Historia szopki bożonarodzeniowej

0 863

Skąd pochodzi szopka bożonarodzeniowa? Zwyczaj budowania szopek bożonarodzeniowych jest głęboko zakorzeniony w naszym społeczeństwie, a wszystko to za sprawą symboliki, jaką ze sobą niesie. I choć od zarania dziejów dekorujemy nasze domy i wolną przestrzeń przed nimi, mało kto rzeczywiście pamięta, komu zawdzięczamy tę tradycję. Wobec tego nie pozostaje nam nic innego, jak przypomnieć pokrótce rys historyczny szopki i podpowiedzieć, jakim przeobrażeniom uległa na przestrzeni wieków. Sprawdź!

Tradycja budowania szopki bożonarodzeniowej – skąd pochodzi?

Boże Narodzenie to niezwykle ważny z punktu widzenia chrześcijan czas. To właśnie wtedy przygotowujemy się wspólnie z bliskimi na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, ozdabiamy własne cztery kąty i poświęcamy wolne chwile na indywidualne rozważania. Stylowe dekoracje świąteczne w połączeniu z wszechobecną zielenią czy czerwienią mają dodatkowo wprowadzić nas w wyjątkowy nastrój i jednocześnie przypominać o prawdziwej istocie nadchodzących niebawem świąt.

Czy zatem wiesz, skąd pochodzi szopka bożonarodzeniowa? Niewątpliwie nie jest ona ozdobą, którą każdy z nas posiada w swoim domu. To jednak z pewnością znajdziemy ją w kościołach i wielu innych miejscach publicznych. Szopka bożonarodzeniowa jako symbol świąt przedstawia bowiem scenę narodzin dzieciątka. Raczej trudno wyobrazić sobie święta bez niej! Co ciekawe, zwyczaj ten jest poniekąd owiany tajemnicą. Wynika to z faktu, iż tradycja budowania szopki bożonarodzeniowej przypisywania jest św. Franciszkowi z Asyżu.

Jak było naprawdę? Historia szopki bożonarodzeniowej sięga aż do roku 330, gdy to cesarzowa Helena nakazała zbudować marmurowy żłobek w grocie, będący swoistym upamiętnieniem narodzin Jezusa Chrystusa. Wiele lat później za sprawą św. Hieronima grota betlejemska została przebudowana na stajenkę, w której odtąd znalazły się figury Świętej Rodziny, pasterzy i zwierząt. Zamów szopki bożonarodzeniowe w Holyart.pl

Dlaczego zawdzięczamy pierwszą szopkę św. Franciszkowi z Asyżu?

W historii szopki bożonarodzeniowej często pomija się fakt, iż została ona zapoczątkowana przez cesarzową Helenę i w późniejszym czasie przebudowana przez św. Hieronima. Zasługi te przyznawane są jednak najczęściej św. Franciszkowi z Asyżu. Z czego to wynika? Otóż franciszkanie jako zgromadzenie zakonne Kościoła katolickiego mieli znamienny wpływ na dzisiejszą tradycję chrześcijańską. To właśnie im udało się rozpowszechnić Drogę Krzyżową, która po dziś dzień uznawana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń o charakterze adoracyjnym. Sytuacja nie inaczej wygląda, gdy weźmiemy pod uwagę zwyczaj budowania szopki bożonarodzeniowej.

Św. Franciszek z Asyżu nie bez powodu doczekał się miana twórcy szopki bożonarodzeniowej. Odpowiadał bowiem za inscenizację wydarzeń, jakie miały miejsce w Betlejem i zachęcił tym samym wiernych do odtwarzania tak wyjątkowego wydarzenia. Szopka bożonarodzeniowa, która powstała z jego inicjatywy, miała miejsce na pustyni Greccio w 1223 roku. Wówczas przybyli bracia z zakonu franciszkanów oraz okoliczni mieszkańcy. Zgromadzono również zwierzęta, grota została natomiast wyłożona sianem. Św. Franciszek z Asyżu postanowił odprawić Mszę Święta, co przyczyniło się do zapisania jego postaci na łamach historii chrześcijańskiej.

Tradycja szopki bożonarodzeniowej w Polsce – to warto wiedzieć

Popularność szopki bożonarodzeniowej nieustannie wzrasta, czemu nie sposób się dziwić. Chętnie ozdabiamy nasze domy i dbamy o ich wygląd, jednocześnie przygotowując się do ponownego przyjścia pana Jezusa Chrystusa. Niewiele osób jednak wie, że tradycja ta – choć dziś powszechnie znana, zagościła w Polsce na stałe dopiero w XIII wieku. Przyczynili się do tego bracia zakonni. Wiele lat później wierni zaczęli tworzyć własne szopki bożonarodzeniowe, których symbolika jest znacznie głębsza aniżeli mogłoby nam się wydawać.

Na przestrzeni wieków bożonarodzeniowa szopka zaczęła przybierać też inny charakter. Dziś jest pięknym elementem dekoracyjnym, które przypomina wiernym o wydarzeniach sprzed tysięcy lat!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej