Co to jest plafon LED? Poznaj nowoczesne oświetlenie sufitowe

0 542

Co to jest plafon LED? Jest to jedno z częściej stosowanych rozwiązań oświetleniowych. Sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach użytkowych, takich jak piwnice czy garaże, jak i w przestrzeniach do wypoczynku – w szczególności w sypialni i pokoju dziecięcym.

Tym, co może przemawiać do zastosowania oświetlenia tego typu jest nie tylko jego nowoczesny design i funkcjonalność, ale również energooszczędność i cena.

To funkcjonalne i nowoczesne oprawy oświetleniowe

Nad tym, co to jest plafon LED, często zastanawiają się te osoby, którym rozwiązanie to proponują architekci oraz projektanci wnętrz. Ze względu na to, że jest ono niezwykle funkcjonalne, bardzo często stanowi pomysł na oświetlenie sufitowe w najróżniejszych pomieszczeniach. Co ciekawe, jest stosowane jako element wykończeniowy nie tylko w przestrzeniach prywatnych, ale również komercyjnych.

Plafon LED to nawierzchniowa oprawa oświetleniowa przeznaczona do montażu na suficie. Na rynku dostępne są także półplafony, nazywane inaczej kinkietami, które mogą stanowić także oświetlenie ścienne. Ponieważ dają one dużo światła, są niezwykle funkcjonalne. Wyróżniają się dużym nominalnym kątem świecenia. Może wynosić on aż 360 stopni.

Dawniej plafony kojarzyły się ze zwykłymi oprawami oświetleniowymi. Teraz są o wiele bardziej nowoczesne. Przede wszystkim ze względu na to, że mają możliwość regulacji czasu pracy, temperatury barwy światła czy też ścieniania. Część z nich może być sterowana systemem głosowym Amazon Alexa oraz za pomocą Google Home, co daje sporą wygodę użytkowania.

Mogą być wykonane z różnych materiałów

Nawierzchniowe (czy też mówiąc inaczej – natynkowe) oprawy oświetleniowe nazywane plafonami LED mogą być wykonane z różnych materiałów. Kiedyś był to głównie plastik. Obecnie na rynku są dostępne plafony z poliwęglanu, tworzywa ABS, a także połączenia stali i poliwęglanu, tworzywa sztucznego i blachy stalowej, tworzywa PP i PMMA, plastiku i metalu, a także PMMA i metalu.

Materiał wykonania wpływa m.in. na stopnień ochrony szczelności oprawy. Standardowo wynosi ona IP44, natomiast można znaleźć również takie plafony, które mają ją wyższą – nawet takie o IP65. Podwyższona klasa hermetyczności i odporności mechanicznej sprawia, że można stosować je w warunkach o podwyższonej wilgotności, a w tym w warunkach zewnętrznych np. jako oświetlenie ogrodu albo altany. W tym ostatnim przypadku bardzo ciekawym rozwiązaniem są nowoczesne plafony z wbudowanym czujnikiem ruchu.

Różny może być także ich kształt

Plafony przez wielu użytkowników są cenione za ich niezobowiązujący design. Z reguły są dość płaskie, przez co nie rzucają się w oczy i świetnie pasują do wnętrz wykończonych w większości stylach. To nie oznacza jednak, że nie można znaleźć modeli, które wyróżniałyby się wyglądem na tle innych.

Ciekawie wyglądają zwłaszcza te, które są w kształcie diamentu. Ich dodatkową zaletą jest to, że mogą być wyposażone w efekt dekoracyjny gwiezdnego nieba.

Nowoczesne plafony LED to oprawy, które łączą w sobie wiele dobrego. Zarówno pod kątem użyteczności, jak i estetyki. Są proste, a przy tym eleganckie, a do tego, z uwagi na zastosowanie technologii LED, pozwalają na obniżenie kosztów związanych z poborem energii.

Oświetlenie LED na miarę Twoich potrzeb – ELED.pl

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej