Narodowe Czytanie 2018 w MDK

2 455

Narodowe Czytanie 2018 w MDK. 

W makowskiej czwartej edycji Narodowego Czytania ze sceny fragmenty powieści Stefana Żeromskiego czytały 24 osoby:

Małgorzata Jankowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Michał Kacprzycki z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej, wicestarosta makowski Dariusz Wierzbicki, ksiądz proboszcz Marek Podsiadlik, wiceburmistrz Makowa Aneta Dąbrowska, I zastępca komendanta powiatowego policji w Makowie Mazowieckim, nadkom. Sławomir Królak, Grażyna Olkowska z parafii pw. św. Józefa, uczniowie LO Hubert Sawicki i Bartek Wysocki, uczniowie „Dwójki” Marta Gos i Marcin Malinowski, Sebastian Jaworski i Adrian Oborski– uczniowie z ŻAK, uczennice z „Jedynki”, Patrycja Kaczmarczyk i Małgorzata Chrzanowska, nauczyciele makowskich szkół, Agnieszka Kacprzycka (ŻAK), Jolanta Perzanowska (LO), Damian Dziewanowski (SP1), Barbara Brzostek z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Marianna Jastrzębowska, Adam Grabowiec – dyrektor MDK, Lech Gadomski – prezes JUMY i Elżbieta Płosińska – dyrektor „Dwójki”.

Czytanie fragmentów powieści odbyło się w trzech turach. Pomiędzy nimi były przerywniki muzyczne.
Wiktoria Gos zaśpiewała poruszającą „Modlitwę Katyńską”,
Patrycja Rogalska i Ania Rutkowska zaśpiewały „O mój rozmarynie”
a Michalina Mosakowska „Nie szumcie wierzby nam”.

Na widowni zasiadali w większości uczniowie makowskich szkół średnich – z LO i ŻAK.

Narodowe Czytanie 2018 w Polsce

Tegoroczne Narodowe Czytanie zostało zainaugurowane przez parę prezydencką w sobotę 8 września. We wspólnym czytaniu „Przedwiośnia” wzięli udział znani aktorzy m.in. Grażyna Szapołowska, Jolanta Fraszyńska, Ewa Wiśniewska, Joanna Trzepiecińska, Edyta Jungowska. Wydarzeniu towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu wybitnych muzyków i multiinstrumentalistów. Podczas otwarcia odtworzono oryginalne nagranie wypowiedzi Stefana Żeromskiego, zarejestrowane w 1924 roku podczas spotkania w studiu, znajdującym się w Hotelu Europejskim przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie odbyła się dyskusja na temat utworów Żeromskiego.

Prezydent Andrzej Duda o „Przedwiośniu”

Otwierając Narodowe Czytanie w sobotę rano Andrzej Duda przypomniał, że Stefana Żeromskiego nazywano „sumieniem polskiej literatury”, a w „Przedwiośniu” pisarz „nie tylko w niezwykły sposób przeżywał polskość i jej kształtowanie się w tej już wolnej od 1918 r., wracającej na mapę polityczną Europy, odradzającej się Rzeczpospolitej, jakie tu są poglądy, jak one się ze sobą ścierają, ale także walki o obronę granic – to wszystko przeżywając niezwykle skupił właśnie w tej wspaniałej powieści – mówił Andrzej Duda. – Zastanawiałem się – mówił prezydent –  czy jest w polskiej literaturze powieść, która bardziej niż „Przedwiośnie” pasowałaby do Narodowego Czytania w roku świętowania 100-lecia niepodległości Polski. Odpowiedzieliście państwo na to pytanie, bo przecież z propozycji wskazanych do Narodowego Czytania przez ekspertów, a był ich cały szereg, internauci i czytelnicy wybrali właśnie „Przedwiośnie”.

Z „Przedwiośnia” wypływa wciąż to wielkie zdanie, że Polska potrzebuje wielkiej idei – powiedział Andrzej Duda. – W  „Przedwiośniu” wspaniale pokazane jest „dążenie do Polski i polskości”. Zdaniem prezydenta, wśród pytań, jakie stawiają sobie bohaterowie „Przedwiośnia”, najważniejsze brzmi: „Jaka Polska?”.

Narodowe Czytanie – o akcji

Akcja Narodowe Czytanie została zapoczątkowana przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W 2016 r. Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2 tys. miejsc. Liczba uczestników akcji rośnie z roku na rok. „Przedwiośnie” było czytane w 2930 miejscach: m.in. na wodzie w Świnoujściu, pod ziemią w Opatowie, na motocyklach w Kleczewie, na plaży w Rewalu, w środkach komunikacji miejskiej np. w Żorach, Szczecinie, Sochaczewie.

Narodowe Czytanie odbywa się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz aż 142 teatrach. Czytane jest na setki różnych sposobów – we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie ale też w domowym zaciszu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej