Jak zmniejszyć wysokość rachunków za energię elektryczną?

2 1 422
W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na energię przy jednoczesnym zmniejszaniu się surowców, między innymi węgla, cena energii elektrycznej intensywnie wzrasta. Dochodzą do tego opłaty celowe, cła, akcyzy… zaczyna nas to coraz więcej kosztować. Czas poszukać bardziej opłacalnych źródeł pozyskiwania energii. Dziś wszystko o wykorzystaniu energii słonecznej.

Dla gospodarstw domowych na wysokość rachunków w znacznym stopniu wpływa opodatkowanie stawek jednostrefowych za energię elektryczną. Jednym z rozwiązań mogących powstrzymać wzrost kosztów jest zastosowanie instalacji fotowoltaicznych, które wytwarzają prąd z procesów naturalnych m.in. pozyskując energię słoneczną.

Sprawdź czy możesz oszczędzić na rachunkach – jak skorzystać z energii słonecznej

Firma zajmująca się obsługą w zakresie fotowoltaiki powinna działać kompleksowo. Tak naprawdę do nas należy tylko podjęcie decyzji i złożenie stosownej dyspozycji.
–  Kontaktujemy się z zainteresowanymi osobami – mówi pan Tomasz Matyśkiewicz z Centrum Branży Fotowoltaicznej CBF. – Zbieramy wszystkie potrzebne informacje, robimy wizję lokalną po to, by ustalić lokalizację instalacji, Następnie wyliczymy zapotrzebowanie na energię konkretnego klienta. Dzięki temu przygotujemy dla każdego indywidualną ofertę. Dodatkowo możemy zaproponować dla zainteresowanych program dofinansowań. Dzięki współpracy z nami można odliczyć instalację PV od podatku, nawet w wysokości 32% – dodaje.

W zależności od położenia budynku czasami trzeba instalację ustawić na gruncie, nie wpływa to jednak na jej działanie. Przy tworzeniu projektu brane pod uwagę jest także zacienienie budynku, wynikające z jego położenia.

Działamy kompleksowo

Grupa wykwalifikowanych pracowników stworzy projekt instalacji fotowoltaicznej dopasowany do konkretnego zainteresowanego. W tym samym czasie Dział Obsługi Klienta zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi z wybranym programem dofinansowań. Wszystko po to, by dostarczyć gotowy pakiet dokumentów potrzebnych do złożenia wniosku.
Chcemy by nasi klienci mieli kompleksową i profesjonalną obsługę. Zdajemy sobie sprawę, jak wszyscy są zabiegani, dlatego staramy się, aby formalności ograniczać do minimum – mówi pan Tomasz Matyśkiewicz z Centralnej Branży Fotowoltaicznej CBF.

Domowa elektrownia… to jest możliwe

Całym procesem instalacji systemu zajmują się profesjonaliści. – W umówionym wcześniej czasie, bezpiecznie dostarczymy zestaw w wyznaczone miejsce – opowiada pan Matyśkiewicz. – Następnie jeden z naszych zaufanych, certyfikowanych instalatorów sprawnie i fachowo zamontuje go. W momencie kiedy instalacja jest gotowa dokonujemy jej odbioru i zajmujemy się uzupełnieniem pozostałej, potrzebnej dokumentacji. Wszystko jest zamówione, dowiezione i zainstalowane przez wykonawcę. Dodatkowo, firma gwarantuje także przeszkolenie nowego użytkownika w zakresie obsługi inwertera ( inaczej falownika „serca instalacji”) oraz bezpieczeństwa – zapewnia Tomasz Matyśkiewicz.
Klientom pozostaje już tylko korzystać z energii produkowanej przez własną, domową elektrownię oszczędzając przy tym na rachunkach za energię.

Skąd ten prąd?

Inwerter –„ serce” całej instalacji zamienia prąd stały z paneli na prąd zmienny, który użytkujemy, w domowej instalacji elektrycznej. do której należy system fotowoltaiczny. W gospodarstwie domowym prasując, piorąc, oglądając bezpośrednio zużywamy około 30%. Instalacja na konkretnym domu jest tak zaprojektowana i wykonana, żeby pokryć całe jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. Natomiast w czasie kiedy słońce nie świecie, korzystamy z tzw. „systemu opustów”, czyli z energii zmagazynowanej w sieci, którą przesyłamy „przez licznik” do energetyki, tak jakbyśmy „odkładali ją na zapas” i korzystali z niej w momencie kiedy panele jej nie produkują.

Ile to kosztuje i jak zarabiamy?

Instalacja wytwarzająca energię o mocy 4-5 KW, taka jest wystarczając dla domu jednorodzinnego o powierzchni 150 m 2, to koszt około 28 tys. zł. W przypadku instalacji do 10 KW – 39 tys. złoty.
Dodatkowo ponosimy opłatę za magazynowanie w sieci tzw. „opłaty stałe” rzędu 15zł/mc. Jeżeli mamy instalację do 10 KW to gdy oddamy 1 kW do sieci, to później możemy pobrać 0,8 KW. 0,2 KW zostaje jako „opłata” za zmagazynowanie. Jeżeli przesyłam powyżej 10 KW to opłata wynosi 0,3 KW.  Gdy produkujemy prąd w domowej instalacji, część energii, której nie wykorzystaliśmy oddajemy do energetyki. Z zakładem energetycznym ustalamy okres rozliczeniowy, który będzie dla nas najbardziej korzystny. Co bierzemy pod uwagę? Ilość energii oddanej do sieci. Ilość zużytej i ile zostało niewykorzystane z tzw. „bilansowania”. Warto podpisać umowę na jak najdłuższy okres rozliczeniowy, ponieważ niewykorzystana energia przepada. Z tego powodu tak ważny jest odpowiedni dobór mocy instalacji. Jedyna stała opłata za tą operację to tzw. opłata licznikowa, którą ponoszą odbiorcy, ok 15 zł.
Warto pamiętać o możliwości współfinansowania z programów „Czyste Powietrze” . Ponadto planowana jest kolejna edycja programu Mój Prąd. Z obydwu programów można się ubiegać o 5000 zł zwrotu oraz wykorzystać ulgę termomodernizacyjną: możliwość odliczenia 32% przy rozliczaniu PIT-u.

 

Jak obniżyć rachunki za energię elektryczną?

Bezpłatne konsultacje od 03.03. do 10.03 do Hurtowni Elektrycznej A-T S.A.
ul. Przasnyska 69 Maków Mazowiecki,
tel. 508 013 710

Umów się na spotkanie. Czekamy na Ciebie.

Centrum Branży Fotowoltaicznej CBF

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

  1. Makowianin mówi

    Szkoda, że nie napisaliście o dodatkowych kosztach jak np ubezpieczenie paneli na od gradu, etc. Jest to koszt od ok 25 zł miesięcznie – ok 300 zł rocznie. Nic nie ma za free.

  2. Makowianin mówi

    Te obciążenie na ostatnim zdjęciu za małe, lepsza wichura i u sąsiada będzie

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej