Modne inwestycje – mikroapartamenty

1 228

Moda na nieruchomości o powierzchni nawet kilkunastu metrów kwadratowych przywędrowała do Polski z Zachodu. Pierwotnie mini mieszkania powstawały na Manhattanie, następnie w Japonii, Chinach oraz Europie. Mikroapartamenty to lokale, które chętnie kupują głównie inwestorzy. Przede wszystkim są przeznaczone pod wynajem studentom czy młodym ludziom aktywnym zawodowo. Jakie plusy i minusy ma inwestycja w mikroapartamenty? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat lokali o niewielkim metrażu.

Mikroapartamenty – czy to się opłaca?

Pierwsza tego typu inwestycja powstała 8 lat temu we Wrocławiu. Deweloper wybudował i oddał do użytku 150 kawalerek o powierzchni od 12 do 27 metrów kwadratowych. Duży popyt lokale o niewielkim metrażu sprawił, że rynek mikroapartamentów zaczął prężnie się rozwijać w pozostałych miastach – na przykład w Poznaniu, Lublinie, Krakowie i stolicy Polski. Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości na sprzedaż (sprawdź oferty https://gethome.pl/nieruchomosci/warszawa/) położone w bardzo dogodnych lokalizacjach.

Na szczególne wyróżnienie zasługują mikroapartamenty Bliska Wola, na osiedlu Modern Space czy Nowa Grochowska. Oprócz tego warto wspomnieć o najnowszej inwestycji, która znajduje się przy Polu Mokotowskim. Wyremontowane lokale dwupiętrowego biurowca można zaadoptować na biura lub mikroapartamenty. Z pewnością mogą być atrakcyjną siedzibą dla małej firmy lub mieszkaniem studenckim. Wszystkie lokale warszawskiego dewelopera posiadają odrębne księgi wieczyste, dzięki czemu każdy właściciel może sam decydować, czy przeznaczy zakupioną nieruchomość na cele mieszkaniowe.

Inwestycja w mikroapartamenty – zalety i wady

Nieruchomości o niewielkiej powierzchni użytkowej są zazwyczaj w pełni wyposażone i gotowe do zamieszkania. Z reguły mikroapartamenty składają się z aneksu kuchennego, umeblowanej łazienki oraz pokoju dziennego do nauki, odpoczynku czy pracy. W takim miejscu można znaleźć łóżko schowane w szafie, wiszące biurko i konwertowany stół. Mieszkańcy mikroapartamentów mają zwykle dostęp do wielu udogodnień oraz rozbudowanej infrastruktury. W bliskiej odległości znajdują się m.in.: punkty handlowo-usługowe, restauracje czy kawiarnie.

Mikroapartamenty budowane są w pobliżu głównych ciągów komunikacyjnych, nieopodal biurowców lub uczelni wyższych. Mała przestrzeń mieszkalna służy przede wszystkim studentom czy singlom rozpoczynającym pracę zarobkową po skończeniu studiów. Cena małych lokali jest bardziej atrakcyjna niż w przypadku kawalerek i mieszkań 2-pokojowych. Niewielki metraż oznacza także niższe koszty użytkowania. Małe mieszkanka są sprzedawane jako lokale usługowe. Z tego względu każdy może odliczyć sobie 23 % VAT.

Inwestycja w mikroapartamenty to wciąż temat, który budzi wiele kontrowersji. Zanim zdecydujemy się na zakup nieruchomości o ograniczonej powierzchni użytkowej, warto wziąć pod uwagę zarówno plusy, jak i minusy. Mikroapartamenty są idealną propozycją dla osób, którym zależy głównie na wygodnym miejscu do spania, ponieważ w ciągu dnia spędzają większość czasu poza domem. Do kluczowych wad takiej inwestycji należy mały metraż oraz brak dodatkowej przestrzeni wspólnej.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej