywności obywatelskiej i rozwój naszego miasta a co za tym idzie rozwój Polski można osiągnąć wspierając społeczeństwo obywatelskie. Moim zdaniem trzeba być aktywnym i zabiegać o swoje interesy ale przede wszystkim chcieć pracować i edukować. Doszedłem do takiego etapu, w którym należałoby wykorzystać swoje wykształcenie i przeróżną wiedzę, którą osiągnąłem przez lata. Dla dobra społeczeństwa i kandyduję, ponieważ uważam, że wiedza i umiejętności które posiadam mogę zaoferować wspólnocie. To mieszkańcy zadecydują, czy chcą z tej oferty skorzystać. To co chcę zrobić, będę robił dla dobra mieszkańców miasta jak również i najbliższych. Żeby nie musieli uciekać z Makowa i szukać szczęścia w innych miastach. W latach 1973 – 1994 zajmowałem się zagadnieniami politycznymi. Po przemianach społecznych i politycznych zająłem się rodziną i zagadnieniami gospodarczymi. Inaczej mówiąc opuściłem politykę, uznałem, że inni lepiej zajmą się funkcjonowaniem miasta i zaangażują się w życie gospodarcze i polityczne. I to był mój błąd. Dlatego wracam do działalności i politycznej i społecznej. Moim priorytetem będzie pozyskanie środków zewnętrznych zarówno z Unii Europejskiej, programów rządowych jak i realizacja zadań inwestycyjnych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dołożę wszelkich starań ażeby pozyskać wszelkie możliwe źródła finansowania zewnętrznego. W moim działaniu skupię się na rozwoju, rozwiązaniach gospodarczych i wyludnianiu. Działania które podejmę w stosunku do zachęt podatkowych, zastosujemy różnego typu ulgi, aktywnym wsparciem firm i położeniem nacisku na tworzenie nowych miejsc pracy. Również samozatrudnienia. Natomiast sposób funkcjonowania urzędu sprowadzi się do jednego, że urząd musi być przyjazny. To co będziemy robić, będziemy robić dla mieszkańców i z mieszkańcami. Dziękuję .

Hanna Jaroszewska – Szanowni Państwo, moją pracę zawodową związałam z Makowem ponownie w 2015 roku. Zaczęłam pracować w spółkach komunalnych, spółkach podległych miastu. I nagle zobaczyłam jakiego rodzaju problemy ma to miasto. Jak wiele spraw jest niewykonanych. Mówiąc o wodociągach jestem zaskoczona decyzją pana burmistrza o wyrażeniu zgody na wybudowanie studni dla Polmleku, bo to uderza bezpośrednio w spółkę miejską. Ale fakt, że uderza w spółkę miejską jest mniej istotny. Ważne, że za rok czy dwa uderzy w nas, w mieszkańców. Ponieważ MPUK mając mniejsze przychody ze sprzedaży wody prędzej czy później ceny wody podniesie. Jestem obecnie w TBS, są to zasoby mieszkaniowe gminy. Pamiętam jak pan burmistrz na jednej z debat mówił o tym , że ta zmiana, przejście zasobów mieszkaniowych z MPUK do TBS to jest duża oszczędność. A wiecie Państwo na czym polegała ta oszczędność? Na tym, że MPUK dostawał 2,5 zł za zarządzanie nieruchomością a TBS dostaje 2 złote. Dwa lata usiłuję w urzędzie miasta uzyskać większe dochody i przede wszystkim właściwa zapłatę za konserwację zieleni na terenie miejskim. Za zieleń, za koszenie terenu i za dbanie za stadion miejski, urząd miasta pomimo negocjacji nawet z panem wiceburmistrzem Gadomskim, niestety nie udało się uzyskać zgodnego z umową płacenia za usługę. Jeszcze jedno, obserwuję również inwestycje, które miasto prowadzi. Prowadzi je w różny sposób. chciałabym, żebyście Państwo wiedzieli jedno. W tym mieście kilkadziesiąt rodzin nie ma wody w domach. Nie ma wody, to znaczy nie ma wody w kuchni, ma wspólna łazienkę. Przyszedł do mnie pan, który powiedział, że 30 lat żyje w lokalu mieszkalnym i naczynia z kuchni po ugotowaniu i zjedzeniu obiadu, niesie do łazienki i przy wspólnym, przepraszam za określenie kibelku zmywa naczynia. A to jest blok Mickiewicza 28. Pięknie wygląda z zewnątrz. Prawda? Piękne ściany, pomalowane, docieplone… Tylko czy ktoś pytał ludzi co chcą, czy chcą wodę czy chcą docieplenie. Myślę że nikt. Bo tak się robi inwestycje.

Pytania losowane.

Tadeusz Ciak – Czy widzi Pan możliwość rozwijania współpracy z żydowskimi organizacjami i fundacjami.

Szanowni Państwo, nasze miasto w pewien sposób historyczny jest związane z narodem żydowskim. To widać, to słychać, bo oni tutaj przyjeżdżają, odwiedzają to miasto. Przede wszystkim, Towarzystwo pomocy Liceum rozwija nasza współpracę z tymi organizacjami. Jest wiele budynków, które zostało po tej nacji. To nie chodzi o to, czy to jest naród żydowski czy każdy inny, uważam że prowadzimy politykę otwartą i z każdym narodem jesteśmy w stanie współpracować i z każdą nację, żeby coś fajnego się działo w tym mieście. Ale zdecydowanie jesteśmy zaskoczeni, bo np. pani Azarelli, która jest milionerką i chciała zostać członkiem naszego państwa a pan prezydent nie podpisał jej dokumentu. Dziewczyna, która jest związana korzeniami z naszym miastem, chciała wspierać to miasto, chciała wspierać Fundację, niestety nie została Polką a korzenie polskie ewidentnie miała. Natomiast jeśli chodzi o organizacje i fundacje, jak najbardziej tak. Jesteśmy otwarci na każdą współpracę. Mamy dzisiaj się czym pochwalić, mamy pięknie wyremontowany budynek Bet-Hamidrasz, myślę, że każdy członek społeczności żydowskiej przyjeżdżający tutaj uzna, że dbamy o tradycje nie tylko polskie ale i tradycje narodów, które były z nami przez lata bardzo mocno związane.

Wojciech Michalski – Czym pozytywnym Maków powinien się wyróżniać. Czym mógłby zasłynąć na tle innych miast?

Proszę Państwa, nasz Maków kochany, musielibyśmy wrócić do historii. Jak to się stało, że to miasto jest miastem powiatowym. I tutaj mamy ten problem, że miasto to powstało, zostało powołane przez cara Mikołaja po powstaniu styczniowym. Jak zabrano powiat w Różanie. W związku z tym, to miasto tak jak do dziś brak mu terenów zewnętrznych, inwestycyjnych. Był okres lat 60, gdy działacze partyjni w Makowie, mogli te tereny pozyskać ale oni wychodzili z jednego założenia, że Maków jest tylko dla makowiaków. Natomiast co jest dalej to już jest wsią i nie należy się z tym bratać. Więc efekt mamy dziś widoczny. Czym mógłby zasłynąć? Ja myślę, że w latach 60, 70 to było miasto, gdzie praktycznie istniało wiele szkół, które kształciły dla Ciechanowa, dla Pułtuska, dla innych miast. A dzisiaj wiele zostało z tych elementów wyobcowanych, pozbyto się tego, pozbyto się szkół pielęgniarskich, przedszkolanek i my coraz to bardziej upadamy i coraz niżej. I teraz jest pytanie, czy jesteśmy w stanie w bardzo szybkim tempie stanąć na nogi. No bo tak to trzeba powiedzieć. Do tego potrzebna jest współpraca wszystkich i tutaj ja mówię, że to nie jedna opcja jest w stanie wydźwignąć Maków, bo nie da tego rady, mimo, że mając dobre stosunki czy pomyślne rozmowy, które już są prowadzone z władzami centralnymi dadzą nam jakieś efekty. Pierwszą rzeczą, co musimy zrobić, to musimy zrobić i pozbyć się tego bezrobocia. To jest 18 % proszę państwa. Wszędzie jest 4-6 a u nas jest 18. Więc jest pytanie, czy władze kochają to miasto. Czy są z mieszkańcami. Czy chcą im pomóc. Bo ja słyszałem po ostatnim właśnie pana burmistrza, co mi przekazano, że od zatrudniania to jest pan starosta i Urząd Pracy. Ja myślę, że wszyscy musimy się zaangażować, włącznie ze starostwem, urzędem pracy ale w podstawowej wersji to jednak burmistrz i jego ekipa musi zmienić profil funkcjonowania, zarządzania tym miastem. Czym możemy być? Nadal możemy być elementem który zmobilizuje i zacznie rozwijać szkolnictwo. My mamy piękne budynki, mamy wszystko, tylko czego się ostatnio pozbyto w związku… (Czas minął)

Hanna Jaroszewska – W jakim kierunku miasto powinno podążać w zakresie pozyskiwania ciepła. Węgiel, gaz, solary czy inne rozwiązania?

Proszę państwa, w tej chwili, jedynym rozwiązaniem które daje szybki efekt to są dwa źródła ciepła. Oczywiście spółka Juma, która ma kotłownie na miał węglowy no i rozwijająca się bardzo prężnie spółka gazownicza DUOM (?). W różnych częściach naszego miasta oba te rozwiązania funkcjonują właściwie. Ale tutaj jak pan Michalski chyba w ulotce napisał, generalnie w kraju mówi się o różnych alternatywnych źródłach pozyskiwania energii. Energii cieplnej ale i energii elektrycznej. Rozmawialiśmy u nas w trakcie rozmów Komitetu Wyborczego, że należałoby jako miasto pomoc mieszkańcom w pozyskiwaniu środków na tzw. ogniwa fotowoltaiczne. Brzmi to dziwnie, ale generalnie chodzi o to, że stawia się coś na wzór lampek solarnych, które pobierając światło słoneczne, daje zarówno, może dawać ciepłą wodę, ale przede wszystkim energię elektryczną. Energię teleelektryczną, która jest bardzo potrzebna miastu, bo jak Państwo wiecie w najbliższych miesiącach wzrasta cena za energię elektryczną, szczególnie dla samorządów, więc oświetlenie ulic w mieście będzie nas mogło kosztować dużo. Fotowoltaikę, czyli te ogniwa solarne w skrócie można niefachowo określając można by pobudować na różnych terenach. Np. w czasach w których byłam przez chwilę prezesem MPUK, tam jest teren bardzo duży, około hektara, przy samych budynkach MPUK, które praktycznie można by takimi solarami zabudować. Znamy tez osoby prywatne, które takie ogniwa fotowoltaiczne mają na swoich domach, bardzo sobie chwalą, przede wszystkim mniej ich to kosztuje. Generalnie jest tak, że jak Państwo wiecie, również w naszych programach każdy coś mówi o ekologii i ekologia jest ważna, bo to nasze środowisko, teraz jest już sezon grzewczy i zdarza nam się wielokrotnie przechodząc ulicą wąchać jakieś palące się plastiki, w związku z tym, powinniśmy iść w te alternatywne źródła ogrzewania i tworzenia energii a jest to również program krajowy. Myślę że z programów krajowych i z programów unijnych proekologicznych da się takie środki pozyskać. Myślę że to jest rozwój. Podstawową rzeczą uważam, że będzie centralna kotłownia. Czy będzie ona na miał, czy w przyszłości np. na gaz jeżeli uda nam się pozyskać gazyfikację miasta o której mówi się już od wielu lat, tego nie wiem, ale centralne źródło ogrzewania i rozprowadzania ciepła na teren całego miasta jest najbardziej ekologiczny.

Pytania z sali:

 

Andrzej Brzostek do Tadeusza Ciaka .– Panie burmistrzu, aktualnie trwa montaż instalacji c.o. Pytam Jako prosty obywatel, nie mający wielkiej wiedzy, z rozmów to (pytanie) wynika. Jak może być instalacja bez zaworów do budynku. Wodociągowej każdy budynek ma swój zawór. Natomiast c.o. nie posiada nawet ulica zaworów, który by ją odcinał w przypadku awarii.

Cezary Kołodziejski do Wojciecha Michalskiego. – Pan tak pięknie mówi, ze jest takie duże bezrobocie, że pan chce pomóc, ale to właśnie pana rząd zamknął zakład Auto Hit, zamykając kontrakt dla tego zakładu i powiększając bezrobocie. Dlaczego?

Andrzej Lasota do Hanny Jaroszewskiej. – Pani proponuje (jeśli pani pozwoli, zacytuję, „nasi nauczyciele otrzymują nagrody dyrektora szkoły, chciałabym aby rodzice mogli wskazać najlepszego nauczyciela, który otrzymałby nagrodę”.) Czy zdaje pani sobie sprawę jako matka pięciorga dzieci, jak absurdalny jest to pomysł i jaką gafę pani strzela? Doprowadzi to do sytuacji, w której nauczyciele nie będą nauczać, a nauczyciel nie ma być popularny, tylko ma nauczać, każdy będzie się starał otrzymać pewną nagrodę za to, że będzie lubiany. Nauczyciel nie ma być lubiany, nauczyciel ma być skuteczny.

Pytanie do Tadeusza Ciaka. – Jakie cechy charakteru powinien posiadać burmistrz miasta i czy Pan takie cechy charakteru posiada?

Patrycja Rogalska do Wojciecha Michalskiego. – Panie Wojciechu, planuje Pan zapewnić mieszkańcom darmowy dostęp do Internetu. Koszt takiego przedsięwzięcia to ponad półtora miliona złotych. Czy nie sądzi pan, ze taki budżet można by było przeznaczyć na bardziej przydatne inwestycje ?

Katarzyna Ciesielska do Hanny Jaroszewskiej. – Pytanie w imieniu dzieci i młodzieży z ludowego stowarzyszenia sportów siłowych Start. Jest to grupa prężnie działająca w Makowie, osiągająca bardzo duże sukcesy w dziedzinie podnoszenia ciężarów i nie tylko, która trenuje na miejskiej siłowni. Na dzień dzisiejszy siłownia jest zarządzana przez TBS i muszę przyznać, jak tu młodzież mi donosi jest po prostu w opłakanym stanie. Bieżnia nie działa od bardzo długiego czasu, orbitrek nie działa, jest brudno, są pajęczyny, generalnie się rozsypuje sauna. Czy Pani jako prezes TBS była, widziała, zaglądała co tam się dzieje, bo jest tam bałagan. Jak pani widzi jako burmistrz rozwój sportu i rekreację dla młodzieży naszego miasta?

Bożena Pawłowska do Tadeusza Ciaka. – Ubiega się pan o reelekcję, jest pan gospodarzem miasta powiatowego, być może zostanie pan tym gospodarzem i mam pytanie. Jak widzi Pan współpracę ze starostwem jako instytucją i z sąsiednimi gminami tegoż powiatu, przez co również z mieszkańcami całego powiatu makowskiego?

Andrzej Lasota do Wojciecha Michalskiego. – Moje pytanie dotyczy jednego z punktow Pana programu. Mianowicie w ulotce zawarł podpunkt: połączenie z obwodnicą Pułtuska. Pytanie następujące, gdzie Pan widzi obwodnicę Pułtuska ? Jaka korzyść będzie połączenia Makowa z obwodnicą Pułtuska.

Pytanie do Hanny Jaroszewskiej. – Pani kandyduje na stanowisko burmistrza, a mąż będzie radnym. Czy może kandydować, czy to jest lekkie wprowadzenie swoich wyborców w błąd? Proszę o wyjaśnienie.

Pytania miedzy kandydatami.

Pytanie Tadeusza Ciaka do Wojciecha Michalskiego.– Wspomniał pan o SKM z Legionowa do Szczytna, czy to zadanie jest w zadaniach własnych gminy? Czy orientuje się Pan jaki to koszt? I jak to wyjaśnić, że ani w samorządzie Szczytna ani w samorządzie Legionowa nikt na temat tej inwestycji nic nie wie. W prowizorium budżetowym naszego rządu nie ma ani słowa na temat takiej inwestycji, dlatego zastanawia mnie, jak to się ma wydarzyć.

Pytanie Wojciecha Michalskiego do Hanny Jaroszewskiej. – Co by Pani powiedziała młodym mieszkańcom z Makowa, dlaczego winni swoja przyszłość wiązać z tym miastem?

Pytanie Hanny Jaroszewskiej do Tadeusza Ciaka. – Mówił Pan o zadłużeniu miasta, mówił Pan, że jest nasze miasto jakimś liderem jakiegoś rankingu, a ja mam takie pytanie: mówił Pan, że obecne zadłużenie miasta to 13 mln złotych, ale na stronach Urzędu Miejskiego cały czas wisi przetarg nieograniczony na zaciągniecie kolejnego kredytu 9 mln 750 tys. Jest to kredyt, który nasze miasto musi zaciągnąć na pokrycie zobowiązań z roku bieżącego i spłaty kredytu z lat ubiegłych. Chodzi mi o zadłużenie.

Pytanie Tadeusza Ciaka do Hanny Jaroszewskiej. – Pani Haniu, pani opowie tu wszystkim na temat wniosku, który pani pilotowała jako prezes MPUK na milionowa kwotę. Jak przebiegała cała ta historia?

Pytanie Wojciecha Michalskiego do Tadeusza Ciaka? – Czy jest prawdą, że kredyty i pożyczki zabezpiecza pan wekslami in blanco i na jaką sumę ?

Pytanie Hanny Jaroszewskiej do Wojciecha Michalskiego. – Czy Pan kiedykolwiek nadzorował albo wdrażał jakieś programy unijne albo jakieś wnioski z funduszy unii europejskiej?

Podsumowanie debaty przez kandydatów.

Podsumowanie Tadeusza Ciaka. – Szanowni Państwo, błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy, to powiedział Sokrates i to tez trochę odnoszę do nas wszystkich jak tu siedzimy. Wydaje mi się, że nikt z nas nie jest świętszy od papieża i wszyscy popełniamy błędy. Szczególnie popełniamy kiedy robimy tak dużo inwestycji. Kiedy trzeba przeprowadzić tyle konsultacji społecznych i spotkań. Kiedy trzeba zmienić plan zagospodarowania przestrzennego, zrobić projekty, przemyśleć czy na północnej części ma być 40 drzew, czy ma być 60 drzew. Tam jest masa różnych szczegółów. I zapewne przy tak szeroko zakrojonym działaniu inwestycyjnym popełnia się błędy. Ja za te błędy, bo te błędy wpływają jak wy żyjecie, przepraszam. Natomiast mam nadzieję, że co do zasady moje działanie zawsze było skierowane na dobro tego miasta i myślę, że w każdym tym działaniu, w każdej dziedzinie widać poprawę. Nie ma dziedziny zapomnianej w tym mieście. Oczywiście brakuje klamek na starych blokach, ale brakowało ich 40 lat temu, przez całe 40 lat. I takich miejsc jest wiele, gdzie jeszcze trzeba inwestować, gdzie trzeba poprawiać. Ostatnie 4 lata pokazały, że Maków może być w czołówce samorządów dbających o dynamiczny rozwój naszego miasta. To pierwsze 4 lata w historii makowskiego samorządu, gdzie nie podnoszono podatków lokalnych. Szanowni Państwo, nie podnieśliśmy ani razu podatków lokalnych. Nie było takich 4 lat. To pierwsze 4 lata, kiedy wydano 44 mln na inwestycje. Kiedyś średnia była około 5 mln rocznie. To pierwsze 4 lata kiedy miasto szybuje we wszystkich rankingach, no, nie będę się już odnosił do tych rankingów, ale opublikuję je, żeby Państwo mogli się spokojnie z nimi zapoznać. We wszystkich rankingach jesteśmy na górze. Życzę Państwu, ale i sobie, żeby te kolejne 5 lat było równie dobre dla naszego miasta. Szybciutko kieruję słowa do ludzi młodych i ludzi starszych. Jest masa miejsc wyremontowanych, jest rynek, jest Bet-Hamidrasz, wychodźcie z domów, przychodźcie do nas, miejsca nie zabraknie. Przychodźcie z pomysłami, na pewno nie zostaną odrzucone. Wszystkiego dobrego.

