Bezpłatne szkolenie przed świniobiciem

0 3 744

Bezpłatne szkolenie przed świniobiciem. 

Prawo w Polsce stanowi, że uboju zwierząt hodowlanych na terenie gospodarstwa może dokonać tylko osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Uprawnienia te będzie można uzyskać już w najbliższy poniedziałek 10 grudnia.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Lena Lewandowska informuje, że

w siedzibie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Makowie Maz. (ul. Mazowiecka 7) 10 grudnia o godz. 10:00 odbędzie się bezpłatne szkolenie teoretyczne w zakresie ochrony zwierząt podczas uboju na użytek własny. Uczestnicy tego szkolenia otrzymają zaświadczenia uprawniające do:

  • Uboju zwierząt poza rzeźnią na użytek własny;
  • Bezpośredniej dostawy przez producenta małych ilości drobiu, królików i zajęcy konsumentom końcowym lub lokalnym zakładom detalicznym.

Na razie zgłosiły się do nas dwie osoby zainteresowane tym szkoleniem – powiedziała nam Lena Lewandowska, powiatowy lekarz weterynarii w Makowie Maz. – Jeśli jednak zainteresowanie będzie większe, to pewnie będziemy takie szkolenia przeprowadzać raz na kwartał. Szkolić będziemy w zakresie postępowania przy uboju trzody chlewnej, owiec, kóz i cieląt do pół roku życia. Po odbyciu szkolenia i wniesieniu opłaty skarbowej w wysokości 17 złotych, właściciel zwierząt otrzyma zaświadczenie o odbyciu tego szkolenia. Przypominam, że osoba bez takiego zaświadczenia nie może sama dokonywać uboju. Musi mieć takie zaświadczenie albo odpowiednie kwalifikacje do uboju zwierząt.

Przy okazji przypominamy naszym Czytelnikom obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące dokonywania uboju zwierząt na użytek własny.
  • Uboju na terenie gospodarstwa może dokonać tylko osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje.
  • Konieczne jest powiadomienie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Makowie Mazowieckim na co najmniej 24 godziny przed zamiarem dokonania uboju.
  • Mięso świń i nutrii poddanych ubojowi oraz mięso dzików odstrzelonych w celu produkcji mięsa obowiązkowo poddaje się badaniu na obecność włośni. Próbę do badania w tym kierunku w przypadku poddania tuszy badaniu poubojowemu pobiera urzędowy lekarz weterynarii. W przypadku nie zgłaszania tuszy do badania poubojowego próbę pobiera i dostarcza do urzędowego lekarza weterynarii posiadacz zwierzęcia.
  • W przypadku uboju cieląt do szóstego miesiąca życia, owiec i kóz powiadomienie musi zawierać oświadczenie o zagospodarowaniu na własny koszt materiału SRM (w przypadku cieląt – migdałki, jelita od dwunastnicy do odbytnicy, krezka, inne odpady mające kontakt z SRM). Wymagany jest dokument handlowy z zakładu utylizacyjnego potwierdzającego odbiór materiału SRM.

Za dokonanie uboju zwierząt bez zachowania przepisów określonych w rozporządzeniu MRiRW z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa na użytek własny (Dz.U.Nr 207, poz.1370) zgodnie z § 1, pkt. 34 rozporządzenia MRiRW z dnia 26 maja 2010 r. w sprawie wysokości kar pieniężnych za naruszenia przepisów o produktach pochodzenia zwierzęcego.(Dz.U.10.93.600) grozi kara pieniężna w wysokości od 100 zł do 2000 zł !.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Wdrożyliśmy RODO, chronić i zabezpieczyć Twoje dane osobowe. Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz na to zgodę Więcej informacji Akceptuj Czytaj więcej