Co warto zobaczyć w Makowie? (weź udział w naszej sondzie)

Co warto zobaczyć w Makowie? (weź udział w naszej sondzie) 

Odwiedzili nas przyjaciele z Wenecji. Valeria jest z pochodzenia Francuzką, Sebastian Włochem. Władają kilkoma językami, ale nie mówią po polsku. Postanowili zwiedzić Maków samodzielnie. Chodzili po mieście i pytali napotkanych przechodniów co ich zdaniem warto w Makowie zobaczyć.
https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2019/02/mickiewicza-2.mp3

Sebastian i Valeria przebywali w Polsce na zaproszenie Europejskiej Komisji Podróży (European Travel Comission). Jako eksperci od turystyki brali udział w konferencji poświęconej skutkom i konsekwencjom niezrównoważonego rozwoju turystyki w Europie. Wenecja, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych świata, boryka się od lat z problemem nadmiaru turystów. Aby zmienić sposób zwiedzanie tego miasta, Sebastian i Valeria założyli portal Venezia Authentica (warto zajrzeć, polecamy:

 https://veneziaautentica.com/

Promują  na nim zwiedzanie Wenecji w sposób inny niż czynią to biura podróży.

https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2019/02/Adama-Mickiewicza.mp3

Przybywszy do naszego miasta nasi przyjaciele postanowili zwiedzić Maków samodzielnie. Chodzili po mieście i pytali napotkanych przechodniów co ich zdaniem warto w Makowie zobaczyć.  Nie było łatwo. Na przeszkodzie stanęła bariera językowa. Jak się okazało w Makowie trudno jest się porozumieć po angielsku, francusku, niemiecku o języku włoskim już nie wspominając. Ktoś proponował rosyjski, ale tego języka nasi przyjaciele nie znają.

https://makowonline.pl/wp-content/uploads/2019/02/Adama-Mickiewicza-3.mp3

Problem drugi był bodaj jeszcze poważniejszy. Gdy już jakoś zostało osiągnięte porozumienie językowe, rozmówcy naszych przyjaciół nie bardzo potrafili wskazać miejsca, które w Makowie warto zobaczyć. Kościół farny i Rynek, Orzyc z mostu – takie tylko propozycje usłyszeli.

Można powiedzieć, że Maków to nie Wenecja i hordy turystów nam nie zagrażają, niemniej jednak bywają w naszym mieście turyści, warto byłoby mieć listę miejsc godnych polecenia. Stąd nasza sonda. Podajemy kilka propozycji ale liczymy na to, że nasi Czytelnicy ją uzupełnią o swoje propozycje.

Co turysta powinien zwiedzić w Makowie?

 

Co turysta powinien zwiedzić w Makowie? (można zaznaczyć jednocześnie kilka odpowiedzi)

Zobacz wyniki

 Loading ...

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Na zdjęciach: Sebastian i Valeria na makowskim Rynku.

atrakcje turystyczneMaków MazowieckiSebastian FagarazzisondaValeria DuflotVenezia Authentica
Komentarze (11)
Skomentuj
 • Abwkgld

  Stare Bloki

 • szymon

  stare bloki i chinola pzdr

 • Parzych

  Stare bloki

 • andrzej

  W Makowie oprócz kościoła BC nic ni ma …

 • Makowianin

  Zalew, stara rzekę, miejsca pamięci pod górami, w lesie na Grzance, pomniki koło kościoła, koło MDK, bunkier na Grzance, turbine, obok łaźnie miejska, ulice Grabowa z układem starych domów i nowym budynkiem, szpital jako główne miejsce pracy, pozostałości po ZREMB, WAREL, kolejce waskotorowej. Poza tym powinien być punkt informacji historycznej, turystycznej. Wąski Las jako miejsce męczeństwa, Góra Krzyżowa. Kamień w Rynku na 550 lecie nadania praw miejskich. Kajaki i rzeka Orzyc. Park Sapera oraz wspomnienia o basenie, korcie tenisowym, kręgielni koło basenu. Itd.

  • Chin

   Bunkier? Masz na myśli bunkry na polu niedaleko PGRów?

 • Kazio

  Jest bunkier z czasu II wojny światowej w lesie na Grzance.

 • Bohdan

  Jest jeszcze; zalew, turbina i nowe rondo pochylone na wschód.

 • dziurawymaterac

  Tu jest Polska i mówi się po polsku. To ich problem jak nie mogli się dogadać. Podróżowałem dużo po Europie motocyklem i też bywało różnie z komunikacją. Młodzi znają angielski, ale starsze pokolenie już nie. W Mediolanie bilet całodzienny kupiłem dopiero w trzecim kiosku, bo w dwóch pierwszych nie szło dogadać się ani po angielsku ani po niemiecku. Za to kierowca autobusu miejskiego mówił bardzo dobrze po angielsku. W Austrii poza dużymi miastami i miejscami stricte turystynymi też ciężko się dogadać po angielsku. W 2006 r. jechałem pociągiem expresowym Warszawa – Berlin po polskiej stronie komunikaty po polsku niemiecku i angielsku. We Frankfurcie zmieniła się załoga na niemiecką i komunikaty już tylko po niemiecku. Mieli głęboko w czterech literach, że 3/4 pasażerów nic nie rozumie.

 • Jamilkamil

  Golf 123 Rafała h

 • Henryk

  Maków Maz, unikalna miejscowość z zachowanymi z obiektami niezbędnymi do funkcjonowania
  Gminy Żydowskiej Synagoga/dom wesołka/ Kahał/obecnie budynek mieszkalny/ Mykwa/siłownia/ Jesiwa? Kirkut