Podsumowanie Wojciecha Michalskiego. – Proszę Państwa, Maków to jest nasz wspólny dom, dom, gdzie potrzebny jest mądry, efektywny i sprawny gospodarz. Nasze hasło – Polska jest jedna. Cieszę się bardzo, że miałem możliwość przedstawić swoją sylwetkę jako kandydata na burmistrza, cieszę się, że Państwo są ze mną. Za co z góry dziękuję. Informuje Państwa, że grupa kandydatów na radnych i ja jako kandydat na burmistrza zorganizowaliśmy się dlatego, że chcemy zmienić sposób zarządzania miastem. Naszym zdaniem za dużo pieniędzy wypływa z budżetu bez kontroli społecznej. Inwestycje są wykonywane niezgodnie często z technologiami. Wstyd mi, że miasto tyle lat funkcjonuje w upadku. Bezrobocie 18 procent, brak zakładów pracy powoduje wyludnienie, brak żłobków. Są to czynniki, które wpływają na wyprowadzenie się z Makowa młodych. Młodsi oczekują klubu, młodsi oczekują basenu, to trzeba im zapewnić. Mieszkańcy z populacji 30 – 60 lat oczekują dobrze płatnych miejsc pracy. Co na to odpowiada burmistrz ? Tylko to, że to sprawy Urzędu Pracy. My jako jedyna drużyna, mająca wizję rozwoju i znajomość w kręgach władz, jesteśmy w stanie powoli rozwiązać ten problem. Dlatego dajemy do dyspozycji mieszkańców swoje osoby. Jeżeli Państwo zagłosują w dniu 21 października na naszą drużynę to efektem będzie zmiana stylu zarządzania miastem. Cele, które zawarliśmy w programach, są naszą umową z mieszkańcami a Prawo i Sprawiedliwość umów dotrzymuje. We wszystkich tych działaniach mamy poparcie przedstawicieli rządu, co jest dodatkową gwarancją wykonania umowy. Czuję , że przekonałem Państwa do głosowania na mnie jako na kandydata na burmistrza i kandydatów na radnych. Dziękuję.

Podsumowanie Hanny Jaroszewskiej. – Szanowni Państwo, miałam przyjemność, bo taka jest moja możliwość komunikowania się z Państwem. Do każdego z Państwa domów trafi list z moim programem wyborczym. Pan Lasota właśnie otrzymał go dzisiaj i może nie do końca jasno sprecyzowałam swoje jakby plany względem nauczycieli, bo miał Pan co do tego wątpliwości, ale każdy z Państwa przeczyta co jest dla mnie priorytetem, jeżeli zdecydujecie się wesprzeć mnie i zagłosować na mnie 21 października. Gospodarka mieszkaniowa, budowa mieszkań komunalnych ale również remont tego, o czym mówiłam, a co tak rozdrażniło pana Ciaka, czyli kompleksowe wyremontowanie budynków już istniejących. Mówię o tym, bo należy dać tym ludziom, na tzw. starych blokach szansę na normalne mieszkania. Ale pod jednym warunkiem. Ci, którzy nie płacą czynszu, należy ich stamtąd wyeksmitować. Tak to wygląda. Gdzie? Przecież mieszkanie socjalne ma określony standard, mówię o tym, że stare bloki powinny być tak jak po wojnie, dobrym standardem mieszkaniowym. Tam mieszkają ludzie, którzy płacą czynsz, 5,40 za metr kwadratowy i w związku z tym, tych, którzy nie płacą należy stamtąd usunąć. A dać tym, którzy regularnie płacą normalne warunki. Żłobek samorządowy, bardzo ważna rzecz. Rada Seniorów i Rada Młodzieży. W ustawie o samorządzie gminnym są dwa ciała, które można w tym mieście powołać. Po to, żeby wiedzieć dokładnie czego Państwo oczekują. Nie planować sobie w zaciszu gabinetów, co nam się wydaje. Bo moje zasada w przyszłej pracy, jeżeli zostanę wybrana, to Państwo o tym zdecydujecie, to będzie kontakt z wami. Przez Radę Seniorów, przez Radę Młodzieży, przez wszystkie możliwe formy. Dlatego proszę o głos.

Wersja pełna debaty:

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej