Dzisiaj wystąpi najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca

1 679

Dzisiaj wystąpi najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca. 

Już za kilka godzin, dzisiaj w piątek 27 lipca,  będziemy mogli zobaczyć najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w całym stuleciu. Jego faza całkowita potrwa aż 1 godz. 42 min. i 56 s.

Całkowite zaćmienie Księżyca polega na tym, że Słońce, Ziemia i Księżyc ustawią się w linii prostej. Wtedy Księżyc podczas swojej comiesięcznej wędrówki dookoła naszej planety wchodzi w obszar, na który Ziemia rzuca cień. Odcięcie dopływu promieni słonecznych sprawi, że Księżyc najpierw będzie stopniowo ciemniał, a później przybierze barwę krwawo-czerwoną.

Warto wybrać się w miejsce, z którego będziemy mogli obserwować to rzadkie zjawisko i zabrać ze sobą dzieci, by kiedyś mogły opowiedzieć o tym swoim wnukom. Drugi raz nie będziemy mieli tej szansy w naszym życiu.

W Polsce zaćmienie rozpocznie się o godz. 19.15, ponad godzinę przed wschodem Księżyca, Nie zobaczymy zatem pierwszej fazy zaćmienia.

Zobaczymy – o ile nie będzie chmur – najciekawszą część zjawiska – fazę całkowitą zaćmienia Księżyca.

Sprawdziliśmy na stronie https://app.photoephemeris.com/?ll=52.864362,21.091673&dt=20180727202803%2B0200&center=52.5327,22.1137&z=7&spn=3.80,14.84

Wynika z niej, że

nad Makowem Mazowieckim Księżyc wzejdzie o godzinie 20:28 (w Warszawie o 20:25, w Krakowie o 20:21 a w Łodzi o 20:30)

Gratka dla miłośników fotografii

Warto jednak wybrać się w upatrzone wcześniej miejsce wcześniej. Zabrać ze sobą krzesełka, bo zjawisko trochę potrwa, może termos i kanapki.

Miłośnicy fotografii powinni zabrać ze sobą aparaty fotograficzne lub kamery i statyw. Jeśli ktoś ma duży teleobiektyw (co najmniej 300 mm), może skupić się na fotografowaniu księżycowej tarczy. Bardzo interesujące są też zdjęcia w szerszym planie, z uwzględnieniem charakterystycznych elementów krajobrazu. Wtedy niepotrzebny jest teleobiektyw.

Przyznajemy szczerze i otwarcie, że fotografia astronomiczna nie jest dziedziną, w której czujemy się mocno, nie będziemy zatem udzielać światłych rad. Spróbujemy jednak zrobić kilka zdjęć i jeśli wyniki będą przynajmniej znośne, zaprezentujemy na portalu. Do tego samego zachęcamy naszych Czytelników:

przyślijcie nam swoje zdjęcia tego niezwykłego zjawiska astronomicznego.

Na zdjęciu: wykonana telefonem komórkowym 10 lutego 2017 roku Pełnia Śnieżnego Księżyca, amerykańska nazwa na pełnię, występującą w lutym.

Makow Mazowiecki. 10.02.2017. Pelnia Snieznego Ksiezyca, amerykanska nazwa na pelnie, wystepujaca w lutym.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej