Czy warto zamontować alarm w domu?
Instalacje alarmowe kojarzą się nam przede wszystkim z obiektami przemysłowymi, bankami, instytucjami publicznymi czy innymi miejscami szczególnie narażonymi na włamanie. Jednak coraz częściej spotyka się je także w prywatnych domach i mieszkaniach. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto skorzystać z takiego rozwiązania.
Dlaczego alarm domowy zyskuje popularność?
Nie da się zaprzeczyć, że dużą rolę w rozpowszechnieniu się systemów alarmowych w naszych domach odegrały koszty. Dawniej taka instalacja kosztowała znacznie więcej, do czego dochodziła często konieczność inwazyjnych prac remontowych. Jednak technologia cały czas się rozwija, dzięki czemu ceny alarmów, czujek czy kamer poszły zdecydowanie w dół, a żeby było ciekawiej – ich jakość znacznie wzrosła. Monitoring w jakości 4K to już raczej standard niż wyjątek. Bardzo wiele zmieniło także upowszechnienie się łączności bezprzewodowej, z której korzystają nowoczesne systemy alarmowe. Dzięki temu nie trzeba przeprowadzać przez ściany żadnych kabli, które łączyłyby poszczególne elementy instalacji. Znacznie zwiększyły się też możliwości takich alarmów. W przypadku ewentualnego włamania od razu otrzymasz powiadomienie na swój telefon, dzięki czemu będziesz mógł zawiadomić odpowiednie służby. Powiadomienie może zostać również wysłane do agencji ochrony, jeśli korzystasz z takich usług.
Co powinno wejść w skład systemu alarmowego?
Często najważniejszym elementem domowego alarmu jest tzw. centrala, do której wpływają dane pozostałych elementów instalacji. Odpowiada także za odpowiednią reakcję, czyli wysłanie powiadomienie lub włączenie sygnału alarmowego. Obecnie jednak takie urządzenie nie jest konieczne, ponieważ wszystkie czujniki czy kamery mogą łączyć się bezpośrednio z Twoim telefonem za pomocą sieci bezprzewodowej. Alarm domowy w prywatnych mieszkaniach i domach może składać się np. z pojedynczej kamery, uruchamianej wbudowanym lub zewnętrznym czujnikiem ruchu. W przypadku wykrycia ruchu włącza się nagrywanie. Obraz jest przeważnie zapisywany na dysku lub w chmurze, ale istnieje też możliwość podglądu na telefonie w czasie rzeczywistym. W ten sposób możemy sami ocenić, czy sytuacja wymaga interwencji. Im więcej kamer – w przypadku domu jednorodzinnego warto rozmieścić je także na zewnątrz – tym większe bezpieczeństwo naszego dobytku. Doskonałym uzupełnieniem monitoringu będą czujniki zamontowane przy oknach i drzwiach wejściowych.
Kto powinien zainstalować alarm domowy?
Niektóre firmy ochroniarskie oferują montaż całej instalacji, jednak nie polecamy takiego rozwiązania ze względu na – zapewne minimalne – ryzyko nieuczciwych zamiarów któregoś z pracowników. Najlepiej wykonanie instalacji zlecić niezależnej firmie, a od agencji ochrony wziąć jedynie nadajnik. Nie powinniśmy natomiast obawiać się ofert montażu producentów oraz sprzedawców urządzeń alarmowych. Jeśli jednak nie planujesz inwestować w bardziej zaawansowany system, możesz wszystkim zająć się samodzielnie.