Jutro (24.05) dodatkowa Msza św. o 9:00 w parafii św. Józefa

0 1 413

Jutro (24.05) dodatkowa Msza św. o 9:00 w parafii św. Józefa 

Ksiądz proboszcz Stanisław Dziekan poinformował nas, że jutro – 24.05. w dzień Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego zostanie odprawiona dodatkowa Msza św. o godzinie 9:00.

W kościele farnym wciąż obowiązuje limit wiernych, którzy mogą jednocześnie przebywać w kościele. Obecnie jest to 62 osoby. Dodatkowa Msza św. umożliwi udział we wspólnej modlitwie większej liczby wiernych.

Dodatkowa Msza św. o godzinie 9:00 odprawiona zostanie także w następną niedzielę – 31 maja, kiedy to świętować będziemy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
Komunikat o tym ukazał się także na stronie parafii na FB.

„Drodzy parafianie i goście mamy dla Was ważne ogłoszenie!
Dnia 24 maja przeżywamy Uroczystość́ Wniebowstąpienia Pańskiego. Msze św. o godz.: 8:00; 9:00; 10:00; 12:00; 16:00 i 19:00. Dodatkowo, z racji zachowania dopuszczalnej liczby uczestników podczas liturgii (62 osoby) w świątyni – jest Msza św. o 9:00, na którą̨ serdecznie zapraszamy tych, którzy np. zazwyczaj chodzą̨ na 8:00 (żeby na porannej było mniej). #badzmyrazem #dbajosiebieiinnych”.
O Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego – „Gość Niedzielny”

40 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa w Kościele obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Tym samym wyznajemy wiarę, że Jezus Chrystus po swojej męce, która przyniosła światu odkupienie, zasiada po prawicy Boga Ojca, jednocześnie wynosząc naturę człowieka do godności nieba.
W Polsce liturgiczna celebracja Wniebowstąpienia została przeniesiona na przypadającą dziś VII niedzielę wielkanocną, czyli 13 maja br. Przekazy ewangeliczne są zgodne co do tego, że Jezus Chrystus po czterdziestu dniach od swojego Zmartwychwstania z ciałem i duszą wstąpił do nieba. Tradycja Kościoła katolickiego we Wniebowstąpieniu Pańskim widzi nie tylko dopełnienie dzieła krzyża, ale również wyniesienie natury ludzkiej ponad wszystkie stworzenia.
– Zmartwychwstanie Pańskie jest naszą nadzieją. Wniebowstąpienie zaś jest naszym uwielbieniem. W dzień swego narodzenia Pan dał świadectwo, że jest prawdziwym człowiekiem. W dzień swego Wniebowstąpienia dał świadectwo, że jest Bogiem prawdziwym. Po grobie – niebo, po krzyżu – tron. W poczet nieśmiertelnych zostaje wprowadzona natura śmiertelna. Na tron niebieski zostaje posadzone ziemskie ciało – tak mówił w IV wieku św. Augustyn.
Chrześcijanie od najdawniejszych czasów otaczali czcią i kultem miejsce na Górze Oliwnej, gdzie na kamieniu, wedle tradycji, Jezus pozostawił ślady swoich stóp, zanim wzniósł się do nieba. Pod koniec IV wieku wzniesiono tu rotundę, obok której później zbudowano klasztor. W XII wieku krzyżowcy zbudowali ośmioboczną świątynię z kopułą otwartą ku niebu i ufortyfikowany klasztor. W końcu XII wieku chrześcijańska świątynia zastała zamieniona na meczet i do dzisiaj pozostaje w rękach muzułmańskich, jednak nie jako czynny meczet, ale jako obiekt muzealny, który można zwiedzać. Nie uległ on zniszczeniu, zachowując podstawowe rysy budowli krzyżowców, zapewne z tego powodu, że muzułmanie utrzymują wiarę we Wniebowstąpienie Jezusa jako proroka, który poprzedził Mahometa. Na mocy dekretu sułtana z XIX wieku Kościół rzymskokatolicki może obchodzić uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w tym historycznym sanktuarium.
Pierwotnie Kościół świętował Wniebowstąpienie Pana Jezusa razem z tajemnicą Zesłania Ducha Świętego. Rozdzielenie tych świąt nastąpiło około 370 roku, czego świadkiem jest św. Augustyn. Dziś z racji duszpasterskich w wielu krajach, w tym również w Polsce, Wniebowstąpienie świętuje się kilka dni później. Uroczystość została przeniesiona na przedostatnią niedzielę wielkanocną, zamiast czwartku 40 dni po Wielkanocy.
W tym dniu z wystroju kościołów usuwa się symboliczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Dawniej w niektórych częściach Polski, dopełniano tradycji „topienia diabła”. Kukła zrobiona ze słomy i szmat była okładana kijami i rózgami, a potem ku uciesze wszystkich topiona w wodach najbliższej rzeki.
( https://www.gosc.pl/doc/1552646.Dzis-uroczystosc-Wniebowstapienia-Panskiego )

Ilustracja: Wniebowstąpienie Pańskie, pędzla Dosso Dossi (1490 – 1542), Wikipedia (pd)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej