Jak działa ekran dotykowy w laptopie?

750

Jeszcze kilka lat temu laptopy wyposażone w ekran dotykowy były szczytem techniki, a ich zakup znacząco obciążał domowy budżet. Dzisiaj takie rozwiązanie nie jest już niczym zaskakującym, stając się coraz popularniejszym standardem. Także ceny tych urządzeń wyraźnie spadły. To dobry moment, aby zastanowić się nad zakupem takiego komputera mobilnego. Poniżej przedstawiamy za tym argumenty, a także wyjaśniamy, jak to wszystko w ogóle działa.

Po co laptop z dotykowym ekranem?

Dotykowe ekrany doskonale znamy z takich urządzeń jak smartfony czy tablety. Tam jednak często stanowią jedyny sposób wydawania poleceń, nie licząc kilku przycisków i pomijając możliwość dokupienia fizycznej klawiatury do tabletu. Po co jednak taki ekran w laptopie, czyli sprzęcie z zasady wyposażony w klawiaturę oraz płytkę do sterowania kursorem? Wielu użytkowników tradycyjnych komputerów mobilnych może twierdzić, że takie rozwiązanie nie jest do niczego potrzebne i w ich indywidualnym przypadku będzie to zapewne prawda. Pozostali z pewnością docenią dodatkowy sposób obsługi komputera, który przyśpieszy wiele czynności. Zwłaszcza gdy nie są wielbicielami płytki dotykowej, a nie zawsze mogą korzystać z myszy. Dotykowy ekran daje też większe bezpieczeństwo, ponieważ nie ma możliwości przejęcia wpisywanych na nim haseł, a fizyczną klawiaturę da się „podsłuchać”.

Rodzaje laptopów z ekranem dotykowym

Zasadniczo wyróżnia się trzy typy tego rodzaju urządzeń. Laptop z dotykowym ekranem  może być tradycyjną konstrukcją, gdzie obie połówki – część z ekranem oraz ta z klawiaturą i całą resztą – są ze sobą stale połączone. Takie rozwiązanie ustępuje jednak modelom typu dwa w jednym, z możliwością obrócenia ekranu – dzięki czemu po zamknięciu można korzystać z urządzenia jak z tabletu – lub całkowitego odłączenia go, zyskując lżejszy tablet. W tym drugim przypadku wszystkie niezbędne podzespoły umieszczone są w połówce z ekranem. Dlaczego jednak po prostu nie kupić tabletu i klawiatury? Laptop z ekranem dotykowym z podobnej półki cenowej okazuje się zwykle bardziej wydajny.

Działanie ekranu dotykowego w laptopie

W ekranach dotykowych stosuje się cztery techniki, z których dwie – przerywanie strumienia światła podczerwonego oraz zaburzanie fali akustycznej – sprawdzają się w mniej zaawansowanych urządzeniach, jak terminale czy bankomaty. W przypadku takiego sprzętu jak smartfony, tablety czy właśnie laptopy do niedawna najpopularniejsza była technika zmian oporu elektrycznego. Wyświetlacz ciekłokrystaliczny jest przykryty przezroczystą częścią dotykową, złożoną z dwóch warstw elektrod, które nie mają ze sobą kontaktu, dopóki nie nastąpi nacisk na ekran. Wówczas przepływa przez nie prąd, wysyłając konkretny sygnał. Obecnie takie rozwiązanie jest coraz bardziej wypierane przez ekrany pojemnościowe, działające dzięki zjawisku zmiany pola elektrostatycznego – innymi słowy, podczas dotyku specjalne sensory wychwytują wszelkie zmiany w natężeniu prądu elektrycznego. Technika ta pozwala na bardzo precyzyjną obsługę urządzeń, także poprzez funkcję multi-touch.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej