Dlaczego warto stosować pierścienie uszczelniające? O-ring i jego możliwości

846

Oring to uszczelnienie o szerokim spektrum zastosowania. Uniwersalny charakter tego typu uszczelnień sprawia, że są one bardzo popularne wśród producentów na całym świecie (zwłaszcza wśród inżynierów). Zastosowanie O-ringów nie ogranicza się tylko do jednej branży. Oringi są stosowane w maszynach i urządzeniach, w których sprężony gaz lub ciecz mogą powodować problemy w przypadku wycieku. Można je również znaleźć w produktach medycznych, przemyśle lotniczym i kosmicznym, częściach samochodowych, a nawet w niektórych zabawkach. Na przykład, są one stosowane w samochodach do uszczelniania między paskiem rozrządu i bloku silnika. Znane są również z zastosowania w rowerach jako część systemu napinacza łańcucha.

Oringi mogą uszczelniać krany, jak również urządzenia techniczne, takie jak pompy i zawory. Sam oring stał się standardowym rozwiązaniem w przemyśle, do tego stopnia, że stał się nazwą kategorii produktów.  Oringi są stosowane głównie w warunkach wysokich temperatur, gdzie inne uszczelnienia zawiodłyby z powodu nadmiernego ciepła. Dzięki temu oringi mogą być stosowane w układach hydraulicznych i prasach maszynowych, gdzie może występować wysokie ciśnienie i temperatura.

SONY DSC

Czym są oringi? Uszczelnienia techniczne typu o-ring

Oring jest elastycznym pierścieniem okrągłym, który uszczelnia zespół w systemach hydraulicznych i prasach maszynowych, gdzie może występować wysokie ciśnienie i temperatura. Te techniczne uszczelki mogą być produkowane z różnych materiałów, zazwyczaj z gumy lub tworzywa sztucznego. Materiały używane do produkcji tego typu uszczelnienia to np. NBR, EPDM, FKM/FPM/VITON, HNBR i inne. Oringi są również znane jako gumowe pierścienie uszczelniające.  

Średnica o-ringu różni się w zależności od jego zastosowania: może być bardzo mała (1mm), aby osiągnąć dobrą zdolność dopasowania się do ciśnienia lub bardzo duża (kilka centymetrów), aby uzyskać najlepszą zdolność uszczelniania, chociaż w niektórych przypadkach można znaleźć o-ring o średnicy większej niż metr.  

Oringi są zazwyczaj produkowane na zaawansowanych technologicznie maszynach, co zmniejsza margines błędu przy ich dokładnej produkcji. O-ringi są często używane, gdy wymagane jest uszczelnienie materiałów o różnych współczynnikach liniowej rozszerzalności cieplnej. Oznacza to, że różnica pomiędzy rozmiarem O-ringu i jego części współpracującej musi być na tyle mała, aby uzyskać szczelne uszczelnienie.  Wreszcie, należy również zauważyć, że O-ringi mają doskonałą odporność na wiele olejów, kwasów i rozpuszczalników, ale nie na wszystkie płyny specjalistyczne. Wszystko to zależy od tego jaki materiał zostanie użyty do produkcji uszczelnienia.

Oringi – co warto wiedzieć? Uszczelnienia techniczne i ich zastosowanie 

O-ring to pierścień, który służy do uszczelniania urządzeń pracujących pod wysokim ciśnieniem. Ta aplikacja może być używana w różnych dziedzinach, takich jak lotnictwo, elektronika, pompy i inne.  O-ring jest ważnym elementem praktycznie każdego urządzenia czy maszyny. Jakość i trwałość uszczelek zależą od materiałów użytych do ich produkcji. Materiał, z którego zostanie wyprodukowany oring wpływa również na właściwości fizyczne uszczelki.  Pierścienie te są często używane w maszynach i urządzeniach, w których ciecz lub gaz może stanowić problem. Na przykład pierścienie mogą być stosowane w silnikach samochodowych do ochrony tłoków przed wyciekami, które mogłyby spowodować awarię. Pierścienie służą również do uszczelniania przecieków w rurociągach, aby zapobiec korozji rur. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą produkującą uszczelki FKM FPM Viton – Kedarix https://kedarix.com/

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej