Jak prawidłowo dezynfekować ręce?

644

Odpowiednie mycie i dezynfekowanie dłoni chroni nas przed rozprzestrzenianiem się wielu chorób. Czynności te są niezwykle ważne z uwagi na fakt, że przenoszące się drogą kropelkową bakterie czy wirusy mogą przetrwać poza ludzkim organizmem wiele godzin – jeśli osiądą na dłoniach, mogą z łatwością trafić do błon śluzowych, kiedy dotkniemy swej twarzy. Dowiedz się, jak prawidłowo dezynfekować ręce oraz jakich środków najlepiej w tym celu używać.

Mycie a dezynfekcja rąk – czym się różnią?

Powinniśmy pamiętać, że mycie rąk mydłem i wodą oraz stosowanie środków dezynfekujących znacząco się od siebie różnią. Pierwsza czynność pozwala na usunięcie wszystkich rodzajów zarazków, natomiast dezynfekcja stanowi proces, podczas którego dochodzi do zniszczenia wegetatywnych form drobnoustrojów – nie pozwala ona jednak na zabicie form przetrwalnikowych.

Produkty do dezynfekcji rąk doskonale sprawdzą się w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości umycia dłoni. Preparaty te umożliwiają nam szybkie pozbycie się różnego rodzaju wirusów czy bakterii z powierzchni skóry. Wiele z nich dostępnych jest w małych buteleczkach, które są niezwykle wygodne w użyciu – wystarczy schować je do torebki, plecaka czy nawet kieszeni spodni i korzystać z nich, gdy wystąpi taka potrzeba.

Skuteczne preparaty do dezynfekcji rąk, zarówno posiadające w składzie alkohol, jak i bez alkoholu, znajdziesz na https://mercant.pl/dezynfekcja-rak,c82,pl.html.

Jak dezynfekować ręce?

Prawidłowa dezynfekcja rąk zapobiega przenoszeniu szkodliwych drobnoustrojów i przedostaniu się ich do organizmu podczas jedzenia czy dotykania dłonią twarzy. Możemy wyróżnić dwa typy dezynfekcji – chirurgiczną i higieniczną.

Chirurgiczna dezynfekcja rąk

Ta dezynfekcja rąk wykonywana jest przez medyków przed założeniem rękawiczek medycznych oraz przed i po zabiegach medycznych. Jest ona niezbędna także przy kontakcie z zanieczyszczonymi sprzętami medycznymi, krwią, płynami ustrojowymi oraz innymi wydzielinami. Należy ją wykonywać również przed i po wizycie u osoby chorej.

Aby cały proces był w pełni skuteczny, na dłoniach i przedramionach nie zaleca się noszenia biżuterii. Dodatkowo, sztuczne paznokcie oraz lakier utrudnia utrzymanie pełnej higieny rąk, dlatego medykom zaleca się rezygnowanie z nich. Paznokcie nie powinny wystawać poza opuszki palców – wynika to z ryzyka perforacji rękawiczek.

Jak przebiega chirurgiczna dezynfekcja rąk? Na suchą skórę dłoni należy pobrać preparat do dezynfekcji – powinien się on znajdować w bezdotykowym dozowniku. Następnie należy pocierać dłonie oraz przedramiona aż do łokci, trzymając dłonie powyżej linii łokci. Należy wykonywać tę czynność przez minimum 90 sekund. Co istotne, dłonie powinny samoczynnie wyschnąć zanim będzie można nałożyć rękawice.

Higieniczna dezynfekcja rąk

Higieniczna dezynfekcja rąk powinna być przeprowadzana przez co najmniej 30 sekund i być poprzedzona dokładnym umyciem dłoni. W celu dezynfekcji należy nanieść na suchą skórę dłoni niewielką ilość żelu do dezynfekcji dłoni i go wcierać – pocierać po wewnętrznej części prawej dłoni o górę lewej dłoni i odwrotnie, a następnie pocierać przestrzeń między palcami oraz ich górę. Na końcu należy pozostawić ręce do wyschnięcia.

Czym dezynfekować ręce?

Podczas wyboru środka do dezynfekcji rąk powinniśmy się dokładnie przyjrzeć jego składowi – a w szczególności stężeniu alkoholu. Jego zalecana wysokość wynosi minimum 60%, co gwarantuje szerokie spektrum działania preparatu i szybkie rezultaty. Jeśli wybierzemy żel do dezynfekcji rąk o niskim stężeniu alkoholu, próba usunięcia wirusów oraz bakterii z powierzchni skóry dłoni może okazać się nieskuteczna.

Warto pamiętać, że alkohol zawarty w produktach dezynfekujących może wysuszać nasze dłonie – z tego powodu powinniśmy zwrócić uwagę na obecność dodatkowych substancji nawilżających i pielęgnujących, takich jak aloes, gliceryna, pantenol czy alantoina. Co ciekawe, środki te spowalniają odparowywanie alkoholu, dzięki czemu pozytywnie wpływają na trwałość wyrobu dezynfekującego.

Dostępne są również środki do dezynfekcji rąk pozbawione alkoholu – najczęściej ich głównym składnikiem aktywnym jest chlorek benzalkoniowy. Zdecydowanie mniej podrażniają one skórę naszych dłoni, a ich skuteczność wciąż jest wysoka.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej