Jakie są rozmiary worków na śmieci?

2 868

Worki na śmieci to jakże przyziemny produkt, ale mimo wszystko – niezastąpiony w każdym gospodarstwie domowym czy firmie. Produkowane są w różnych rozmiarach – czy znasz możliwości ich wszystkich i wiesz, kiedy używać którego z nich?

Małe worki na śmieci do użytku domowego

Worki, których powszechnie używa się w domach, mają najczęściej 35l lub 60l. Niekiedy dostępne są również mniejsze pojemności – 20 lub 10l. Zwykle wykorzystuje się je do niewielkich koszy łazienkowych. Mniejsze worki charakteryzują się często również cieńszą strukturą, z uwagi na to, do czego są przeznaczone. Delikatne, małe worki mają zastosowanie głównie w łazienkach, do wyrzucania lekkich rzeczy, ale przede wszystkim – do częstego wymieniania zawartości kosza ze względów higienicznych. Z tego powodu nie muszą być grube ani pojemne. Worki 35l lub 60l stosowane są najczęściej do śmietników biurowych, lub kuchennych, na odpady zmieszane. Niewielka pojemność domowego śmietnika niejako wymusza jego częstsze opróżnianie, z korzyścią dla higieny pomieszczenia. Tego rodzaju worki dostępne są w wersji grubszej i cieńszej – i należy dobrać odpowiednie do konkretnego przeznaczenia.

Większe worki gospodarcze i budowlane

Duże worki o pojemności powyżej 60l zwykle stosowane są do zbiorczego gromadzenia śmieci, na przykład przez pracowników czystościowych zatrudnionych w danej firmie. Najczęściej stosuje się do tego worki 80l, 120l lub 160l. Worki na śmieci 240l, w zależności od grubości, mogą służyć do zbiorczego wyrzucania śmieci podczas porządkowania obiektów, bądź nawet do pozbywania się gruzu i ciężkich odpadów budowlanych z posesji. Do tego celu wykorzystuje się worki typu super strong, ze specjalnie wzmacnianym dnem, o odpowiedniej grubości i strukturze. Worki na śmieci 300l to największy dostępny rozmiar, który zwykle stosuje się do pakowania gruzu i resztek po sprzątaniu budowy. Wybierając worek do pakowania większych gabarytowo odpadów, warto zwrócić uwagę również na jego wymiary. Przykładowo, worki na śmieci 240l zwykle mają 90×140 cm, co pozwala na wygodne zapakowanie do nich dosyć dużych odpadów bez konieczności ich rozdrabniania.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar i grubość worka?

Worki o bardzo grubej strukturze są zdecydowanie jednymi z najdroższych dostępnych na rynku, a nie zawsze są potrzebne właśnie takie. Robiąc porządki na działce albo zaopatrując w worki na śmieci swoich pracowników w firmie, najlepiej zorientować się, jakiego rodzaju odpady mają być w nich gromadzone. Ciężkie, grube, mokre przedmioty lub te o ostrzejszych krawędziach będą wymagały spakowania w grubszy worek, zabezpieczający przed wydostawaniem się zawartości na zewnątrz i ułatwiający transportowanie śmieci. Odpady lekkie, takie jak papier czy lekkie tworzywa sztuczne albo liście, oczywiście po odpowiedniej segregacji i umieszczeniu we właściwym kolorze worka, mogą być swobodnie składowane w workach cieńszych, a co za tym idzie, również tańszych. Z uwagi na to, że każde sprzątane pomieszczenie generuje nieco inny rodzaj odpadów w różnej ilości, dobór odpowiedniego worka powinien być kwestią bardzo indywidualną, opartą o znajomość produktów dostępnych na rynku u najlepszych producentów wyrobów foliowych na rynku.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. obserwator mówi

    Maków najcieplejszym miastem w kraju.

  2. obserwator mówi

    Maków najcieplejszym miastem miastem w kraju.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej