Czy warto inwestować w WIG20?

943

WIG20 od zawsze budzi największe emocje wśród inwestorów. To indeks giełdowych gigantów – firm o największej kapitalizacji i głównych przedstawicieli swojego sektora. Czy jednak „duży” zawsze oznacza „stabilny”? Czy WIG20 można uznać za fundament inwestycyjny dla początkujących graczy? Zapoznaj się z aktualną analizą WIG20 w kontekście jego potencjału inwestycyjnego na kolejne lata. Zapraszamy do lektury.

Notowania spółek WIG20 – co dalej z największym indeksem?

Już pobieżna ocena artykułów na popularnych serwisach finansowych wywołuje wrażenie, że oto WIG20 doświadcza istnego kataklizmu w ostatnich miesiącach. Zawirowania popandemiczne odbiły się negatywnym echem na kondycji uczestników indeksu. Do tego należy jeszcze doliczyć odpływ zagranicznego kapitału z tzw. rynków wschodzących. W efekcie rok 2022 zakończył się spadkiem niemal 1/3 wyceny indeksu.

Notowania spółek WIG20 były tak dramatyczne, że emocje wzięły górę. Wielu inwestorów zaczęło określać WIG20 jako najgorszy indeks na świecie. Rzut oka na wykresy z lat 2008-2022 wydaje się potwierdzać tę opinię – zamiast trendu bocznego, mamy do czynienia z coraz niższymi dołkami WIG20, które oznaczają realne straty dla uczestników rynku akcji.

Przyszłe notowania spółek WIG20 rysują się zatem w dość ciemnych barwach. Jeśli trend nie ulegnie odwróceniu (np. na skutek zmiany sytuacji geopolitycznej i ujarzmienia inflacji), dzisiejsza niepewność inwestorów wydaje się mieć uzasadnienie. Myli się jednak ten, kto próbuje jednoznacznie określić, jak zachowa się giełda akcje WIG20 to jeszcze nie to samo, co akcje pojedynczych firm. Istnieją branże odporne na kryzys, dla których odchylenie standardowe przypomina lekką falę, a nie prawdziwy sztorm znany z całościowego spojrzenia na WIG20.

Giełda i akcje WIG20 – czy można rekomendować długoterminowe inwestowanie w indeks?

Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną prawidłowość, jakiej podlega giełda i akcje WIG20. Cenowy mechanizm działania indeksu zakłada, że w jego składzie znajdują się spółki pozostające w szczycie swojej wyceny. Są to jednak przedsiębiorstwa cykliczne, które dołączają do indeksu WIG20 na tzw. górce, po czym szybko z niego wypadają. Do WIG20 wchodzą wówczas kolejne gorące spółki. Ten mechanizm rewizyjny głównego polskiego indeksu przeczy zasadzie Warrena Buffetta – kup tanio, sprzedawaj drogo.

Jak pokazują ostatnie lata na giełdzie, akcje WIG20 notują coraz niższe dołki. Jednak notowania niektórych spółek WIG20 wymykają się tak pesymistycznym nastrojom. Kluczem do sukcesu pozostaje tutaj wyłuskanie podmiotów o zdrowych fundamentach, gotowych oprzeć się przejściowym turbulencjom w gospodarce.

Wiedzę, jak to zrobić w praktyce, znajdziesz w serwisie notowaniagpw.pl. Inwestycja we własną edukację przynosi spektakularną stopę zwrotu. Wejdź na stronę https://notowaniagpw.elms.pl/produkt/poradnik/ i zapoznaj się z dostępnymi materiałami, które pozwolą Ci zrozumieć meandry wyceny spółek na GPW i podejmować lepsze decyzje finansowe.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej