Księgi wieczyste – czym są i jak je sprawdzić online?

0 210

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów, który należy zweryfikować, gdy planuje się zakupić wybraną nieruchomość. Jakie informacje można znaleźć w księgach wieczystych i w jaki sposób sprawdzić je online?

Księga wieczysta – co to takiego?

Księgi wieczyste to najważniejsze dokumenty, jakie są związane z nieruchomościami. Mają one charakter urzędowy i są oficjalnym, łatwo dostępnym źródłem danych na temat wybranej nieruchomości. Rejestr ksiąg wieczystych prowadzony jest przy sądzie rejonowym i dlatego dokument ten można zweryfikować właśnie w sądzie, jak również online.

Księga wieczysta umożliwia zweryfikowanie stanu prawnego nieruchomości i dlatego powinna zostać sprawdzona, gdy bierze się pod uwagę zakup domu, mieszkania lub działki. Od tej reguły jest jednak wyjątek – mieszkania deweloperskie mają zakładane księgi wieczyste dla konkretnych lokali już po ich sprzedaży. Planując więc na przykład zakup mieszkania na Tarchominie z rynku pierwotnego, należy sprawdzić wiarygodność dewelopera, zweryfikować księgę wieczystą dla gruntu, na którym budowane jest osiedle, a także dokładnie przestudiować umowę z deweloperem.

Jakie informacje można znaleźć w księgach wieczystych?

Każda księga wieczysta składa się z czterech działów, w których znajdują się kluczowe informacje na temat wybranej nieruchomości:

  • Dział I zawiera podstawowe dane na temat nieruchomości, a więc jej adres, numer działki, powierzchnię, rodzaj oraz przeznaczenie nieruchomości.
  • Dział II wskazuje, kto jest właścicielem nieruchomości lub ma do niej prawo wieczystego użytkowania.
  • Dział III może zawierać informacje o obciążeniach i ograniczeniach nałożonych na nieruchomość, a więc informacje o ewentualnej służebności gruntowej, egzekucjach komorniczych i innych roszczeniach.
  • Dział IV to miejsce, w którym znajdują się zapisy dotyczące hipoteki. Można więc znaleźć tu informacje o tym, jakiej wysokości kwota ciąży na hipotece nieruchomości, jaki jest termin spłaty i kto jest wierzycielem.

Jak sprawdzić księgi wieczyste?

Weryfikacja ksiąg wieczystych jest możliwa stacjonarnie – księgi są przechowywane przy sądzie rejonowym właściwym dla danej lokalizacji. Nieco wygodniejszą i szybszą opcją może być jednak przeglądanie ksiąg wieczystych online – są one dostępne pod oficjalnym adresem: ekw.ms.gov.pl. Do weryfikacji ksiąg online konieczne jest posiadanie numeru księgi wieczystej, jaka ma zostać sprawdzona.

Weryfikacja ksiąg wieczystych przy zakupie nieruchomości – o czym pamiętać?

Księgi wieczyste to dokument, który należy zweryfikować, gdy bierze się pod uwagę zakup wybranej nieruchomości, a przy tym warto pamiętać o kilku kwestiach:

  • Stan prawny nieruchomości dobrze jest zweryfikować zanim dojdzie do podpisania umowy lub przekazania zadatku.
  • Księgi wieczyste warto zweryfikować ponownie przed podpisaniem umowy notarialnej, a szczególnie, gdy upłynęło dużo czasu od wcześniejszej weryfikacji.
  • Należy sprawdzić zapisy w każdym z działów w księdze dla danej nieruchomości, a szczególnie zwrócić uwagę na dział III i IV.

Przeglądanie ksiąg wieczystych online jest łatwe i darmowe, dlatego warto skorzystać z tego udogodnienia.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej