Polbram

Mazowsze solidarne z Ukrainą

0 1 525

Specjalny pociąg dla Uchodźców, zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy, pomoc psychologiczna oraz rehabilitacja dla dzieci, milion złotych z budżetu Mazowsza na pilną pomoc oraz specjalny projekt unijny – samorząd Mazowsza angażuje się w pomoc dla mieszkańców Ukrainy uciekających przed wojną.

Mazowsze zrywa współpracę z rosyjskimi obwodami

Zarząd oraz radni województwa mazowieckiego podjęli decyzję o zerwaniu współpracy z obwodami rosyjskimi – obwodem moskiewskim, obwodem smoleńskim oraz dumą obwodu moskiewskiego. Jak podkreślił marszałek Adam Struzik wobec bezprecedensowego ataku Federacji Rosyjskiej na demokratyczny Naród Ukraiński dalsza współpraca z obwodami rosyjskimi nie może być pod żadnym względem kontynuowana. – Jesteśmy całym sercem z naszymi sąsiadami. Deklaruję, że będziemy udzielali potrzebnego wsparcia i pomocy. Ginie coraz więcej ludności cywilnej, co  tym bardziej skłania do zaprzestania jakiejkolwiek współpracy z Federacją Rosyjską. Zwłaszcza, że od kilku lat z uwagi na prowadzoną przez stronę rosyjską politykę, jakiekolwiek kontakty ustały.

Marszałkowskie szpitale gotowe do współpracy, wsparcie psychologiczne dla dzieci

Marszałkowskie szpitale przygotowują się na przyjęcie pacjentów z Ukrainy. W placówkach będzie wskazany specjalny kontakt dla Obywateli Ukrainy. Obsługiwać będą go ukraińskojęzyczni pracownicy. – Również w naszym szpitalu wojewódzkim  pacjenci z Ukrainy będą mogli uzyskać pomoc medyczną w swoim ojczystym języku – informuje wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Dodatkowo w Warszawie, w przychodniach Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii na Koszykowej 79 B, dzieci i młodzież z Ukrainy będą mogły liczyć na bezpłatną pomoc psychologiczną i psychiatryczną. To niezwykle ważne, bo trauma związana z wojną i ucieczką z kraju jest szczególnie destrukcyjna dla najmłodszych.

Mazowsze uruchamia również bezpłatną rehabilitację dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Pacjenci będą przyjmowani w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu. Działania są już uzgodnione z NFZ, a wszystkie świadczenia są bezpłatne. Co ważne, koordynatorką tego wsparcia jest doświadczona lekarka z Ukrainy pracująca w centrum.

Miliony od Mazowsza dla Ukrainy

Władze województwa rozpoczęły prace nad specjalnym projektem unijnym, którego celem ma być długofalowe wsparcie Uchodźców przebywających na terenie Mazowsza. Będzie on obejmował pomoc psychologiczną, zapewnienie asystentów rodzinnych, wsparcie zakwaterowania, kursy języka polskiego, a także zapewnienie miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci. Na jego realizację samorząd Mazowsza chce przeznaczyć 15 mln zł z UE. – Chcemy pomóc samorządom lokalnym, które dają schronienie mieszkańcom Ukrainy. W ramach tego wsparcia będzie można m.in. pokrywać koszty zakwaterowania, zakupu środków higienicznych czy ubrań. Projekt będzie realizowało Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej – podkreśla członek zarządu województwa mazowieckiego, Elżbieta Lanc.

Samorząd Mazowsza przeznaczył również milion złotych z budżetu województwa na pilną pomoc dla Ukrainy.

Pociąg humanitarny do granicy

Zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o uruchomieniu specjalnego pociągu humanitarnego w barwach Kolei Mazowieckich, który pomaga w transporcie Uchodźców z Ukrainy. Co ważne osoby przewożone pociągiem KM mogą liczyć na wsparcie ze strony lekarza, pedagogów, pielęgniarek i tłumacza. – Sytuacja wymaga pełnej mobilizacji i zaangażowania. Decyzje muszą zapadać w trybie pilnym, tak aby jak najwięcej mieszkańców Ukrainy mogło otrzymać pomoc. Dlatego zdecydowaliśmy o uruchomieniu pociągu humanitarnego – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Zbiórka darów

W urzędzie marszałkowskim zorganizowana została zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców Ukrainy. Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego kontaktowała się w tej sprawie z partnerami z Ukrainy. Rozmowa dotyczyła najpilniejszych potrzeb. – Sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna. Mieszkańcy są przerażeni, ale też zdeterminowani do obrony Ojczyzny. Rozmawialiśmy o potrzebach i o tym, jak Mazowsze może ich wspomóc w tej strasznej sytuacji. To czas próby dla wszystkich, również dla nas, samorządowców. Trzeba stanąć na wysokości zadania – podkreśla Janina Ewa Orzełowska.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej